Planszowe newsy prosto z radia. #58

Autor:

Kategoria:

Poniższe newsy prezentowane były podczas audycji Przystanek Planszówka, nadawanej na żywo w Radio Uniwersytet 8 stytcznia 2018 roku.

Wracając po przerwie świąteczno-noworocznej prezentujemy kilka ważniejszych newsów z tego okresu. Bo choć święta odciągnęły trochę naszą uwagę, część z was pewnie rozpakowywała planszówki znalezione pod choinką, to jednak nie można powiedzieć, że w świecie gier nic przez ten czas się nie działo.

Jeżeli pod choinką znaleźliście grę This War of Mine, koniecznie zajrzyjcie na stronę Galakty, gdyż pojawiły się tam arkusze do zapisu stanu gry. Na wydrukowanym arkuszu zapisujecie imiona postaci, ich stan zdrowia i rozkład kart na planszy, dzięki czemu w czasie ponownego rozłożenia będzie wam łatwiej wrócić do miejsca w którym przerwaliście.

This War of Mine – karty zapisu / fot. Galakta

Jeżeli chcecie uporządkować Munchkiny, do sprzedaży powróciły Monster Boxy, które pomieszczą do 2000 kart. Chętni niech zaglądają do sklepu Black Monk.

Zapowiedzi

 • Wydawnictwo Board&Dice zapowiada nową grę. Blight Chronicles: Agent Decker. Będzie to gra o charakterze przygodowym dla jednej osoby. Pozwoli nam ona wcielić się w rolę tytułowego Agenta Deckera, na którego czeka misja do wykonania. Co to za misja, jak będzie wyglądała mechanika gry oraz to, czy wydawanie kolejnej gry dla jednej osoby nie jest szaleństwem przekonamy się już w marcu, kiedy to ruszy kampania na Kickstarterze. Nie wiadomo, czy tytuł wyjdzie po polsku.
 • Po polsku za to ukaże się inna gra tego wydawnictwa In Between, czyli tytuł, który pierwotnie miała być tytułem o królach polski. Board&Dice zmienili nieco temat i nakład wydania angielskiego uległ wyczerpaniu. Premiera polskiego wydania odbędzie się na Pyrkonie.
 • Także wydawnictwo Phalanx zapowiedziało wydanie w tym roku gry Adama Kwapińskiego. Będzie to tytuł, który w ubiegłym roku podbijał Kickstartera czyli Lords of Hellas.
 • Galakta planuje wydanie dodatku do Star Wars Rebelia pt. Imperium u władzy. W środku znaleźć się mają nowi liderzy, figurki, kości, pierścienie, znaczniki zadań i ponad sto kart dzięki czemu duża gra stanie się… jeszcze większa!
 • W drugim kwartale roku Wydawnictwo Foxgames wyda grę Manhattan. Tytuł ten przykuwa okładką, która wskazuje, że jest to dość stara gra. I faktycznie, jej premiera miała miejsce w 1994 roku. Tytuł niemłody, ale warto się nim zainteresować z przynajmniej dwóch powodów. Manhattan zdobył nagrodę Spiel des Jahres 1994 a jej autorem jest Andreas Seyfarth w którego portfolio są takie tytuły jak San Juan, Cesarski Kurier (czyli Thurn und Taxis), czy też jeszcze bardziej znane… Puerto Rico.
 • Kolejny planszowy klasyk doczeka się reedycji. Znów nic nie wiadomo, czy jest szansa na polską wersję, ale gra jest niezależna językowo. Mowa o grze Finca nominowanej do Spiel des Jahres w 2009 roku. Może nowe wydanie, zawierające dodatek, będzie dobrym pretekstem by nadrobić zaległości i spróbować tej raczej lżejszej euro gry.
 • Pojawiły się informacje o ostatnim z planowanych dodatków do gry Scythe. Premiera planowana jest na III kwartał bieżącego roku. Pudełko zawierać ma kampanie na wzór gier legacy (ale z możliwości powtórnego grania) oraz 11 modułów, które wykorzystać będzie można zarówno w połączeniu z podstawową wersją gry, jak i z dodatkami.
 • Games Factory informuje, że rozpoczęła się przedsprzedaż gry Hero Realms, reklamowane przez jeden z polskich sklepów jako „ulepszone Star Realms w klimacie fantasy”. Co ciekawe polski wydawca zapowiada, że będzie to kolejna gra od White Wizard Games, którą wydawać będą ze wszystkimi dodatkami i której planują wsparcie sceny turniejowej. A skoro tak, to zapytam publicznie – co z mistrzostwami polski w Dominiona?

Premiery

 • Do sklepów trafił dodruk gry K2. Przypomne, że to jest pierwsza polska planszówka nominowana do Spiel des Jahres. A jeżeli potrzebujecie więcej rekomendacji, zachęcamy do odsłuchania audycji w której opowiadamy o tej grze.

Crowdfunding

 • Polacy znów podbijają Kickstartera. Archon Studio z Piły 18 grudnia, czyli w dzień gdy nadawaliśmy poprzednią audycję, rozpoczęło kampanie mającą na celu ufundowanie gry figurkowej  Chronicle X. utrzymanej w klimatach retro Sci-Fi rodem z lat ’80. Kampanie wsparło ponad 4000 osób co pozwoliło na przekroczenie progu 500 000 dolarów. Gratulacje!
 • powstaje nowa platforma crowdfundingowa przeznaczona tylko do projektów związanych z grami. Zagramw.to, inicjatywa Łukasza „Wookiego” Woźniaka wystartuje 18 stycznia a pierwszym tytułem objętym zbiórką będzie jego autorska gra osadzona w świecie wikingów Valhalla. Wyróżnikiem platformy mają być m.in. 3 gwarancje dawane przez jej twórców: najniższej ceny, przedpremierowej dostawy oraz unikatowych komponentów. Więcej o zagramw.to dowiedzieć się możecie oglądając materiał na youtube:

A na koniec zachęcamy do włączenia się do akcji planszowe wyzwanie 10×10, którą to zainicjował fanpage Planszowe.Info. O co w niej chodzi? Wybieracie 10 tytułów, w które zagracie przynajmniej 10 razy w 2018 roku. Przy śledzeniu postępów pomocna może okazać się plansza do zaznaczania rozegranych partii dostępna na stronie wydarzenia (link)

Planszowe wyzwanie 10×10 / fot. Planszowe.Info
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także