Wniosek kuratora w sprawie skazanego: Carcassonne

0

Poniższy artykuł pierwotnie ukazał się na blogu Prosto z pudła, który stał się częścią portalu Przystanek Planszówka

Carcassonne_18Kurator wystąpił o kolejny proces. Sklep Gry Planszowe 24 mający w swej ofercie gry planszowe, oraz gry edukacyjne dla dzieci dostarczył przed oblicze Sądu nie młodego już oskarżonego: Carcassonne. Jest to jeden z najbardziej znanych i najczęściej kupowanych tytułów. Jednak sukces mierzony w liczbie sprzedanych egzemplarzy nie upoważnia do pominięcia procesu!

W aktach oskarżonego czytamy, że gracz powinien usiąść z przyjaciółmi i rodziną przy stole i wspólnie zacznijcie budować z niewielkich żetonów łąki, twierdze, całe miasta i drogi, rywalizując między sobą o przejęcie kontroli nad co bardziej atrakcyjnymi lokacjami. Sprytne zagranie może pozbawić rywala możliwości ukończenia ogromnego miasta lub pozwoli Ci przejąć kontrolę nad wielką łąką

Carcassonne_20Carcassonne to gra autorstwa Klausa-Jürgena Wrede przeznaczona jest dla 2-5 graczy i jak informuje wydawca, mogą w nią grać osoby od 8 roku życia. Czas rozgrywki to w przybliżeniu 30-45 minut.

Czy warto poświęcać czas na grę, która ukazała się ponad 10 lat temu? Czy dokładanie kolejnych klocków nie przypomina bardziej puzzli niż planszówki? Czy sukces sprzedaży Carcassonne nie stawia jej w jednym szeregu z tytułami takimi jak Monpoly czy Chińczyk uznawane za te, które stygmatyzują gry planszowe? Sklep Gry Planszowe 24 wnosi by Sąd odpowiedział na te pytania.

Materiał dowodowy jest już zbierany – stenogram z procesu niebawem pojawi się na blogu.