Rój (Hive)

2

[vc_message]Recenzja gry Rój pierwotnie ukazała się na blogu Prosto z pudła w formie trzyczęściowego „procesu”. Dla wygody czytelników, zamieszczamy całość w formie jednego artykułu.[/vc_message]

Poprzedni

1. Portret pamięciowy

W dniu dzisiejszym rozpoczynamy proces kolejnej gry planszowej. Ze względu na bezpieczeństwo oskarżonego prosimy o nie wnoszenie na salę insektycydów. W pomieszczeniu, w którym odbywa się posiedzenie Sądu, została przeprowadzona dokładna dezynsekcja. Osoby cierpiące na entonofobie proszone są o opuszczenie sali. Prosimy o wprowadzenie oskarżonego: gry planszowej Rój (Hive).

Pochodzenie i zasięg terytorialny

Wysoki Sądzie. Rój (Hive) to gra wydana już 11 lat temu w 2001 roku. Jego ojcem jest John Yianni. Jest to najsłynniejsze dziecko tego autora i choć nie wydał on zbyt wielu gier, to na pewno wielu graczy słyszało o Hive lub Army of Frogs. Oskarżonego widziano w kilku ośrodkach resocjalizacji gier planszowych. Między innymi w G3 Poland (egzemplarz z tego wydawnictwa zasiada na ławie oskarżonych), Gen42 Games. Gigamic, Wargames Club Publishing i innych. Doczekał się zatem także kilku wersji językowych: angielskiej, niemieckiej, francuskiej, polskiej, chińskiej, hiszpańskiej i portugalskiej. A fakt, że sama gra jest niezależna językowo sprawia, że na pewno trafia na stoły graczy w innych krajach.

Podczas śledztwa, oficerowie nawiązali współprace z entomologiem. Oficer odczyta fragmenty zeznań świadka, który prowadził obserwację oskarżonego.

Entomolog o roju

Jako entomolog z wielkim zainteresowaniem podjąłem obserwację oskarżonego o bycie grą planszową. Rój to zbiór owadów (łac. Insecta). Choć owady są często niezauważalne, albo uznawane za szkodniki to odgrywają znaczącą role w ekosystemie. Jeżeli porównamy całą biomasę owadów i ludzi, okaże się, że masa tych pierwszych jest kilkukrotnie większa!

Rój: środowisko życia

Środowiskiem życia obserwowanego roju są płaskie powierzchnie tj. stoły, podłogi itp. Jego jednorazowa aktywność nie przekracza 20 minut. Czas między aktywnościami, spędza najczęściej w jednym z dwóch środowisk: tekturowym pudełku lub specjalnej torbie. Pudełko wyposażone jest w wyprofilowaną przestrzeń, nazywaną wypraską, która pozwala na optymalne ułożenie owadów, tak by nie przesuwały się podczas transportu. Ze względu na średnich rozmiarów pudło, owady znajdowano w plecakach, reklamówkach, aktówkach, sakwach i innego rodzaju torbach. By przetrwać w różnych warunkach, Rój wykształcił także torbę ze sztucznego materiału, w której jeszcze łatwiej przewozić owady.

Rój: budowa ciała

Każdy owad zbudowany jest z masy zwanej bakelitem, będącym najstarszym syntetycznym tworzywem sztucznym. Zapewnia on bardzo dużą trwałość poszczególnych owadów roju. Obserwacje zasiadającego na ławie oskarżonych jak i innych przedstawicieli roju wykazały, że nawet przy dużej aktywności owadów, nie widać na nich śladów starzenia i zużycia.

Rój: cechy szczególne

Choć rozmiar ciał znanych nauce owadów jest bardzo różny ( od 0,25 mm do ponad 350 mm) to w badanym Roju wszystkie były jednakowej wielkości. Wielkość pojedynczego owada to 38 mm szerokości i 18 wysokości a ich podstawę stanowi sześcian sześciokąt (korekta zgodnie z komentarzem) z równo uformowanymi bokami. Pomimo jednakowych kształtów i rozmiarów, już na pierwszy rzut oka można dokonać ich kategoryzacji. Wyróżniłem dwa typy owadów ze względu na kolor odwłoków: czarne i białe. Dodatkowo każdy osobnik ma widoczne wyżłobienia wypełnione barwnikiem. Te pozwoliły na wyróżnienie owadów z następujących rodzin:

  • Mrówkowatych (Formicidae)
  • Pszczołowatych (Apidae)
  • Żukowatych (Scarabaeidae)
  • Pajęczaków (Arachnida)
  • Koników polnych (rodzina prostoskrzydłych – Orthoptera)
Razem w roju znajduje się 11 owadów czarnych i 11 owadów białych.

Monografia o roju

Każde pudło w którym zamknięto Rój zawiera także monografię o owadach, noszącą tytuł „Instrukcja”. Zawiera ona wszystkie podstawowe zasady jakimi rządzi się świat owadów. Napisana przystępnym językiem i zawiera wiele rysunków.

Inne publikacje dotycząca Roju wskazują także na ewolucje Rojów. Opisano skupiska owadów mających te same cechy związane z ruchliwością, lecz różniące się ich budulcem (Hive Carbon) oraz wielkością owadów (Hive Pocket).

Świadek jest wolny. Sąd ogłasza przerwę w procesie. Po przerwie oskarżenie przedstawi zebrane dowody dotyczące mechaniki gry planszowej Rój.

Poprzedni