Nestor. Pasjans tylko dla Nestorów?

Autor:

Kategoria:

Jednym kojarzy się z mitologicznym bogiem, innym z najstarszym, czy też najbardziej doświadczonym członkiem jakiegoś zrzeszenia, wreszcie część osób może go kojarzyć z mnichem żyjącym na przełomie XI i XII wieku. Ale Nestor o którym chciałbym dzisiaj napisać to… pasjans.

Nestor to – po Monte Carlo – drugi pasjans polegający na tworzeniu par, do którego układania chciałbym zachęcić Czytelników Przystanku Planszówka. Tym bardziej, że jest on bardzo prosty i szybki: jego ułożenie zajmuje około 10 minut.

Układ początkowy

Nestor układany jest z pojedynczej talii kart, pozbawionej Jokerów. Na początek należy wyłożyć rząd złożony z 8 odkrytych kart. Na nich układamy kolejne pięć z rzędów pamiętając o bardzo ważnej regule: w jednej kolumnie nie mogą znaleźć się karty o tej samej wartości. Gdyby w czasie wykładania doszło do takiej sytuacji, dublującą kartę należy włożyć na spód talii i na jej miejsce wyłożyć nową.

Pasjans Nestor: układ początkowy

Po utworzeniu sześciu rzędów, pozostałe karty układamy odkrytę jako rezerwę.

Rozpoczynamy układanie

Reguły są bardzo proste. Naszym celem jest usunięcie wszystkich kart ze stołu. Wolnymi do manipulacji są dolne karty każdej z ośmiu kolumn oraz karty rezerwy. Usuwamy je tworząc pary kart o tej samej wartości np. Trójka z Trójką, As z Asem, Król z Królem itd. Jeżeli usuniemy kartę z danej kolumny – kolejna staje się wolną do manipulacji. Jeżeli usunęliśmy wszystkie karty z danej kolumny, nie możemy przekładać w to miejsce żadnych innych.

Można się także spotkać z wersją pasjansa Nestor, w której karty rezerwy są początkowo zakryte i odsłaniamy je pojedynczo. Ale tak naprawdę nie ma to większego znaczenia dla samego układu.

Nestor – najbardziej doświadczony?

Jak widać Nestor jest bardzo prostym pasjansem, w którym sporo będzie zależało od szczęścia. Ale nie jest to całkowicie losowy układ. Próbując go ułożyć warto pamiętać, by (gdy to tylko możliwe) manipulować kartami z bazy pomocniczej. Z rezerwy korzystamy jak najpóźniej, chyba że pozwoli nam ona odsłonić potrzebną kartę. Kiedy przygotowujecie układ wyjściowy koniecznie pamiętajcie, aby usuwać duplikaty z kolumn – w przeciwnym wypadku zwiększycie ryzyko zablokowania układu.

Pasjans Nestor. Układ początkowy. Na zdjęciach wykorzystano karty Classic 55 Fabryki Kart Trefl-Kraków

Nestor idealnie się sprawdza, gdy chcemy odpocząć, ale nie przepadamy za całkowicie losowymi układami (takimi jak np. Zegar). Ze względu na proste reguły idealnie sprawdzi się, jeżeli będziecie chcieli nauczyć wasze pociechy układać pasjanse: nie ma tutaj koniecznośći manipulowania całymi sekwensami, bardzo łatwo dostrzec pary, a krótki czas sprawia, że nawet jeżeli pasjans się nie powiedzie, nie ma problemu, by spróbować jeszcze raz.

Na zakończenie warto wspomnieć, że Nestor ma już długą tradycję układania. Jego reguły znaleźć można m.in. w książce Lady Cadogan’s Illustrated Games of Solitaire or Patience z 1914 roku.

[vc_message color=”info”]Słowniczek:
Układ wyjściowy: ułożenie kart na stole przed wykonaniem jakiegokolwiek ruchu.
Wolne miejsce: puste miejsca w kolumnie lub rzędzie powstałe po przeniesieniu karty/kart. Jeżeli reguły na to pozwalają, mogą być wypełniane innymi kartami.
[/vc_message]

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj