Planszowe newsy prosto z radia. #54

Autor:

Kategoria:

Poniższe newsy prezentowane były podczas audycji Przystanek Planszówka, nadawanej na żywo w Radio Uniwersytet 27 listopada 2017 roku.

Premiery:

 • Mały kolorowy świat się powiększa. Ukazał się dodatek do Small World: Podniebne Wyspy, a w nim dodatkowa plansza z terenami, do których dostęp możliwy jest za pomocą Gigantycznej Magicznej Fasoli oraz Schodów do Nieba. Nie może zabraknąć także nowych ras i zdolności, a tych znajdziecie w pudełku aż siedem.
 • Do sklepów trafili Legendarni Wynalazcy, gra, w której każdy z graczy kieruje zespołem czterech naukowców dążących do opatentowania jak największej liczby wynalazków.
 • Do graczy trafiła gra strategiczno-losowa z elementami gospodarki, której akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Europie. Mocastwa to tytuł, który ufundował się na platformie Wspieram.to a obecnie dostępny jest w cenie 340 złotych. Ze względu na swoją mechanikę wzbudził on sporo dyskusji w środowisku planszomaniaków. Zresztą sam opis „strategiczno-losowa” może działać na niektórych wręcz jak płachta na byka.
 • Ukazała się nowa gra Richarda Garfielda pt. Królestwo Królików. Biorąc pod uwagę zamieszanie medialne spowodowane pewnym spotem telewizyjnym Ministerstwa Zdrowia, trzeba przyznać, że to ciekawy czas na jej polską premierę. Ale nie spodziewajcie się tutaj realizacji programu ministerialnego, ani nawet krwiożerczych królików z Monthy Pythona, lecz gry strategicznej opartej na mechanice draftu.
 • Tak jak zapowiadaliśmy w ubiegłym tygodniu, do sklepów trafił Istanbul gra kościana, Pierwsi Marsjanie oraz Czółko od Wydawnictwa Portal.

Zapowiedzi:

 • Wydawnictwo Baldar planuje wydanie kolejnej gry Reinera Stockhausena, autora Orleanu. Tym razem będzie to gra z lamą na okładce pt. Altiplano, czyli przeniesiemy się gdzieś na płaskowyż w Andach.
 • Niebawem ukazać się ma Majestat: Królewska Korona, nowy tytuł w portfolio wydawnictwa Bard. Fabularnie czeka nas walka o koronę. Ale biorąc pod uwagę, że autorem gry jest Marc André, którego inny tytuł, Splendor, pewnie kojarzy większość słuchaczy, spodziewam się raczej sprawnej mechaniki niż doznań klimatycznych.
 • 29 listopada premierę będzie miała gra Artefakty Obcych (Alien Artifacts), tytuł, który pierwotnie miał być wydany przez Trefl, ale ostatecznie trafił pod strzechy Portalu. Autorami gry są Marcin Senior Ropka, Viola Kijowska.
 • Lacerta przedstawia kolejne plany wydawnicze na zbliżający się rok. W pierwszym kwartale 2018 roku spodziewać się możemy gier Magic Maze (gra kooperacyjna w czasie rzeczywistym) oraz Lutecja (pięknie ilustrowana karcianka dla 2-5 osób mająca zachwycić nas prostotą zasad i głębią rozgrywki). Na 2018 rok planowane także są:
  • Pandemia: Stan zagrożenia – dodatek wprowadzający nowe wyzwania, postacie i wydarzenia;
  • Agricola: Artifex Deck, czyli pierwszy oficjalny dodatek do Agricoli wersji dla Graczy;
  • Agricola: dodatek dla 5-6 graczy;
  • i wreszcie Jorneyman, czyli dodatek do Wyspy Skye.
 • Gra Górą i dołem, w której z jednej strony będziemy rozbudowywać osadę, z drugiej czekają na nas przygody opisane w księdze przygód, ukaże się później niż planowano. Spodziewać się jej możemy w I kwartale 2018 roku. Za jej wydanie odpowiedzialne jest wydawnictwo Bard.
 • Rozpoczęła się przedsprzedaż Wsiąść do Pociągu: Azja. Ten dodatek zawiera dwie mapy: Azję pozwalającą na rozgrywkę w 6 graczy i potyczki drużynowe oraz Legendarna Azja.
 • Games Factory zapowiedziało wydanie dodatku do gry Pola Arle: Handel i herbata. Ten trafi do sklepu jeszcze przed świętami! Wprowadza on możliwość rozgrywki w 3 osoby, nowy surowiec, budynki i akcje.
 • Wydawnictwo Granna zapowiedziało, że w I połowie 2018 roku wyda grę Polis. To karcianka dla 3-5 osób, w której rozwijamy własne greckie miasto. Ma to być idealna pozycja dla osób lubiących gry ekonomiczne z dużą dawką negatywnej interakcji.

