Brass po Polsku!

Autor:

Kategoria:

Są gry o których krążą legendy. Słucha się ich z tym większym zainteresowaniem, im trudniej zdobyć dany tytuł. Choć od kilku lat nie możemy narzekać na brak gier na półkach sklepów, to ciągle są plansżówki stanowiące swoiste białe kruki. Wśród nich z całą pewnością wymienić można Brass, jeden z najsłynniejszych tytułów Martina Wallace’a, zajmujący bardzo wysoką pozycję w rankingu BGG.

Nie bez przyczyny pisze o tym tytule, bowiem od kilku dni Brass znów trafił do sprzedaży i to w cenie około 30 zł! Mało tego: został on całkowicie spolszczony. A wszystko dzięki Wydawnictwu Phalanx, które wraz z firmą Cublo przygotowało cyfrową odsłonę tego tytułu. Wiem, że dla wielu granie na tablecie jest niczym planszówkowe świętokradztwo, jednak po raz kolejny zachęcam, by dać tej formie planszoManiactwa szansę. Może właśnie ten tytuł przekona sceptyków do e-planszówek?

Jeżeli zastanawiacie się, czy warto sięgnąć po cyfrowego Brassa, przeczytajcie obszerną informację prasową przygotowaną przez Wydawcę, obejrzyjcie screeny i trailer. My rozpoczęliśmy testy i choć na tym etapie za wcześniej, by wydawać ocenę, to z całą pewnością możemy powiedzieć, że warto sięgnąć po aplikację.

Brass 4

To były naprawdę ekscytujące dwa lata! W tym czasie poznaliśmy chyba każdą tajemnicę Brassa. Rozłożyliśmy grę na czynniki pierwsze, po to, żeby oddać Wam gotowy produkt w postaci planszówki na urządzenia mobilne. Zadanie niełatwe, ponieważ wybraliśmy tytuł, który cały czas utrzymuje się w czołówce rankingu w serwisie BoardGameGeek.

Przenieśmy się jednak najpierw do osiemnastowiecznego Lancashire. Wielkimi krokami zbliża się Rewolucja Przemysłowa. Dzięki sprytowi, pomysłowości i wyczuciu czasu panów Cromptona, Arkwrighta, Watta i innych dżentelmenów, ówczesne Lankashire stało się centrum przemysłu bawełnianego. Konstruowano nowe urządzenia napędzane parą, wznoszono przędzalnie, a górnicy ryli coraz głębiej, by nadążyć z dostarczaniem węgla do zasilania maszyn. By przewozić węgiel, kopano kanały, a potem układano tory kolejowe. I tak trwała szalona galopada, w której zmiana goniła zmianę. Rozpoczynając rozgrywkę gracze włączają się do tej rywalizacji. Wcielają się w role przedsiębiorców starających się zarobić jak najwięcej pieniędzy na rozmaitych ówczesnych gałęziach przemysłu. W rozgrywce dominuje bawełna, jednak nie można ignorować innych przedsięwzięć, takich jak wydobycie węgla czy inżynieria. Zagrywając karty gracze obserwują jak rozwijają się ich przedsiębiorstwa, jak powstają kolejne kopalnie, czy porty. A wszystko to za pomocą smartfona, czy tableta.

Planszową wersję zaprojektował Martin Wallace – jeden z najlepszych autorów współczesnych gier planszowych. Mobilna wersja to efekt współpracy wydawnictwa gier planszowych PHALANX oraz firmy CUBLO. Projektowi patronuje sam Wallace.

Przez ostatnie dwa lata we współpracy z autorem planszówki, gronem zagorzałych fanów tego tytułu oraz testerów staraliśmy się stworzyć produkt, który zadowoli zarówno miłośników mobilnych gier, jak i osób, które BRASSA znają. Nie było to łatwe zadanie, bo każdy kto gra w gry planszowe wie jak wiele emocji pojawia się podczas rozgrywki z „żywym człowiekiem”. Ile radości mają „duże dzieci”, gdy rozpakowują pudło, a w nim znajduje się sporo kart, znaczników, drewnianych dysków i plastikowych monet. Jak to przenieść na urządzenie mobilne? To pytanie towarzyszyło nam przez cały ten czas. Po pierwsze staraliśmy się, by grafika oddała klimat gry i osiemnastowiecznego Lancashire. Po drugie przygotowaliśmy dwie opcje rozgrywki: gra lokalna (z możliwością zapisania rozgrywki) oraz sieciowa, dzięki której gracze poczują klimat rywalizacji. Sama rozgrywka trwa ok. godziny, ale można ją rozłożyć w czasie. Po wykonaniu ruchu, nasz przeciwnik otrzyma bowiem informację, o tym, że to jego kolej. Dzięki temu można do gry wracać w każdej wolnej chwili.

Nieznający wersji planszowej mogą skorzystać z różnych samouczków: podstawowego, zaawansowanego oraz video! Również miłośnicy tradycyjnych instrukcji będą zadowoleni. Z myślą o nich przygotowaliśmy zbiór zasad, w którym w osobnych działach opisaliśmy rodzaje przemysłu, mechanikę, akcje oraz strategię.

Gracze planszowi dzięki tej aplikacji będą w końcu mogli zagrać w tytuł, który należy już do białych kruków planszowego rynku. BRASS nie miał bowiem nigdy polskiej edycji. Teraz i Polacy będą mogli zagrać w jedną z najlepszych ekonomicznych  tytułów na świecie (według rankingu na BGG). Gracze mobilni za to będą mogli spróbować swoich sił podczas rozgrywki, która odda twarde, ekonomiczne zasady i zależności. Trzeba rozważnie podejmować decyzje, by nie inwestować na marne.

O zainteresowaniu naszą grą świadczyć może fakt, że po uruchomieniu zapisów na beta-testy musieliśmy je zamknąć po pierwszej godzinie! W tym czasie wyczerpał się limit dwustu miejsc. Gra promowana była także wśród graczy na dwóch najważniejszych w Europie planszowych imprezach: SPIEL w Essen oraz UK Games Expo w Birmingham. Spotkaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem ze strony miłośników planszowej wersji BRASSA. Przygotowując wersję na Androida oraz iOS chcemy, by również fani mobilnych gier poznali ten tytuł. Będzie to możliwe od 12 listopada – na ten dzień bowiem zaplanowaliśmy premierę. Gra będzie kosztować niecałe 7 dolarów. To, czego możecie się spodziewać po mobilnej wersji Brassa zobaczycie w trailerze gry.

Grę można nabyć w sklepach App Store oraz Google Play.


Zdjęcia wykorzystane w tekście pochodzą z materiałów prasowych przekazanych przez Wydawcę.

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także