Wieża Babel – Puzzle Piatnika

Autor:

Kategoria:

[vc_message]Poniższy artykuł pierwotnie ukazał się na blogu Prosto z pudła, który stał się częścią portalu Przystanek Planszówka[/vc_message]

Zgodnie z tym co pisałem w jednym z poprzednich postów, w ostatnich dniach uwolniliśmy z pudła chaos. Chaos pozorny, ponieważ po ułożeniu miał utworzyć obraz Pietera Bruegela starszego pt. „Wieża Babel„.

Nie jestem znawcą malarstwa, ale same puzzle zachęciły mnie do poszukania informacji o malarzu. Oczywiście z pomocą przyszedł „wujek google” i „ciocia wikipedia”. Podobno tam uczniowie i studenci szukają informacji…

Pieter Bruegel urodził się ok. 1525 roku a zmarł w 1569. Ze względu na tematykę obrazów nazywano go „chłopskim”, swoje inspiracje czerpał z życia ludu i Biblii. Malował głównie olejem na desce. Wiele osób może jeden z jego obrazów pt. „Upadek Ikara” do którego nawiązuje opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza Ikar.

Obraz na puzzlach Piatnika to Wieża Babel, którego oryginał znajduje się w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. W oryginale ma on wymiary 114×155 cm. Puzzle zajmują 67,5×44 cm i składają się z 1000 elementów. Warto jeszcze wspomnieć, że Bruegel namalował dwa obrazy z wieżą Babel. Drugi „Mała wieża Babel” znajduje się Museum Boijmans Van Beuningen w Rotterdamie.

Kilka słów o puzzlach i ich jakości

Nie chce dywagować czy dzieło Bruegela pasuje na puzzle: to już bardzo subiektywne odczucie. Osobiście moje zainteresowanie obrazem rosło wraz z zaawansowaniem układania. Ma on naprawdę wiele szczegółów, których nie zauważamy na pierwszy rzut oka po wzięciu pudełka do ręki.

Opakowanie puzzli jest solidne i na pewno nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Zastanawia mnie czasem dlaczego producenci dają tak duże pudełka (sporo w nich powietrza). Nie ma tu uzasadnienia kwestia obrazka (który może być wydrukowany na osobnej kartce), a mniejsze pudełko ułatwiłoby przechowywanie. Ale to zarzut, który można skierować do wszystkich producentów. Oprócz zewnętrznej folii zabezpieczającej towar, same puzzle w środku pudełka także są w woreczku. Z pewnością ma to uchronić przed zniszczeniem lub zagubieniem elementów podczas transportu. Wielkość pojedynczego elementu przedstawia fotografia poniżej.

Elementy są wykonane z dość grubej tektury. Powierzchnia elementów jest lakierowana. Z jednej strony to plus, gdyż zapewnia trwałość elementu. Z drugiej dość mocno odbijają światło co przy lampkach o skupionym strumieniu może być uciążliwe. Problem rozwiązuje bardziej rozproszone światło w pomieszczeniu.Niestety niektóre elementy były słabo wycięte, a próba rozdzielenia kończyła się naderwaniem tektury. Jednak miało to miejsce przy zaledwie kilku elementach. Dodatkowo pojedyncze puzzle mają tendencję rozwarstwiania na końcówkach łączących jeden z drugim.

Sam wykrój puzzli jest naprawdę dobry: prawie nie zdarzały się sytuacje w których nie byłbym pewien czy dane elementy do siebie pasują. Nie trzeba ich było wciskać na siłę. Dodatkowo o dobrym dopasowaniu elementów niech świadczy fakt, że składając je z powrotem do pudła byłem w stanie unieść niemal całą układankę i elementy się nie rozsypały. Tutaj należy się zdecydowany plus. Powierzchnia obrazka nie jest całkowicie gładka. Gdy się przyjrzymy zauważymy delikatną fakturę:

Wieza_Babel_Puzzle_30

Niestety egzemplarz, który otrzymaliśmy pomimo oryginalnego zapakowania nie posiadał wszystkich elementów. Już na początku układania brakowało mi elementów zewnętrznej ramki. Na końcu okazało się, że brakuje aż 21 (!) elementów. Przyznam, że zdarzyło mi się to pierwszy raz i wywołało mieszane uczucia. Gdyby to były 2-3 różne elementy uznałbym to za mój wypadek przy pracy i zagubienie spowodowane nieuwagą. Ale wszystkie elementy stanowią prawy dolny róg puzzli więc statystycznie podważa to teorię zagubienia.

Pomimo, że trudno jest składać reklamację na puzzle postanowiłem napisać do Piatnika. Przyznaje, że za reakcję dodaje kolejny punkt na plus. Ciężko udowodnić, że się nie zgubiło danych elementów. Jednak po opisaniu sytuacji (przyznać trzeba że nietypowej) otrzymałem odpowiedź, że nie zgłaszano wcześniej tego typu problemów jednak zostanie przysłany mi nowy egzemplarz. Zatem należą się podziękowania i dodatkowy plus do ogólnej oceny jakości. We wtorek odebrałem nowy egzemplarz i po szybkim wstępnym sortowaniu ułożyłem ramkę. Wszystkie jej elementy są więc prawdopodobnie byliśmy „szczęściarzami”, którzy trafili na wybrakowany egzemplarz.

Pomimo wad które wspomniałem (możliwe, że to wady pojedynczego egzemplarza co niedługo będę mógł sprawdzić ponownie je układając), jakość puzzli oceniam naprawdę dobrze. Myślę, że śmiało zasługują na ocenę 8/10. Za zaufanie klientowi po przedstawieniu sprawy brakujących puzzli i decyzji o wymianie do oceny dodaje kolejny punk czyli ostatecznie 9/10 punktów!

Zalety:

  • grubość puzzli
  • dopasowanie elementów
  • solidne pudełko
  • obsługa klienta przez firmę Piatnik

Wady:

  • pojedyncze puzzle stwarzały problem z rozłączeniem
  • kilka elementów miało tendencje lekkiego rozwarstwiania
  • braki w pudełku (egzemplarz wymieniono)!
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także

2 KOMENTARZE