Kącik Dominiona

Paweł Pawlak, współzałożyciel Dominion Wiki Polska przygotował pełne tłumaczenie instrukcji oraz kart do Dominion Nocturne. Oczywiście jest to tłumaczenie nieoficjalne, więc gdy to rozszerzenie zostanie wydane po polsku, nazwy kart czy pewne sformułowania mogą się zmienić, jednak z pewnością pomoże ono osobom, które chcą wcześniej wypróbować jedenastego dodatku do Dominiona, choćby korzystając z możliwości grania w sieci na stronie Dominion Online.

Kącik cyfrowych planszówek

Fantasy Flight Games zapowiada, że niebawem ukazać się ma aplikacja wspomagająca rozgrywkę do gry Star Wars Imperial Assault, czyli strategiczno-przygodowej gry figurkowej osadzonej w uniwersum Star Wars. Podobnie jak w przypadku aplikacji do Descenta, nie będzie już potrzebny mistrz gry, czyli wszyscy gracze mogą stanąć po jednej stronie konfliktu. Zaznaczamy – nie będzie to pełna implementacja, lecz narzędzie, które wspomaga rozgrywkę w fizyczną wersję gry.

Wydarzenia

 • W najbliższą sobotę, 2 grudnia, zapraszamy na 60. Noc Planszówek w Bydgoszczy. Będzie to nocka charytatywna. Całość wpływów z imprezy trafi w postaci gier do świetlic w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, w którym setki dzieci (często wraz z rodzicami) spędzają dni, tygodnie a nawet miesiące na leczeniu. W trakcie nocki odbędzie się turniej w Gorączkę Podziemnej Mocy od Lucrum Games.
 • 2-3 grudnia w Krakowie odbędzie się kolejna odsłona Gralicji. Dla dorosłych przewidziano games room z ponad 400 planszówkami. Dla dzieci, oprócz planszówek dostępny będzie także specjalny pokój zabaw, gra „terenowa” po budynku szkoły i warsztaty plastyczno-manualne. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.nowagralicja.pl
 • Z kolei 9-10 grudnia w Toruniu odbędą się planszowe Mikołajki organizowane przez Książnicę Kopernikańską oraz Games&Grow. Wśród atrakcji: spotkanie z youtuberem i autorem gier Łukaszem Wookie Woźniakiem oraz Przemysławem Wojtkowiakiem, współtwórcą bloga Ciekawe Gry, który pracuje też w Wydawnictwie Rebel.pl i jest także autorem gry Azyl: Zagrożone gatunki. O kolejnych atrakcjach szykowanych przez organizatorów będziemy informowali w przyszłym tygodniu.

Po raz drugi publikujemy newsy z naszej audycji w Radiu Uniwersytet spisane na naszej stronie z myślą o tych, którzy nie mogli nas słuchać na żywo. Napiszcie, co myślicie o takiej formie. Oczywiście całą audycję (łącznie z wiadomościami ze świata gier) będzie można odsłuchać w formie podcastu.

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także