Planszowe newsy prosto z radia. #53

Autor:

Kategoria:

Poniższe newsy prezentowane były podczas audycji Przystanek Planszówka, nadawanej na żywo w Radio Uniwersytet 20 listopada 2017 roku.

Nie każdy ma możliwość słuchania nas na żywo, dlatego postanowiliśmy rozpocząć publikacje newsów, które prezentujemy na audycji. Zaczynamy od numeru #53, gdyż wiadomości są z audycji o tym właśnie numerze. 

Zacznijmy około-planszówkowo. Jeżeli lubicie gadżety związane z grami zajrzyjcie na stronę Rebela, tam dostępny jest kalendarz ścienny na 2018 rok z motywami z tytułów z portfolio tego wydawcy.

Rebel.pl postanowiło powstrzymać przelew krwi. Wydawnictwo nie tylko nie planuje dodruku Krwawej oberży, ale idzie krok dalej. Nie przewiduje wydawania w 2018 dodatku The Carnies. Ten rok w Rebelu był rokiem smoka, może przyszły będzie rokiem… miłości?

Wydawnictwo Lacerta informuje, że kończy się nakład gry Uwe Rosenberga Ora et Labora. W planach nie ma dodruku, więc jeżeli planujecie zakup tej gry, warto zrobić to gdy jeszcze jest dostępna w sklepach. Również nakład Agricoli jest na wyczerpaniu, jednak w tym wypadku dodruk jest już zamówiony. Prawdopodobnie dotrze dopiero po świętach zatem jeżeli planujecie ją jako prezent na Mikołaja albo pod choinkę, pamiętajcie o tym.

Ze świata cyfrowych planszówek

Dominion Nocturne jest już dostępny na Dominion Online. Nawet jeżeli platforma ciągle wymaga sporo prac, to jest chyba pierwszy dodatek, który ukazuje się zanim fizyczne kopie trafią do rąk graczy. Brawa dla Shuffle It, które od początku 2017 roku przejęło prawa do Dominiona. Jeżeli już macie konto na Dominion Online, to Nocturne dostępny jest w ramach subskrypcji Gold. Zwróćcie jednak uwagę, że posiadając wcześniej wykupione konto Gold, musimy dopłacić różnicę w wysokości około 1 Euro/miesiąc, by aktywować najnowszy dodatek.

7 Wonders wreszcie ukazała się na urządzenia z system iOS. Na Androidową wersję przyjdzie nam jeszcze czekać do grudnia. Wiele osób powątpiewało, czy Repos kiedykolwiek ukończy tę implementację, jednak udało się. Z jakim efektem… cóż po pierwszych rozgrywkach mam mocno mieszane uczucia, ale na recenzję jeszcze chwilę musicie poczekać.

Premiery:

 • fanów Splendora ucieszy polska premiera dodatku Miasta a w nim w sumie aż 4 dodatki, których jednak nie można ze sobą łączyć. Są to tytułowe Miasta, Placówki Handlowe, Orient oraz Twierdze. Wprowadzają one dodatkowe karty, plansze, zmieniają warunki zwycięstwa, wreszcie mają zwiększyć interakcje między graczami.
 • nakładem Wydawnictwa Portal ukazał się dodatek do gry Cry Havoc noszący tytuł Aftermatch, a w nim nowe struktury, zdolności, liderów, sposoby na zdobywanie punktów.
 • Games Factory oddało w ręce graczy dodatek do gry Obecność pt. Eksploracja . Wprowadza on 10 nowych miejsc, które zwiększają szanse przeżycia dla nieuchwytnego stworzenia.
 • do sklepów trafiła także gra Miszmasz! czyli kolejna imprezówka autora Jungle Speed.
 • Dziś miała premierę nowa gra od Granny w której gracze rywalizują w czasie rzeczywistym, wcielając się w uczniów szkoły magii. Szkoła Magów to gra kościana dla 2-4 osób, która wyróżniać się ma nie tylko mechaniką, ale także ilustracjami. Każda z 49 kart zaklęć opatrzona została inną ilustracją przygotowaną przez Asterman Studio

Zapowiedzi:

  • na ten tydzień wydawnictwo Portal zapowiada premierę dwóch tytułów. Pierwszy to Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie, czyli gra, która tak naprawdę miała już kilka premier w tym polską. Drugi tytuł to kościana odsłona gry Istanbul. Premiera obu gier w środę 22 listopada
  • Wydawnictwo Portal potwierdziło także, że premiera gry Inis, gry strategicznej osadzonej w celtyckich klimatach, planowana jest na I kwartał 2018 roku.
  • Pod koniec miesiąca Rebel.pl planuje wydać grę Legendarni Wynalazcy w której każdy z graczy kieruje zespołem czterech naukowców, dążąc do opatentowania jak największej liczby wynalazków.

 • Bard rozpoczęło przedsprzedaż pierwszego dodatku do Carcassonne Star Wars wprowadzającego możliwość grania w 6 osób (w podstawową wersje możemy grać od 2-5) oraz nowe płytki terenu.
 • Wydawnictwo G3 potwierdziło dalej stawia na Kakao. Kolejny dodatek, Diamante, zawierający 4 nowe moduły, które można łączyć zarówno z podstawką jak i rozszerzeniem Czekolada, ukazać się ma w I kwartale 2018 roku

Napiszcie w komentarzach, czy taka forma newsów wam odpowiada. Oczywiście całą audycję (łącznie z wiadomościami ze świata gier) będzie można odsłuchać w formie podcastu.

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także