Puzzle Wasgij? Nowa dekoracja

wrażenia z układania

0

[vc_message]Poniższy artykuł pierwotnie ukazał się na blogu Prosto z pudła, który stał się częścią portalu Przystanek Planszówka[/vc_message]

Nie tak dawno, informowałem na blogu o tym, że UncleLion zmienia rolę i z sędziego, na krótki czas, staje się detektywem. Do rozwikłania była zagadka: co kryje się w pudle z puzzlami Wasgij? „Nowa dekoracja”. Śledztwo zostało zakończone, dziś nadszedł czas na upublicznienie raportu….

Tajemnicze pudło

Dzięki uprzejmości sklepu z puzzlami Justynkowo.pl, UncleLion dostał tajemniczą przesyłkę. Były to puzzle firmy Trefl. Szybko ustalono, że w środku jest 1000 elementów, które należy połączyć w całość. Zatem nic prostszego: uwolnić chaos z pudła i ułożyć obrazek. Gdzie tu zagadka dla detektywa?

Kolorowy obrazek przedstawiał humorystyczną scenkę, nad nim widniała dziwna nazwa… Wasgij? W słowniku takiego wyrazu nie znajdziemy. Jednak ta zagadka została szybko rozwikłana. Wystarczyło przeczytać nazwę od tyłu: Jigsaw (ang. puzzle, układanka). Zadowolony z odkrycia UncleLion rozpoczął dalsze poszukiwania. Na odwrocie pudła znalazł kolejne wskazówki.:

Horror, szok, przerażenie? Co takiego wydarzyło się w sypialni, że małżonkowie są zrozpaczeni a wszyscy dookoła stanęli i patrzą w bezruchu? I dlaczego ekscentryczny projektant wnętrz jest tak z siebie zadowolony? Obrazek, który widzisz na wieczku pudełka, nie jest tym, który układasz. To tylko pierwsza wskazówka do ułożenia puzzli. Spójrz na scenę zatytułowaną „Nowa dekoracja” i wyobraź sobie, że jesteś złotą rybką w akwarium, stojącym na parapecie okiennym. To , co zobaczysz za ekipą filmową, zszokowaną parą i gospodarzem programu telewizyjnego to obrazek, który musisz ułożyć. Ostatnia wskazówka pokazuje zarys kilku postaci na puzzlach. Rozpocznij układanie właśnie od nich, a na pewno zainspirują Cię i pomogą ułożyć ten zabawny obrazek. Powodzenia!

Okazało się, że układać będzie nie to co widzi na pudełku, lecz to co widzi złota rybka znajdująca się na obrazku.

Puzzle Wasgij?

W 1997 roku firma Jumbo wypuściła na rynek nowy produkt. Były to puzzle, w których zmieniono podstawowe założenie. Tutaj nie układamy obrazka. Ten jest dla nas tylko wskazówką. Oprócz samego pomysłu, drogą do sukcesu były grafiki Grahama Thompsona malowane bardzo charakterystyczną, humorystyczną „kreską”. Odniosły one duży sukces.

W Polsce można kupić zarówno Wasgij? firmy Jumbo, wydane przez firmę Trefl. Niestety, polski wydawca wypuścił na rynek tylko kilka obrazków (uwaga – ich numeracja nie pokrywa się z oryginalną serią) i obecnie już nie są one dalej produkowane. Szkoda, gdyż polskie wydanie ma przetłumaczone wskazówki oraz przystępniejszą cenę. UncleLion nie zdołał odkryć powodów tej decyzji.

Wasgij? od Trefla: śledztwo

Jak wspomniano już w niniejszym raporcie, przesyłka która dotarła do UncleLiona zawierała  polskie wydanie puzzli. Jeżeli chodzi o rysunek Wasgij nr 6 „Nowa dekoracja” to ten sam co Wasgij Orginal nr 9 „Home Improvements”.

Po uwolnieniu chaosu z pudła, rozpoczęto jego segregację. Z jednej strony czynność ta odbywała się „po omacku”, bez wiedzy jak je podzielić. Z drugiej, już wtedy pojawiały się kolejne wskazówki dotyczącego tego, co widzą postacie z pudła. Najłatwiej było rozdzielić ramkę. Udało się także wyodrębnić kilka charakterystycznych fragmentów: ściany, podłogę, sufit, napisy. Rozpoczęła się prawdziwa zabawa – krok po kroku, a raczej puzzel po puzzlu wyłaniał się obraz. Cienie postaci ze wskazówki na tyle pudełka, przybrały kolorową formę.

UncleLion spodziewał się bardzo trudnego dochodzenia. Czy takie faktycznie było? Nie do końca. Owszem, nie wiadomo co się układa. Jednak liczba detali, sprawia, że odkrywanie co kryje kolejna część obrazka nie męczy. Wręcz przeciwnie: niesamowicie wciąga! Widząc kolejne fragmenty, można być pewnym, że wyobraźnia Grahama Thompsona nie zna granic!

UncleLion przyglądał się także wykonaniu puzzli. Znaleziono kilka elementów, nie dokładnie wyciętych. W takim wypadku pozostaje zostawić je w takiej formie w jakiej się zastało, lub delikatnie rozdzielić. Delikatnie, ponieważ może to prowadzić do rozwarstwienia się tektury. Część elementów łączy się bardzo lekko, czasem wyczujemy lekki. opór. W przypadku jednokolorowych obszarów, niektórych może zmylić fakt, że linie poziome i pionowe nie zawszę idą bez załamań. Zdarza się, że dwa puzzle obok siebie mają różnej długości boki (są to naprawdę minimalne różnice). Po ułożeniu puzzle Wasgij? mają wielkość 68x48cm.

Wasgij? Zakończenie śledztwa

W końcu zagadka została rozwikłana. Choć pojawiły się małe niedociągnięcia związane z wykonaniem,  nie powinny one wpłynąć na przyjemność układania. Liczba elementów oraz rodzaj puzzli sprawia, że nie należą one do najłatwiejszych. Jednak nie ma co się zniechęcać. Dzięki temu, że na obrazku naprawdę wiele się dzieje, nie musimy przerzucać kilkudziesięciu-kilkuset jednokolorowych elementów. Zatem są one dobre zarówno dla puzzlomaniaków, jak i osób mniej cierpliwych. Gdyby śledztwo miało ocenić tylko wykonanie elementów, pewnie ocena wynosiła by 7/10. Jednak obrazek i fakt, że układamy nie to co widzimy powoduje, że zasługują one spokojnie na ocenę 8/10. Naprawdę warto uwolnić je z pudła.

Ci którzy oczekują na zdjęcie całości ułożonych puzzli, niestety takowego w aktach nie znajdą. UncleLion postanowił nie psuć innym zabawy – to właśnie element odkrywania zagadki jest tym co sprawia bardzo dużą przyjemność i odróżnia puzzle Wasgij? od innych.

Dziękuję sklepowi

justynkowo

za przekazanie puzzli do recenzji