Zapowiedź klęski…

Autor:

Kategoria:

Essen

Po minionym weekendzie, w mediach planszówkowych dominują informację z Portalkonu, na którym zostały ogłoszone plany wydawnicze Wydawnictwa Portal i Wydawnictwa 2 Pionki. I choć większość relacji napawa optymizmem, naoczni świadkowie, którzy mieli styczność z prototypami nowych tytułów wiele z nich wychwalają, my Wam mówimy…. W drugiej połowie 2015 roku czeka nas klęska…..

Lista tytułów, które Wydawnictwo Portal chce wypuścić na półki sklepowe (a docelowo te w waszych domach), robi wrażenie. Czytając informację prasową wręcz można dostać rozdwojenia jaźni, co jest tym bardziej słuszne, że tytuły te, choć pod czujnym okiem rodziny Państwa Trzewiczków, ukażą się pod dwoma szyldami: Wydawnictwa Portal i Wydawnictwa 2 Pionki. To pierwsze już znacie, drugie warto poznać, gdyż zapowiadane gry mają być gratką dla osób szukających lżejszych tytułów niż te od Portalu. Zatem nie spodziewajcie się postapokalipsy, orków, troili, czy szaraków, a raczej Baby Jagi, zwierząt na farmie czy rodzinnych wyścigów i zmagań ekonomicznych. Już dziś przepowiadamy klęskę…. Zanim jednak wyjaśnimy jaka to klęska nadchodzi, przeczytajcie o tym co zapowiedział Portal.

Nie tylko gry!

Na Portalkonie wszyscy spodziewali się zapowiedzi nowych gier, dlatego też my zaczniemy od tego, czego niekoniecznie się spodziewaliście.

Trwają dwie kampanie crowdfundingowe. Jeżeli czytacie w języku angielskim, możecie wesprzeć zbiórkę na rzecz wydania drugiego tomu książki „Boardgame That Tell Stories 2„, która na pewno zostanie wydana, gdyż…. wymaganą kwotę zebrano już po trzech godzinach od startu akcji. Ta trwać będzie jeszcze 26 dni. Widać świat chce czytać o grach! Druga kierowana jest głównie do polskiego odbiorcy a dotyczy wydania dodatku do gry „Pośród Gwiazd” pt. Ambasadorzy. Ten projekt ciągle czeka na ufundowanie, zatem wszystko w naszych rękach!

Również w internecie Portal zapowiada rewolucję. Pierwsza związana jest ze sklepikiem Portalu: czeka nas nowa odsłona sklepu online, a wraz z nią mają pojawić się nowe materiały dodatkowe związane z grami Portalu. Druga dotyczy marki „Świata Gier Planszowych. Choć na wznowienie papierowej edycji nie ma szans, szykowana jest nowa wersja strony, która ma być rzetelnym i obiektywnym portalem newsowym kierowanym do miłośników planszówek. Trzymamy kciuki za ten projekt, gdyż dobrych źródeł informacji o grach nigdy za wiele…. tym bardziej, że czeka nas klęska.

Choć głównie gry!

Jeszcze bardziej imponująca jest lista zapowiadanych gier. Taką oto listę planowanych premier oby wydawnictw otrzymaliśmy od Portalu…. klęska murowana!

bajkogry

The Three Little Pigs to prosta i przezabawna gra kościana typu „push your luck” dla całej rodziny. W swojej turze próbujemy uzyskać najlepszą kombinację drzwi, okien i dachów do swojego kochanego domku! Lecz pamiętajcie, że zły wilk czyha i w każdym momencie może zdmuchnąć wasz mały domek!

Baba Yaga jest szybko i zabawną grą typu memory dla całej rodziny. Gra została okraszona grafiką jednej z najbardziej znanych słowiański opowieści o złej Baba Jadze!

The hare and The Tortoise zwariowana gra wyścigowa przy, której pobawią się wszyscy członkowie rodziny. W grze każdy z graczy ma swoich dwóch liderów wyścigu, którym kibicuje i którym stara się pomóc w wyścigu!

Bongo to zwariowana gra kościana gdzie gracze rzucają wspólną pulą kości i starają się odkryć o jakie zwierze przetrwało w tej rundzie. Symbole na kościach wzajemnie się wykluczają i podają informacje, które kości zwierząt wypadają z rozgrywki, a które pozostają w grze!

Istambuł

Istambuł to gra ekonomiczna w, której gracze dowodzą grupie kupców i ich asystentów przemierzających 16 lokacji bazaru. Każda z lokacji pozwala graczom na wykonanie innej akcji od handlu towarami, poprzez ulepszanie swoich kontaktów, kończąc na kupnie rubinów. Gracz który pierwszy zbierze 5 rubinów wygrywa grę!

Zapraszamy do podziemi to gra karciana z elementem „push you luck”, w której gracze wspólnie szykują się do wyprawy w tytułowe lochy! W grze gracze prowadzą jednego wspólnego bohatera Gracz w swojej turze dobiera kartę z wierzchu wspólnej tali i wybiera czy dokłada potwora do wspólnych podziemi czy odrzuca go i tym samym niszczy jeden z ekwipunku bohatera. Gracz, który ostatni spasował musi wejść do podziemi z nadzieją, że nie stanie mu się żadna krzywda!

Yomi

Yomi jest karcianą grą utrzymaną w konwencji bijatyk znanych z konsol czy też komputerów osobistych. Gra testuje Twoje umiejętności w przewidywaniu oraz planowaniu. W grze Yomi występuje znany mechanizm papier, nożyczki, kamień. Postacie wyprowadzają ciosy, blokują, unikają czy też w końcu rzucają przeciwnikiem o ziemie. Wszystko to by wykonać najbardziej spektakularne combo!

Waleczne Piksele 3 to dwuosobowa gra taktyczna. Każdy z graczy ma do dyspozycji identyczne talie składające się z 25 kart. Gracze wcielają się w dowódców starających się zwyciężyć w starciu oddziałów.

Konwój maszyn Molocha wyruszył w kierunku Nowego Jorku. Elektroniczny mózg podjął decyzję – rozłożona na wschodnim wybrzeżu metropolia musi zostać zrównana z ziemią.

Stronghold jest grą planszową przeznaczoną dla 2-4 graczy, która opowiada historię oblężenia twierdzy Skanja na zachodzie Agarii. Gracze dzielą się na obozy Najeźdźcy oraz Obrońcy i przystępują do walki o to, jak kronikarze zapiszą tą bitwę w kronikach. Z każdą upływającą turą Najeźdźca traci Punkty Chwały na rzecz Obrońców, których dzielna postawa skrzętnie odnotowywana jest w annałach.

Osadnicy Narodziny Imperium: Atlantydzi to pierwszy dodatek frakcyjny do gry Osadnicy Narodziny Imperium. Mieszkańcy Atlantydy wprowadzają do świata gry naukę i technologię, dzięki którym poszczególne budowle zaczynają funkcjonować znacznie lepiej i wydajniej.

Podczas rozgrywki w Statki, łupy, kościotrupy rzucamy specjalnymi kośćmi, by rozgrywać bitwy, grabić kupców a następnie w portach rozwijać statki i werbować członków załogi.

Podziemia

Klęska murowana!

Jak widać czeka nas prawdziwa klęska. Klęska urodzaju. Klęska dla naszych portfeli. Klęska dla innych form spędzania wolnego czasu. Planszomaniacy z całą pewnością mocno odczują tak dużą liczbę premier. Tym bardziej, że to zapowiedzi dwóch wydawnictw. A przecież inni polscy wydawcy także nie zapomnieli o graczach. Prawdziwa klęska urodzaju!

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także