Planszowe newsy prosto z radia. #56

Autor:

Kategoria:

Poniższe newsy prezentowane były podczas audycji Przystanek Planszówka, nadawanej na żywo w Radio Uniwersytet 11 grudnia 2017 roku.

Zaczniemy od ważnej informacji od Lacerty. Do Pandemii Legacy Sezon drugi wkradły się chochliki tłumaczeniowe. Na stronie wydawnictwa znaleźć można erratę w postaci naklejek do wydrukowania. Błędy pojawiły na naklejce „I” [Skrytka 6] lub naklejce „P” [Talia Legacy, Październik]

Zapowiedzi:

 • Fantasy Flight Games zapowiada nowy duży dodatek do Władcy Pierścieni LCG Wilds of Rhovanion, który ukaże się w I połowie 2018 roku i to nie jest jedyny news jeżeli chodzi o tę linie wydawniczą, ale o tym za chwilę. Póki co czekamy na informacje, czy Galakta zdecyduje się na jego wydanie.
 • Portal rozpoczął przedsprzedaż Zombicide: Czarna Plaga. Zamawiając grę w przedsprzedaży dodatkowo otrzymacie plakat oraz unikatową postać Troya i Złego Troya (2 figurki, karta postaci i zestaw kart Zombie), który może być sojusznikiem i postacią gracza, jak i złym nekromantą, próbującym zniszczyć drużynę! A czym jest Zombicide? Grą dla 1-6 osób w której wspólnie stajecie przeciwko hordom zombie i staracie się wykonać cele stawiane przez poszczególne misje.
 • Mamy dobrą wiadomość dla fanów Posiadłości Szaleństwa. W 2018 zostanie wydany po polsku duży dodatek do tej gry noszący tytuł Ulice Arkham. W środku trzy nowe scenariusze, nowe kafelki terenu, wydarzenia, badaczy, potwory i karty, które pomogą urozmaicić rozgrywkę.
 • A w tak zwanym między czasie Fantasy Flight Games zapowiedziało kolejny dodatek do do II edycji Posiadłości Szaleństwa- Sanctum of Twilight.
 • Zazwyczaj słyszymy co będzie wydane, ale czasem dochodzą nas wieści co już nie będzie wydawane, a dokładniej wznawiane. Na forum gry-planszowe.pl, Wydawnictwo Rebel poinformowało, że nie będzie dodruków gier: Kemet, Mały Książę (Stwórz mi planetę!), Small World – Rzeki, Time Stories dodatki (Sprawa Marcy, Proroctwo Smoków), Wybuchowa mieszanka, Szogun.
 • Czacha Games ostrzega. W styczniu startuje nowa kampania na wspieram.to. Pojawią się zombie rodem z walking dead

Premiery:

 • Intryganci, najwredniejsza gra wydawnictwa Lucrum Games w tym tygodniu wraca do sklepów.
 • Do sklepów wróciła także Epoka kamienia, czyli bardzo przyjemna gra oparata na mechanice worker placement i kostkach. Dlaczego warto zagrać w ten tytuł, możecie posłuchać w 43 odcinku naszej audycji w którym recenzowaliśmy go razem z Hawaii
 • Jeżeli posiadacie Pierwszych Marsjan odpalcie aplikacje i dokonajcie aktualizację oprogramowanie waszego sprzętu pokładowego. Czeka was nowy scenariusz Przeprowadzka w wersji standardowej oraz tutorialowej. Ale pośpieszcie się, gdyż będzie on dostępny jedynie przez 3 tygodnie.
 • Do sklepów trafił nowy dodatek Legendy Pięciu Kręgów noszący tytuł Los nie ma tajemnic. Jest to już piąte małe rozszerzenie do tej karcianki, która obecnie wydawana jest w formacie LCG.
 • Galakta wysłała do sklepów XII i XIII falę statków do X-Winga
 • Egmont zaskoczył nas dodatkiem do Concordii: Kreta i Egipt. To dwie nowe mapy, które wprowadzają nowe zasady i możliwości strategiczne. W Egipcie wylewy Nilu dostarczają dodatkową żywność. Gracze mogą teraz handlować kadzidłem i złotem, za co zdobędą dodatkowe pieniądze i punkty zwycięstwa. Kreta to mapa z mniejszą liczbą prowincji i miast. Świetnie sprawdzi się przy mniejszej liczbie graczy lub wśród tych lubiących większą interakcje. Dodatek zawiera nową planszę banku kart, którego można używać także z innymi mapami do Concordii.

E-planszówki

Fantasy Flight Games a dokładniej  Fantasy Flight Interactive ujawniło, że pracuje nad cyfrową wersją Władcy Pierścieni LCG. Z tego co mi wiadomo, będzie to pierwsza karcianka LCG przenoszona na ekrany. Zapowiadają model sprzedaży Free to Play a pierwszy screen, który zobaczyłem od razu przywiódł na myśl takie hity jak Heartstone. Lord of the Rings LCG najpierw pojawi się na platformie STEAM w trybie wczesnego dostępu ograniczonego do trybu single player. Na szczęście finalna wersja ma być dostępna także na innych platformach. Data premiery jeszcze nie jest określona, ale pełnego dostępu spodziewać się mamy w 2018 roku.

Wydarzenia

 • 16 grudnia w Legnicy, odbędzie się Planszówkowy Zawrót Głowy w Spółdzielczym Domu Kultury „Kopernik”. Wśród atrakcji turniej w Crokinole. Z racji, że ten tytuł nie jest zbyt popularny w Polsce, zasad będziecie mogli nauczyć się na miejscu. Nie jest to trudne, ale z tego co wiem, owo pstrykanie w dyski może wciągnąć na całe godziny. Organizatorem jest Dom Kultury Kopernik oraz nowo powstały sklep Planszowisko. Wstęp na wydarzenie 15 zł, start o godzinie 11:00.
 • Przypominamy, że 17 grudnia 2017 roku w godzinach 11:00-17:00 odbędzie się pierwsza edycja akcji charytatywnej Koła Naukowego Informatyki L!der – L!derzy planszówek: Graj i pomagaj! Uczestnicząc w wydarzeniu możecie pomóc dzieciom z  oddziału Chemioterapii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Wszystkie chętne osoby będą mogły się zjawić i za symboliczną kwotę wypożyczyć grę planszową, cieszyć się nią z najbliższymi oraz mieć pełną satysfakcję z pomocy dzieciom. Dodatkowo zbierane będą fabrycznie zapakowane artykuły plastyczne oraz zabawki.
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także