Planszowe newsy prosto z radia. #57

Autor:

Kategoria:

Poniższe newsy prezentowane były podczas audycji Przystanek Planszówka, nadawanej na żywo w Radio Uniwersytet 18 grudnia 2017 roku.

Zapowiedzi

 • Były już zmagania o tron, czas na walkę o tort. Wydawnictwo Trefl z Krakowa zapowiedziało wydanie Gry o tort, w której przyjdzie nam wcielić się w rolę mistrza cukierniczego, który nie zawaha się podjąć najróżniejszych kroków, by wygrać turniej. Premiera gry, którą poleca nawet dr Oetker planowana jest na 8 stycznia.
 • Pierwszy kwartał 2018 roku przynieść ma nowy dodatek imperialny do gry Osadnicy: Narodziny Imperium. Również ma się ukazać nowa frakcja, ale tutaj data premiery jeszcze nie jest znana.
 • Przemek Wojtkowiak, który w tym roku w wydawnictwie Cube Factory of Ideas wydał grę Azyl: Zagrożone gatunki, zapowiada następny tytuł, łączący w sobie kooperację, zbieranie setów, zarządzanie ręką i area control. Będzie to Hrabia, planszówka osadzona w realiach poprzedzających Powstanie Wielkopolskie. Wydawcą jest Fundacja Zakłady Kórnickie.
 • Miłośników karcianki Smash Up na pewno ucieszy fakt, że wydawnictwo Bard zapowiada wydanie dodatku Smash Up: Awesome Level 9000. Dokładnej daty jeszcze nie znamy, ale na pewno będziemy informowali, jeżeli dowiemy się czegoś więcej.
 • Wydawnictwo Portal jeszcze nie oddało w ręce graczy podstawki do Zombicide Czarna Plaga a już zapowiada dodatek. Zombicide: Wulfsburg ukaże się prawdopodobnie w drugim kwartale 2018 roku i zawierać będzie nowych bohaterów, przeciwników, karty, znaczniki, czyli wszystko co potrzebne by z nowym zapałem tłuc hordy zombie…
 • G3 zapowiada nową grę zręcznościową, która doskonale wpisuje się w klimat gry Klask. Będzie to Bonk. Tutaj za pomocą małych kulek będziemy starali się trafić dużą kulką do „bramki” przeciwnika. Łatwiej to pokazać niż opisywać, więc zajrzyjcie do internetu czym jest gra Bonk.
 • Podobno zima się opóźni. A na pewno Martwa Zima: Wojna Kolonii od Factory of Ideas. Poczekamy na nią przynajmniej do połowy stycznia.
 • Również opóźnienie będzie miała nowa gra od Games Factory: Projekt Gaja, czyli gra bazująca na ciężkim euro jakim jest Terra Mystica.

Premiery

 • W radosnym przedświątecznym klimacie mam przyjemność potwierdzić, że dziś do sklepów z grami trafiła gra This War of Mine, bazująca na wielkim hicie komputerowym od 11 bit studios. Jak pisze sam wydawca: w każdej rundzie od 1 do 6 graczy nie tylko walczy o przetrwanie i zarządza elementarnymi zasobami, ale także podejmuje trudne moralne decyzje wymagające tak zdrowego rozsądku, jak i empatii. Biorąc pod uwagę autorów, którymi są Michał Oracz, Jakub Wiśniewski nie ukrywam, że chciałbym przekonać się jakie rozwiązania mechaniczne w niej zawarli i poznać warstwę fabularną. Wykorzystano tutaj m.in. system „open and play” w którym podobno można rozpocząć rozgrywkę zaraz po rozłożeniu gry.
 • Do sklepów trafiła także nowa planszówka od Foxgames o dźwięcznym tytule Buuu! To familijny tytuł dla 2-6 osób w której przeniesiemy się do Zamku na Czarnej Skale po to, by straszyć gości.
 • Nakładem wydawnictwa Galakta ukazał się nowy zestaw dodatkowy Dziedzictwo do Star Wars: Przeznaczenia a w nim 160 nowych wzorów kart, wzmacniających stare talie i wprowadzających zupełnie nowe mechaniki, symbole i sposoby na pokonanie przeciwnika. Jeżeli jeszcze nie rozpoczęliście przygody z tą grą, ukazały się także nowe zestawy startowe: Luke Skywalker i Boba Fett każdy z nich zawiera jedną talię gotową do gry, którą możecie rozbudować o dowolne zestawy dodatkowe.
 • A jeżeli nie lubicie uniwersum Star Wars może zainteresują was dodatki do Horror w Arkham i Legend Pięciu Kręgów.Horror w Arkham LCG: Widmo prawdy zawiera piąty scenariusz kampanii Szlak do Carcosy, który rozwija fabułę i prowadzi badaczy coraz bliżej prawdy. Z kolei Medytacje nad nietrwałością to kolejny zestaw dynastii z Cyklu Cesarskiego do Legend. W środku nowe karty dla Klanu Kraba, nowe postacie i wydarzenia neutralne, które każdy może dodać do swojej talii
 • Swoją premierę miał w ubiegłym tygodniu dodatek do Pól Arle: Handel i Herbata wprowadzający m.in. możliwość gry w 3 osoby.
 • Pojawiła się nowa, rozszerzona edycja Listu Miłosnego, pozwalająca grać nawet w 8 osób. Jak szukacie niewielkiego prezentu pod choinkę, może okazać się to doskonałym wyborem.

E-planszówki

 • Talisman Digital Edition doczekał się kolejnego dodatku. Jest nim Zwiastun, którego analogowa wersja ukazała się w 2015 roku. Na rozszerzenie składa się 75 kart Proroka, 10 nowych kart Zaklęć, 10 kart Terenu, 32 karty Omenu, 2 karty Alternatywnych Zakończeń, 3 nowe karty Poszukiwaczy oraz Proroka, tajemniczą postać, która wieszczy nadejście apokalipsy. Jedyne czego nie otrzymacie w wersji cyfrowej to… plastikowe figurki.

 • Temple Gates Games nie zasypuje gruszek w popiele i w ostatnich dniach zaktualizowało aplikacje do Race for the Galaxy. Aktualizacja nie byle jaka, gdyż dodaje trzecie rozszerzenie do tej karcinaki: Brink of War. Jednak jeżeli chcecie cieszyć się tym dodatkiem, musicie kupić dwa poprzednie (podobnie jak było to w karcianej wersji).
 • Legendy Andoru, kooperacyjna gra przygodowa, trafi na urządzenia mobilne. W komunikacie, który otrzymaliśmy, niestety napisanym w języku niemieckim, zaciekawiła nas nie tylko zapowiedź cyfrowej wersji, lecz także informacja, iż planszowe Legendy Andoru sprzedały się w 300 000 egzemplarzy! Pewnie niemała w tym zasługa nagrody Kennerspiel des Jahres.
Legends of Andor / fot. United Soft Media

 

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także