Planszówki bez pudła- wprowadzenie

Autor:

Kategoria:

planszówki bez pudłaJedną z największych zalet gier planszowych jest fakt interakcji z drugą osobą. Przyjmuje ona różne formy. Może mieć charakter transakcyjny, kiedy to gramy, by rozstrzygnąć kto ma otrzymać nagrodę, lub karę. Czasem ma charakter symboliczny: rozszyfrowujemy i interpretujemy gesty, intonacje, czy też język przeciwnika by poznać jego strategię.
Ta zaleta czasem staje się jednak barierą w rozwoju planszówkowego hobby. Aby interakcja mogła zaistnieć musi zaistnieć spójność przestrzenna – gracze muszą znaleźć się w tym samym miejscu, czasowa – muszą tam być w tym samym czasie i niezbędna jest wola gry wszystkich podmiotów. Jak można przypuszczać w dzisiejszych czasach jednoczesne spełnienie tych 3 warunków jest coraz trudniejsze.
Z pomocą przychodzi tutaj komputer, internet oraz część z urządzeń mobilnych: narzędzia, które w różnych sferach życia pomagają pokonywać spójność czasu i przestrzeni. Każda gra ma swoją mechanikę, którą (podobno) da się zapisać za pomocą liczb. Nic więc dziwnego, że w sieci można znaleźć sporo, mniej lub bardziej udanych konwersji planszówek na gry komputerowe. Mają one pewną wspólną cechę: suchość. Granie z komputerem, który w krótkim czasie dokonuje obliczenia dziesiątek, setek a czasem tysięcy kombinacji, który nie wykona ruchu ponad ten, do którego został zaprogramowany z czasem zaczyna przypominać jedzenie czerstwego pieczywa: jeszcze kilka dni temu ono świetnie smakowało, ale teraz już ślinka na jego widok nie leci. Podobnie z planszówkami: partyjka w Carcassone rozegrana ze znajomymi może być mile spędzonym czasem. Ta sama gra przekopiowana na język Java Script (którą można znaleźć w sieci) staje się beznamiętnym klikaniem.
Przyczyna jest prosta – brak interakcji, obcowania z żywym, nie zawsze przewidywalnym przeciwnikiem.
Tutaj z pomocą przychodzi internet: bez problemu można znaleźć platformy, które pozwalają grać przez sieć z drugą osobą. Wystarczy wola dwóch lub więcej osób i można grać. Jeżeli mamy dostęp do komputera i internetu nie ma konieczności spotykania się w jednym miejscu. Rozgrywka może odbywać się od początku do jej zakończenia bez przerwy, lub (w zależności od platformy) z możliwością przerwania jej w dowolnym momencie.
Czy świat „cyber planszówek” spowoduje kres ich tradycyjnej formie? Nie sądzę. Wynalazek ten oprócz zalet ma sporo wad. Ale to jakie to są wady i jakie zalety oraz przykłady stron z planszówkami online, Uncle Lion napisze innym razem….
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także

1 KOMENTARZ