Szalona kołdra – pasjans na dwie talie

Autor:

Kategoria:

Jeżeli macie pod ręką dwie talie kart, chciałbym zachęcić was do ułożenia na stole karcianego patchworka, pasjansa Szalona  kołdra. Nie tylko zwraca on uwagę swoim nietypowym układem, ale w dodatku dostarcza bardzo pozytywnych emocji.

Rozkładamy kołderkę

Szalona kołdra (Crazy Quilt) to pierwszy spośród prezentowanych na naszej stronie pasjansów do którego układania używa się dwóch talii. Jeżeli posiadacie karty pasjansowe (mające mniejszy rozmiar niż tradycyjne), warto rozpatrzyć ich użycie ponieważ układ ten zajmuje sporo miejsca na stole. Ale jeżeli wystarczy wam miejsca, możecie użyć zwykłej talii.

Pasjans Szalona kołdra. Układ początkowy. Na zdjęciach wykorzystano karty z limitowanej edycji wydanej na 70 lecie Fabryki Kart Trefl-Kraków

Na początek z talii wybieramy 8 kart tworząc 2 zestawy po  4 Asy i 4 Króle, pamiętając przy tym, by w każdym z nich pojawiły się cztery kolory. Stanowić one będą bazę główną. Kolejnym krokiem jest utworzenie „kołderki”, czyli naszej bazy  pomocniczej. W tym celu wykładamy 8 rzędów, złożonych z 8 kart. Kładziemy je na przemian, raz pionowo, raz poziomo. Jeżeli brakuje nam miejsca, karty w rzędzie mogą lekko na siebie nachodzić.

Tak rozłożone karty stanowią układ wyjściowy.

Rozpruwamy patchwork

Układ wyjściowy tego pasjansa budzi we mnie skojarzenie z patchworkiem. Z tą różnicą, że w tym przypadku nie będziemy łączyli kawałków (kart) w kolorową kołderkę, tylko będziemy próbowali ją całkowicie „rozpruć”.

Naszym celem jest ułożenie na kartach bazowych ciągów w danym kolorze. Na Królach układamy karty malejąco o jeden, od Króla do Asa (np. Król Pik, Dama Pik, Walet Pik… ), a na Asach rosnąco, od Asa do Króla. By tego dokonać możemy dobierać karty z naszej kołderki. Wolnymi do manipulacji są te, których krótsza krawędź nie jest blokowana przez inną kartę. Na jej miejsce nie możemy położyć innej karty.

Karty stosu głównego odsłaniamy pojedynczo. Jeżeli jest to możliwe dokładamy je na karty bazowe, jeżeli nie, tworzymy stos pomocniczy, którego wierzchnia karta jest wolna do manipulacji. Na stos pomocniczy możemy przenosić także karty z naszej kołderki (po to, by uwolnić kolejne), ale należy wtedy zachować zasadę, iż możemy położyć nań tylko kartę o jeden większą lub mniejszą z zachowaniem koloru, czyli np. na 8 Pik, możemy położyć 7 lub 9 Pik.

Gdy wyczerpią się karty stosu głównego, możemy raz obrócić stos pomocniczy, by znów dobierać z niego karty.

Różne rodzaje kołderki

Jak wiele innych pasjansów i ten doczekał się różnych wariacji. Z racji, że Indiański dywan  różni się jedynie jedną regułą, chciałbym go tutaj przedstawić. Ten wariant zakłada, że stos główny możemy obrócić dwa razy, co zwiększa szanse na ułożenie pasjansa. Nie mamy tutaj też poczucia nadmiernej losowości, a jedna z podstawowych zasad obu wariantów, możliwość przekładania kart z kołderki na stos pomocniczy, zwiększa liczbę możliwych manipulacji, wymusza większe skupienie i dokładniejszą analizę sytuacji na stole. To też sprawia, że zazwyczaj decyduję się na ten właśnie wariant.

Pasjans Szalona Kołdra / fot. Przystanek Planszówka

Jeżeli nie próbowaliście jeszcze swoich sił w układach z dwóch talii, a lubicie pasjanse o średnim poziomie trudności, spróbujcie Szalonej kołdry lub Indiańskiego dywanu.

[vc_message color=”info”]Słowniczek:

Baza główna: główne karty na stole, to na nich z zachowaniem określonych reguł układamy karty tworząc sekwensy. Na początku gry, w zależności od pasjansa, mogą być puste lub stanowić część układu.
Baza pomocnicza: jest to układ kart po rozpoczęciu gry. Tymi kartami manipulujemy podczas gry, by przemieszczając je, ostatecznie dołożyć je do bazy głównej.
Kolor: talia kart ma 4 kolory: Kier, Karo, Pik i Trefl
Stos główny: karty, które pozostały po utworzeniu układu wyjściowego. Reguły poszczególnych pasjansów określają w jaki sposób możemy odsłaniać karty ze stosu głównego.
Stos pomocniczy: stos złożony z kart odkładanych ze stosu głównego, których nie udało nam się przenieść w inne miejsca układu.
Układ wyjściowy: ułożenie kart na stole przed wykonaniem jakiegokolwiek ruchu.
Wolne do manipulacji: karty, które mogą być przenoszone z jednego miejsca do drugiego np. na karty bazowe, wolne miejsca.

[/vc_message]

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także