Wniosek kuratora: Bohaterowie wyklęci

0
Bohaterowie Wyklęci / fot. Fabryka Gier Hitorycznych

[vc_message]Poniższy artykuł pierwotnie ukazał się na blogu Prosto z pudła, który stał się częścią portalu Przystanek Planszówka[/vc_message]

11 października to dla wielu nic nie znacząca data. Jednak nie przez przyadek to właśnie dziś, Planszówkowy System Sądownictwa chce ogłosić rozpoczęcie kolejnego procesu. Na ławie oskarżonych zasiada gra, przekazana przez Fabrykę Gier Historycznych pt. „Bohaterowie wyklęci„.

11 października 1953 roku, dokładnie 60 lat temu wykonano wyrok śmierci na kpt. Kazimierzu Kamieńskim „Huzarze”. Jest on jedną z wielu ofiar, które choć podczas II Wojny Światowej walczyły o wolność, po jej zakończeniu ich walka ciągle trwała… Jest on także jedną z postaci występujących w grze.

Bohaterowie Wyklęci to gra karciana dla 2-4 osób, której autorami są Adam Kwapiński oraz Michał Sieńko. Kurator, który doprowadził oskarżonego przez oblicze Sądu tak piszę o grze:

„Bohaterowie Wyklęci” to karcianka prosta i szybka, lecz dająca wiele możliwości i dróg do zwycięstwa. Spróbuj wejść w świat polskiego podziemia, a na pewno się nie zawiedziesz!

„Bohaterowie Wyklęci” to wspaniały prezent dla wszystkich miłośników gier planszowych i historii. W grze przedstawione są autentyczne wydarzenia (np. rozbicie więzienia św. Michała w Krakowie) i osoby (rtm. Witold Pilecki czy Hieronim Dekutowski ps. Zapora). Grając w „Bohaterów Wyklętych” wcielisz się w dowódcę oddziału i będziesz kierował akcjami zbrojnymi przeciwko Władzy Ludowej. Tylko od Ciebie będzie zależało, czy uchronisz Polskę od plagi komunizmu!

Podczas procesu Sąd będzie szukał odpowiedzi na wiele pytań: dotyczących wykonania, mechaniki, regrywalności oskarżonego, a także emocji jakie budzi w graczach walka przeciwko „czerwonej zarazie„. Czy tak trudny temat związany z historią Polski nie będzie barierą dla graczy? Czy w niewielkiej karciance można przekazać informację o ludziach, których czyny zostały przez wielu zapomniane? Wreszcie czy warto uwolnić Bohaterów Wyklętych z pudła?

Na te i inne pytania odpowie rozpoczynający się proces. Już niebawem na Prosto z pudła pierwsza jego część: dotycząca portretu pamięciowego (wykonania) osarżonego.

Dziękuję Wydawnictwu

Fabryka Gier Historycznych

za doprowadzenie oskarżonego przed oblicze Sądu