Bogowie wojny – Napoleon: Wyniki konkursu

Autor:

Kategoria:

Czas na rozstrzygnięcie naszego konkursu „Bogowie wojny – Napoleon”. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w zabawie zorganizowanej przy współpracy GM Boardgames. Dostaliśmy 27 zgłoszeń, z czego 1 nie spełniało warunków regulaminu, 10 zawierało błędną/błędne odpowiedzi, a 16 zgłoszeń spełniało warunki regulaminu i zawierało prawidłowe odpowiedzi na wszystkie pytania konkursowe. Mając na uwadze, że nie był to konkurs na zasadzie kliknij i polub ;), jesteśmy bardzo zadowoleni z liczby zgłoszeń i cieszymy się, że konkurs Wam się spodobał. Poniżej znajdziecie wszystkie pytania i prawidłowe odpowiedzi. Teraz już czas ogłosić zwycięzcę.

Zwycięzcą konkursu „Bogowie wojny – Napoleon” została:

ANNA HEBEL

Gratulujemy!

Nagrodą w konkursie jest ufundowany przez GM Boardgames podręcznik do historycznej gry wojennej „Bogowie wojny – Napoleon”

Bogowie wojny - Napoleon

Zwycięzcę konkursu prosimy o przesłanie danych do wysyłki na adres: piratnaplanszy@gmail.com

Pytanie nr 1:

W trakcie tej wielkiej bitwy Napoleon ustawił naprzeciwko swoich wrogów wielką baterię artylerii, liczącą około 100 armat. Naoczni świadkowie zgodnie stwierdzili, że nigdy jeszcze nie spotkali się z tak potężną siłą ognia. O jaką bitwę chodzi?

Odpowiedź: Wagram 1809 r.

Pytanie nr 2:

Odwaga dowódców dawała wspaniały przykład żołnierzom, podjęcie ryzyka w odpowiednim momencie mogło odmienić losy bitwy. Jak nazywał się pewien polski książę, który z fajką w ustach i karabinem w ręku poprowadził naszą piechotę do boju i w jakiej to było bitwie?

Odpowiedź: Książę Józef Poniatowski w bitwie pod Raszynem w 1809 roku.

Pytanie nr 3:

W trakcie tej bitwy jedną z kluczowych pozycji, leżącą na lewym skrzydle wojsk francuskich była duża, murowana farma, na którą atakowały siły jednego z braci Napoleona. Mimo przewagi liczebnej wojskom napoleońskim udało się ją zająć dopiero po wielu godzinach walki, wkrótce też została stracona. Podaj nazwę bitwy i farmy o którą toczyły się te walki.

Odpowiedź: Farma Hougoumont w bitwie pod Waterloo.

Pytanie nr 4:

Wymień dwie stolice europejskich krajów, jedną leżącą najbardziej na zachodzie, drugą najbardziej na wschodzie, które zostały zajęte (nawet chwilowo) przez wojska napoleońskie. W jakich latach wkroczyły do nich wojska napoleońskie?

Odpowiedź: Lizbona 1807 r. i Moskwa 1812 r.

Pytanie nr 5:

Jak miał na imię słynny pruski teoretyk wojskowy, który napisał swoje dzieło po zakończeniu wojen napoleońskich?

Odpowiedź: Carl von Clausewitz.

Krzysztof Niziałek
Krzysztof Niziałek
Rach, ciach, trach! W pierwszej kolejności pudła z karciankami i kośćmi plądruje, bo szybkiej konfrontacji ciągle poszukuje i nad wyraz miłuje. Wytchnienia w rodzinnej kooperacji szuka, gdzie wspólnie z Lady J. i Małym Piratem przygody przeżywają i złym lordom brzydkie gęby obijają.

Masz chwilkę?

Przeczytaj także

1 KOMENTARZ