Planszowe newsy prosto z radia. #55

Autor:

Kategoria:

Poniższe newsy prezentowane były podczas audycji Przystanek Planszówka, nadawanej na żywo w Radio Uniwersytet 4 grudnia 2017 roku.

Trwa akcja Tajemniczy Mikołaj organizowana przez sklep Rebel.pl. Na czym ona polega? Na obdarowywaniu innych, bo podobno każda akcja wywołuje reakcję. Zatem przystępując do akcji nie tylko dajesz, ale i otrzymujesz. Zgłaszać swój akces można do 7 grudnia. Ale uwaga – udział mogą brać jedynie osoby, mające przynajmniej konto na trzecim poziomie. Szczegóły akcji znajdziecie na stronie rebel.pl

Steve Jackson Games, czyli właściciel praw do serii Munchkin oraz Cool Mini or Not, których kojarzyć możecie z gier z dużą liczbą figurek, łączą siły. Zapowiadają wieloletnią współpracę w ramach której mają ukazywać się gry planszowe osadzone w uniwersum Munchkina. Jako pierwsza zapowiadana jest gra inspirowana inną popularną grą – Arcana Quest. Niestety na razie nie wiemy, czy będą one wydawane przez Black Monk Games, dzięki któremu na stoły polskich graczy trafiło już całkiem sporo Munchkinów.

Zapowiedzi

 • Wydawnictwo Galakta potwierdziło na swojej stronie internetowej datę premiery długo wyczekiwanej planszówki This War of Mine. Będzie to 18 grudnia, zatem przy odrobinie szczęścia ma szanse trafić ona pod wasze choinki. Chociaż nie wiem, czy świąteczny nastrój będzie pasował do tego tytułu…
 • Znamy kolejny tytuł, który ukaże się w serii wydawniczej Granna Expert. Już w marcu 2018 roku będziemy mogli ruszyć na podbój Nowego Świata jako członek załogi okrętu Krzysztofa Kolumba Santa Maria. Naszym celem będzie stworzenie najlepiej prosperującej koloni. Słowa kluczowe to dice drafting i tile placement. Jeżeli nic wam one nie mówią, są to mechaniki zastosowane w grze. Pierwsza wiąże się z doborem kostek ze wspólnej puli, druga z kaflami terenu, którymi będziemy zapełniali nasze kolonie. Zapowiada się to na bardzo przyjemne euro o średnim poziomie trudności.
 • W ubiegłym tygodniu mówiliśmy o premierze Small World: Podniebne Wyspy, a Rebel.pl już zapowiada kolejne dodatki do tej bajecznie kolorowej i na swój sposób wrednej gry. Będą to dwa zestawy. Pierwszy zawierać będzie dodatki Nie bój nic + W pajęczej sieci, drugi Wielkie damy + Royal Bonus + Przeklęci!
 • Fabryka Kart Trefl-Kraków ostrzega. Do Polski zmierza Wirus!. Przypuszcza się, że jest to specyficzna odmiana Hiszpanki przenoszona drogą… karcianą. Poszukiwani są chętni, by wcielić się w rolę naukowców walczących z zarazą, którzy przy okazji będą mieli szanse sporo zarobić. WIRUS! to gra karciana dla 2 do 6 graczy, w której musicie zbudować ludzkie ciało, jednocześnie broniąc je przed zainfekowaniem, zniszczeniem lub kradzieżą organów przez przeciwników. Premiera planowana jest na styczeń 2018 roku.

