1919 The Noble Experiment

0

Niejeden miłośnik gier planszowych z mozołem tworzył swoje własne projekty, które niestety później zamiast do wydawców, z różnych powodów trafiały do szuflad. Czasy na szczęście się zmieniają. Współczesne platformy internetowe umożliwiające pozyskiwanie środków na realizację wszelakich projektów uchyliły drzwi do spełnienia marzeń wszystkich pasjonatów gier planszowych. Dzięki nim twórcy mają możliwość zwrócenia się o wsparcie bezpośrednio do graczy, co z jednej strony daje szansę na niezależność i dopieszczanie tytułu według swojego planu, a z drugiej strony wystawia projekty gier na publiczną ocenę rozkapryszonych graczy jeszcze przed skonsumowaniem finalnego produktu, co natomiast może zakończyć się zimnym prysznicem i niezbyt przyjemnym smakiem publicznej porażki.

Naszą uwagę przykuł projekt gry karcianej 1919 The Noble Experiment za którym stoi męski duet –  Michał Jagodziński odpowiedzialny za mechanikę gry i Jarek Wajs ilustrujący karty. Gra  będąca rzecz jasna jeszcze w fazie prototypu zmierza powolutku na jedną z platform croudfoundingowych, gdzie poszuka szczęścia i szczodrości graczy. O ile panowie nie mogą jeszcze pochwalić się żadnym wydanym tytułem, to należy jednak zauważyć, że Michał Jagodziński jest twórcą projektu gry, która zajęła pierwsze miejsce w jednej z kategorii konkursów organizowanych dla projektantów przez wydawnictwo Galakta. Niechybnie daje to podstawę do tego aby mieć nadzieję, że gra będzie wyróżniała się nie tylko oprawą, która już na dzisiaj prezentuje się wybornie ale przede wszystkim ciekawymi rozwiązaniami w mechanice gry. Przyjrzyjmy się zatem, czym chwalą się twórcy na aktualnym etapie prac nad projektem.

1919 The Noble Experiment to gra karciana, w której gracze wcielają się w bossów mafii alkoholowej działających w czasach amerykańskiej prohibicji. Będą oni zatrudniać wyspecjalizowanych, choć niekoniecznie działających legalnie, robotników. Najważniejszą czynnością podczas rozgrywki będzie produkowanie oraz dostarczanie whisky klientom.

W grze występuje 5 rodzajów kart:

Karty surowców – dzięki nim gracze będą w stanie wyprodukować określone rodzaje whisky w destylarni

Karty robotników – dzięki zarobionej gotówce gracze będą zatrudniać robotników z określonymi zdolnościami.

Karty whisky – w grze można produkować 5 rodzajów whisky. Irlandzką, szkocką, amerykańską, burbon oraz Blended (jest to niskiej jakości whisky która powstaje ze zmieszania różnych rodzajów whisky)

Karty budynków – to dzięki nim można produkować whisky w odpowiednich destylarniach, następnie ja rozlewać i mieszać. Dodatkowo w takich miejscach jak targowisko lub czarny rynek będzie można zaopatrzyć się w dodatkowe surowce lub sprzedać whisky.

Karty klientów – każdy z klientów ma określone preferencje, jednak trzeba być szybkim, ponieważ wartość punktowa za poszczególne kontrakty z biegiem czasu maleje.

 

Skrócony przebieg rozgrywki:

1. Na początku rundy odbywa się draft postaci. Pierwszy gracz otrzymuje 2 karty robotników do wyboru. Może zapłacić odpowiedni koszt za jedna z postaci i położyć ją przed sobą. Następnie przekazuję kartę której nie wybrał kolejnemu graczowi, a ten dobiera kolejną kartę robotnika z talii i wybiera z dwóch. Jeśli gracz nie ma pieniędzy aby zapłacić za robotnika, wybiera jedną z dwóch kart które ma w ręce i kładzie ją awersem do góry. W ten sposób dołączył do swojej grupy robotnika bez specjalnej zdolności, który był darmowy, i pozbawił przeciwnika możliwości wyboru tej właśnie karty (nawet jeśli nie mamy pieniędzy warto dobrze się zastanowić, którą z kart użyjemy jako darmowego robotnika, ponieważ mamy wtedy pewność, że nasz przeciwnik nie będzie mógł wybrać właśnie tej karty!)

2. Kiedy każdy z graczy ma przed sobą 4 karty robotników, można zacząć właściwą rundę, podczas której można:

  • dobrać z rynku 2 dowolne karty surowców, lub wszystkie karty jednego rodzaju. Następnie gracz przekazuje jedną ze swoich kart na ręce (nie może być to żadna z dobranych właśnie kart) graczowi po jego lewej stronie. Gracz, który otrzymał kartę, musi przekazać jedna ze swoich kart (nie może być to karta, którą właśnie otrzymał) kolejnemu graczowi po swojej lewej stronie. Czynność ta trwa do czasu, aż ostatni z graczy otrzyma kartę od innego z graczy. Ostatni gracz który otrzymał kartę musi odrzucić jedną z kart na stos kart odrzuconych (nie przekazuje jej graczowi który rozpoczął ten cykl).
  • użyć budynku (destylarnia szkocka, irlandzka, amerykańska i burbon oraz mieszalnia, rozlewnia, czarny rynek i targowisko). Po użyciu budynku gracz odrzuca jedną ze swoich kart robotników.
  • użyć zdolności postaci
  • udać się do klienta i otrzymać odpowiednia ilość punktów prestiżu.

Runda kończy się w momencie kiedy jeden z graczy uda się do klienta lub będzie musiał odrzucić ostatnia kartę robotnika.

Gra kończy się gdy skończy się talia klientów. Zwycięzcą zostaje gracz z największą ilością punktów prestiżu.

Na dzisiaj to wszystko ale możecie być pewni, że to nie jest ostatnie słowo twórców, a my już trzymamy kciuki za powodzenie projektu i zachęcamy do odwiedzania profilu gry na Facebooku – 1919 The Noble Experiment.