Kryptos i jego nowe szaty…

Autor:

Kategoria:

Dokonania takich osób jak Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski na trwałe zapisały się w historii naszego kraju. Teraz i wy macie szanse sprawdzić się w roli kryptologa – do sklepów powraca gra Kryptos i to w nowej szacie graficznej.

Kryptos to gra planszowa autorstwa Piotra Siłki, dla 3-6 osób, która pierwotnie ukazała się w 2014 roku. Pomimo iż jest to naprawdę niewielkie pudełko, zyskała uznanie nie tylko na polskim, lecz także zagranicznym rynku gier. W zestawieniu 10 najlepszych gier dedukcyjnych, Zee Garcia, jeden z recenzentów kanału Dice Tower, przyznał jej szóste miejsce (28 minuta):

Sam autor tak pisze o powstaniu Kryptosa:

Niesiony chęcią pomocy w krzewieniu niezbędnych umiejętności dedukcyjnych w społeczeństwie i wychowaniu kolejnego pokolenia kryptologów postanowiłem stworzyć edukacyjne narzędzie, które pozwoli rozwijać te umiejętności wśród naszych obywateli. Zainspirowany dobrym wzorcami zachodnimi przystąpiłem do procesu projektowania wraz z członkami tajnego stowarzyszenia Monsoon Group. Od początku chciałem stworzyć prostą grę opartą na kartach, dzięki czemu zostaną zmniejszone koszty produkcji, a co za tym idzie, będzie ona dostępna szerszemu gronu odbiorców. W swej naiwności myślałem, że na samych kartach się skończy… (pełny tekst: Games Fanatic)

Drugie wydanie różni się od pierwszego oprawą graficzną pudełka. W środku gracze znajdą tę samą grę, która pozwoli na rozruszanie szarych komórek podczas próby złamania szyfru. Zatem jest okazja, by poczuć choćby namiastkę tego, co czuli wielcy polscy kryptolodzy. Co ważne, podobnie jak pudełko, tak i cena jest niewielka. Kryptos kosztuje 35 złotych, zatem otrzymujemy bardzo atrakcyjny produkt dla osób lubiących zabierać planszówki na wyjazdy: niewielki, nie zajmujący wiele czasu (pojedyncza partia to 15-20 minut) a przy tym dostarczający pozytywnych emocji podczas rozgrywki.

Patronat nad drugim wydaniem gry objęli: Focus Historia, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz nasz portal.

Źródło: informacja prasowa od Wydawcy

 

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także