Dominion Rozdarte Królewstwo

2

Recenzja gry Dominion pierwotnie ukazała się na blogu Prosto z pudła w formie trzyczęściowego „procesu”. Dla wygody czytelników, zamieszczamy całość w formie jednego artykułu.

Poprzedni

1. Portret pamięciowy

Wysoki Sądzie: przedstawiamy nowego oskarżonego, który jest nietypową grą planszową. Wiele osób słysząc określenie „gra planszowa” myśli od razu o takich komponentach jak pionki, kostka, plansza. Zasiadający na ławie oskarżonych nie ma żadnego z nich. Co więcej: w przeciwieństwie do takich gier jak Carcassonne, gdzie gracze podczas rozgrywki budują planszę, w Dominionie nic takiego nie następuje.

Wyciąg z kartoteki:

Nazwisko: Dominion
Imię: Rozdarte Królestwo
Data zamknięcia w pudle: 2008
Ojciec (projektant): Donald X. Vaccarino
Matki (graficy): Matthias Catrein , Julien Delval , Ryan Laukat, Harald Lieske, Michael Menzel, Marcel-André, Casasola Merkle, Claus Stephan, Christof Tisch
Miejsce zamieszkania: pudło o wymiarach ok 30x30x7
Znaki szczególne: karty
Większe osiągnięcia: zwycięzca Spiel des Jahres 2009, The Dice Tower Game Award Game of The Year 2008; Mensa Select 2009 i wiele innych
Przebywał w ośrodkach resocjalizacyjnych: Bard Centrum Gier, Rio Grande Games, Korea Boardgames, Vennerød Forlag AS

Portret pamięciowy

Wysoki Sądzie: pracownicy Planszówkowego Systemu Sądownictwa, którzy prowadzili śledztwo, skupili się na polskiej edycji gry, której proces przystosowania do wypuszczenia na polski rynek odbywał się w ośrodku ” Wydawnictwo Bard „. Po otwarciu pudła możemy mieć mieszane uczucia: oskarżony zaliczany jest do gier planszowych, a w środku znajdujemy 5 talii kart zabezpieczonych w folii. Razem jest to 500 kart.

Pudełko wyposażone jest w wypraskę, która umożliwia ich uporządkowanie. Po dokonaniu tego pudło wygląda zdecydowanie ciekawiej – okazuje się, że sposób rozmieszczenia w pudle może wpływać na odbiór komponentów gry. Wypraska jest bardzo pomocna – bardzo przyśpiesza rozłożenie komponentów przed rozgrywką, oraz pomaga zachować porządek w kartach. Możemy być pewni, że podczas transportu karty zostaną w swoich przegródkach. Do polskiej edycji dołączono także tekturkę z nazwami kart, która przyśpiesza ich szukanie. Jednak wypraska ma także pewną wadę: nie uwzględniono faktu, że wielu graczy zabezpiecza karty koszulkami (protektorami). Odczuwa się to szczególnie przy kartach skarbu, które po wyposażeniu w koszulki, przestają się mieścić w wyznaczonych miejscach.

Autor o grze – czyli instrukcja

Instrukcja wydana jest na kolorowym papierze i jej tło utrzymane jest w klimacie grafik na kartach. Na pierwszy rzut oka może wydawać się zagmatwana, ale jak się okazuje po pierwszej rozegranej partii, wytłumaczenie zasad zajmuje dosłownie kilka minut. Oprócz opisu mechaniki, zawiera ona także wyjaśnienie działania niektórych kart. Jest to przydatne szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w grach karcianych.

Złożony charakter – typy kart

Wysoki Sądzie: w pudle znajdujemy różne typy kart. Część z nich wykorzystywane jest przy każdej rozgrywce: są to karty skarbu, podstawowe karty zwycięstwa. Pozostałe są wykorzystywane losowo i są to karty akcji (25 typów),klątwy. Dla ułatwienia wyboru zestawu kart dołączono także karty pomocnicze.

Wygląd zewnętrzny

Pomimo, że oskarżony składa tylko z kart, warto zwrócić uwagę na ich wykonanie. Tektura z których są one zrobione jest przyzwoitej jakości, jednak ze względu na sposób ich wykorzystania podczas rozgrywki (o czym będzie mowa w kolejnej części procesu) należy pomyśleć o ich zabezpieczeniu. Grzbiety kart są czarne co niestety może negatywnie wpływać na ich estetykę podczas częstego tasowania, dlatego warto od razu zakupić do nich protektory.  Niestety jest to dość kosztowne – mamy do zabezpieczenia blisko 500 kart.

Według śledczych jednym z nielicznych zarzutów wobec oskarżonego jest jakość grafik na kartach. Zdawać by się mogło, że pojawienie się nazwiska Michaela Menzla to gwarancja uciechy dla oka. Niestety zbierając materiał dowodowy doszliśmy do odmiennych wniosków. Obrazki na kartach są raczej przeciętne, a niektóre wręcz brzydkie. Także grafika na pudle zostawia wiele do życzenia.

Zanim oskarżyciel przemówi….

Wysoki Sądzie: podsumowując informacje dotyczące wyglądu oskarżonego zwrócić należy uwagę na kilka faktów:
  • jest to gra którą zaliczyć można do dwóch kategorii: planszowych i karcianych (co może mieć znaczenie w określeniu potencjalnej grupy odbiorców)
  • pudełko i karty są wykonane na wysokim poziomie
  • zarówno wypraska jak i zakładka z nazwami kart dobrze spełniają swą funkcję
  • zaleca się by od razu zabezpieczyć karty protektorami

Wysoki Sąd ogłasza przerwę po której oskarżenie przedstawi mechanikę gry.

Poprzedni