Premiery

 • Wydawnictwo Trefl, tym razem te z Sopotu, wydało grę Mars 2049. Jak możemy przeczytać na stronie Trefla jest to „gra strategiczna, w której zadaniem graczy będzie rozwój własnej kolonii i jak najszybsze dotarcie do Bieguna Północnego. Gromadźcie surowce, wyruszajcie na misje specjalne, budujcie laboratoria, stacje wydobywcze oraz bazy. Ten, kto jako pierwszy dotrze do jedynego źródła wody na planecie zostanie zwycięzcą!” Jak widać ten rok wcale nie jest rokiem smoka lecz rokiem czerwonej planety.
 • Może to nie premiera, ale od tej gry się wszystko zaczęło jeżeli chodzi o audycję Przystanek Planszówka, więc mamy do niej duży sentyment. A poza tym to przyjemny tytuł, który idealnie nadaje się jako przerywnik między cięższymi tytułami. Red 7 wraca do sklepów. Nie wiem, które to już wznowienie (jeżeli słucha nas ktoś z Lucrum Games, to może podpowie w komentarzu pod podcastem, ale wiemy, że tytuł ten naprawdę dobrze przyjął się na polskim rynku.
 • Mnisi z Black Monk jeszcze przed mikołajkami zdążyli z wydaniem Gwiezdnego Fluxxa i gry Dobry, Zły i Munchkin. Oba tytuły powinny zmieścić się w przeciętnej wielkości bucie, więc dla grzecznych geeków w sam raz!
 • Winter is coming… do sklepów trafiła Gra o Tron…. Catan: Braterstwo Straży. Mamy tutaj połączenie dwóch uniwersów. Możecie grać w nią jak w zwykłego Catana, ale możecie także wykorzystać wariant w którym staniecie na czele dowódców Nocnej Straży i poza rozbudową twierdz, zajmiecie się także obroną Muru przed hordami dzikich. Ale, że są to dwie dobre licencje, Catan i Gra o tron, to spodziewajcie się wyższej ceny niż w przypadku zwykłego Catanu. SCD to 299 zł.
 • Osoby, które wsparły kampanie gry Keyflower na Wspieram.to już pewnie ją mają, a ci, którzy tego nie zrobili, mogą zamówić ją w sklepach. Samą kampanie wsparło ponad 900 osób co już jest bardzo dobrym wynikiem. A myślę, że znajdzie się jeszcze więcej, które zainteresują się tym tytułem. Jest to przedostatnia z gier z serii Key i według wielu najlepsza. Przyznaję, że sam mam ją na radarze, choćby ze względu na ciekawy element licytacji, która podobno bardzo dobrze działa nawet na dwóch graczy.
 • Do sklepów trafiła także gra Marca Andre Majestat: Królewska korona, wydana po polsku przez Wydawnictwo Bard. Czy będzie równie wciągająco i sucho jak w Splendorze? Już niedługo się przekonamy.

E-planszówki

 • Asmodee Digital opublikowało nową wersję Carcassonne. Dostępna jest na urządzenia z systemem Android i komputery PC. Niedawno recenzowałem bardzo dobrą implementację przygotowaną na system iOS przez The Coding Monkeys i przyznam, że jestem bardzo zaintrygowany, czy Asmodee zrobi coś lepszego. Jeżeli ktoś z słuchaczy grał, niech koniecznie napisze co sądzi. Nowe Carcassonne to nowa oprawa graficzna, perspektywa 2D i 3D, tryb pass and play, poprawione AI, asynchroniczny multiplayer.
 • W sieci pojawiło się także Metro. To implementacja gry o tym samym tytule, wydanej 20 lat temu i w 2001 roku uznanej przez MENSA Select za najlepszą grę planszową. Podkreślić warto, że nie ma ona nic wspólnego z uniwersum Metro. A dostępna jest w Google Play, AppStore i na Amazonie.
 • A dla tych, którzy grają w planszówki mam jeszcze jedną dobrą wiadomość. Tokaido pojawiło się na platformie Steam.

Wydarzenia

 • 9-10 grudnia w Toruniu odbędą się planszowe Mikołajki organizowane przez Książnicę Kopernikańską oraz Games&Grow. O zaproszonych gościach już wspominaliśmy. Dziś chciałbym dodać, że odbędą się także ciekawe prelekcje i dyskusje: Planszówkowy rodzic, czyli 5 filarów grania z dziećmi, Jak nie grać z dziećmi? oraz Jaka gra na prezent?.
 • 17 grudnia 2017 roku w godzinach 11:00-17:00 odbędzie się pierwsza edycja akcji charytatywnej Koła Naukowego Informatyki L!der – L!derzy planszówek: Graj i pomagaj! Zbiórka organizowana jest na rzecz dzieci z oddziału Chemioterapii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Wszystkie chętne osoby będą mogły się zjawić i za symboliczną kwotę wypożyczyć grę planszową, cieszyć się nią z najbliższymi oraz mieć pełną satysfakcję z pomocy dzieciom. Dodatkowo zbierane będą fabrycznie zapakowane artykuły plastyczne oraz zabawki.
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także