Nowe szaty Dominiona – www.dominion.games

Autor:

Kategoria:

Początek 2017 roku przyniósł (r)ewolucje dla fanów kultowej już karcianki: na stronie www.dominion.games uruchomiona została nowa odsłona cyfrowego Dominiona.

O tym, że Making Fun z końcem 2016 roku utraci licencję na Dominiona (dostępnego przez przeglądarki internetowe oraz w postaci aplikacji na iOS i Android), dowiedzieliśmy się już kilka miesięcy temu. Nowy developer zapowiedział uruchomienie wersji online oraz offline (do tej pory aplikacja nie pozwalała grać bez dostępu do internetu) oraz zmianę systemu płatności na abonamentową. Co zastaliśmy uruchamiając dziś stronę?

Zacznijmy od tego co dobre. Doczekaliśmy się implementacji brakujących kart promo, kart z zestawów Second Edition i wreszcie Dominion Empires. Podobnie jak w poprzedniej wersji, wersja podstawowa (Dominion: Rozdarte Królestwo) dostępne jest za darmo. Dodano opcje wyboru jakich kart system ma nie wykorzystywać do tworzonych przez nas rozgrywek. A dołączając się do rozgrywki utworzonej przez innego gracza, nie jesteśmy ograniczeni tylko do zestawów kart dostępnych w naszej subskrypcji.

Ale zasiadając dziś do iPada napotkaliśmy kilka niemiłych niespodzianek. Po pierwsze: na dzień dzisiejszy dostępna jest tylko wersja przeglądarkowa. Mało tego, użytkownicy iPadów prawdopodobnie nie uruchomią strony i zobaczą tylko stronę ładowania się strony. Nie wiadomo kiedy ten problem zostanie rozwiązany. Tym bardziej nie wiadomo, kiedy pojawią się aplikacje dedykowane na urządzenia mobilne.

Dostępne są dwie formy subskrypcji obejmujące określone dodatku:

  • srebrna (3,01 Euro za miesiąc): Intryga, Przystań, Złoty Wiek, Hinterlands i Guilds
  • złota (4,12 Euro za miesiąc): Intryga, Alchemia, Przystań, Złoty Wiek, Hinterlands, Dark Ages, Guilds, Adventures, Empires

Osoby, które wykupiły poszczególne dodatki na playdominion.com, mają możliwość przeniesienia konta i zniżki na roczną subskrypcje. Powinny one dostać e-mail z odpowiednimi instrukcjami dotyczącymi przeniesienia konta. Niestety pisząc ten tekst ciągle nie otrzymałem owego maila (na forum więcej użytkowników na to narzeka). Po założeniu nowego konta także dostęp mam ograniczony, gdyż nie doszedł e-mail pozwalający potwierdzić rejestracje.

Zmiany objęły także oprawę graficzną. Wykorzystano nowe grafiki kart Skarbu, Klątwy, Zwycięstwa. Mamy możliwość wyboru/wyłączenia tła ekranu rozgrywki. Podsumowanie rozgrywki wyświetlane jest w formie tabeli (punktów), lecz brakuje listy posiadanych przez graczy kart w talii.

Na tą chwilę nie mogę powiedzieć, czy to krok w dobrą stronę. Na pewno model subskrypcji jest sporą rewolucją. Ceny dodatków w poprzedniej wersji na pewno nie zachęcały do kupna. Frustrujące natomiast są problemy z rejestracją nowego konta oraz przeniesieniu starego konta (sprawdzane na 3 różnych adresach e-mail). Osobiście dużym utrudnieniem dla mnie jest brak obsługi urządzeń z systemem iOS, nawet w wersji przeglądarkowej, gdyż właśnie na iPadzie najczęściej grywam w e-planszówki. Ale z całą pewnością będę przyglądał się wprowadzanym zmianom oraz trzymał kciuki, by obecny zespół zadbał o rozwój starego dobrego Dominiona.

Jeżeli wam udało się przenieść swoje stare konto lub w pełni zarejestrować nowe – koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzch

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także