Planszowe newsy prosto z radia. #59

Autor:

Kategoria:

Poniższe newsy prezentowane były podczas audycji Przystanek Planszówka, nadawanej na żywo w Radio Uniwersytet 15 stytcznia 2018 roku.

Jeżeli z wypiekami na twarzy wypatrujecie wieści dotyczących gry Nemesis, czyli nowej gry Adama Kwapińskiego, której kampania lada dzień wystartuje na Kickstarterze, macie okazje zagrać w nią przed premierą i to za darmo!. Wystarczy, że wykonacie 3 czynnosci: pobierzecie pliki ze strony Awaken Realms (link poprzez stronę Facebook portalu ZnadPlanszy.pl), wydrukujecie wszystkie komponenty i powycinacie co trzeba. Gra została zamieszczona w formacie pdf, tak, żebyście mogli wypróbować grę przed zakupem.

Zapowiedzi:

 • Może do dnia kobiet jeszcze sporo czasu, ale przypuszczamy, że w tym roku zamiast goździków panowie będą wręczać panią zupełnie inne kwiatki. Już w lutym wydawnictwo Rebel.pl wyda grę Mateusza Pituslkiego pt. Kwiatki. Jak pisze sam wydawca Kwiatki to dwuosobowa gra logiczna, której uczestnicy starają się ułożyć jak najpiękniejszy bukiet kwiatów. Korzystając z dostępnych akcji będą sadzić i pielęgnować kwiaty w doniczkach, dbając by urosły jak największe. Następnie będą je ścinać i dodawać do własnych zbiorów, gromadząc punkty i torując sobie drogę do zwycięstwa.
Kwiatki / fot. Rebel.pl
 • Tych, którzy lubią połączenie tradycyji z nowoczesnością powinna zainteresować zapowiedziana przez Rebel.pl gra Dragon Castle nawiązująca do koncepcji znanej z gry Mahjong. Dragon Castle to abstrakcyjna gra w pozyskujemy płytki o różnych kolorach i wartościach, a następnie budowanie z nich własnego zamku tak, by zyskać jak najwięcej punktów. Choć przytoczony opis tego nie ukazuje, zapowiada się całkiem przyjemna gimnastyka dla naszych szarych komórek. Niestety jeszcze nie jesteśmy w stanie podać dokładnej daty premiery.
 • Pozostając przy zapowiedziach wydawnictwa Rebel, news dla dorosłych graczy. Ukaże się kolejny dodatek do gry Time Stories Aleja Gwiazd, Tym razem będziemy musieli zachować trzeźwość umysłu w nawiedzonej posiadłości w Hollywood w latach ’80 XX wieku. Ze względu na drastyczne wątki poruszane w scenariuszu zalecany jest on dla starszych graczy.
 • Wydawnictwo Egmont zapowiada kolejną grę z serii „Rodzinka wygrywa”, w ramach, której ukazują się gry kooperacyjne w które możemy zagrać z młodszymi graczami. Tym razem zadanie będzie bardzo poważne: uratować dinozaury nim skończy się czas. W grze liczyć się ma dobra pamięć oraz taktyka. Premiera Parku dinozaurów przewidziana jest na marzec bieżącego roku.
 • W ubiegłym tygodniu wspominaliśmy m.in. o In Between ale i w tym mamy dobre wieści od Board&Dice. Wchodza oni w kooperacje z wydawnictwem Rebel, które będzie wyłącznym dystrybutorem ich tytułów na rynek polski, dzięki czemu już w lutym w Polsce ukaże się mała gra kościana Harvest Dice (Kości Obfitości).
 • Fani Osadników z Catanu mogą spodziewać się kolejnej edycji tej kultowej gry. Der Aufstieg der Inka będzie samodzielna grą, która ma mieć nowe mechanizmy i surowce. Więcej informacji ma zostać ujawnionych w czasie targów w Norynberdze. A premiera już w lipcu (zagranicznego wydania).
 • Również Galakta nie zwalnia tempa i zapowiada kolejne dodatki do swoich gier. Fani mitologii Lovecrafta w tym roku będą mogli odświeżyć sobie grę w Eldritch Horror Przedwieczna Groza dzięki rozszerzeniu Maski Nyarlathotepa. Miłośnicy Gry o Tron LCG jeszcze w pierwszym kwartale mogą spodziewać się piątego dużego rozszerzenia noszącego tytuł Piaski Dorn. A dla fanów serii Władcy Pierścieni LCG szykowany jest dodatek Dzicz Rhovanionu.
 • Jedna z najbardziej kultowych gier przygodowych, Talisman Magia i Miecz, obchodzi w tym roku swoje 35 urodziny! I na ten rok Games Workshop zapowiedziało, że gracze spodziewać się mogą wydania aż 4 gier osadzonych w tym uniwersum. Wydawać je będą wraz z Pegasus Spiele i będzie to gra przygodowa, kościana, karciana i tytuł przeznaczony dla młodszych graczy.
 • A na koniec zapowiedzi wieści z Lucrum Games. W tym roku oddadzą w ręce graczy dwa kilogramy drewna i kolorów eurogry, czyli Burano. Grę w której budujemy piramidy z kolorowych kostek i planujemy pracę rybaków, koronkarek i dekarzy. Jako eurogracze wypatrujemy z niecierpliwością równie wielką jak w przypadku Clank!

Premiery:

 • Wydawnictwo G3 z Konina wypuściło nową edycję gry Uwe Rosenberga ( autor takich gier jak Pola Arle, Agricola, Le havre…. ), która sprzedała się w ponad 600 000 egzemlplarzy na całym świecie. Oczywiście mowa o Fasolkach, czyli karcianej gry ekonomicznej w której handlujemy fasolkami, które uprawiamy na własnych poletkach. W nowym wydaniu znajdziecie m.in. planszetki graczy przedstawiające pola uprawne.
 • Jeżeli macie w kieszeni 2 złote i nie wiecie w co zainwestować tak zawrotną sumę, przemyślcie zakup mini dodatku do Sabotażysty, karty Przebieralnia, który nieznacznie modyfikuje zasady tej karcianki.

Wydarzenia:

 • W najbliższą sobotę 20 stycznia w Bydgoszczy odbędzie się 61 Noc Planszówek organizowana przez Centrum Gier Pegaz. Jak zawsze czekają na was setki wspaniałych gier (w tym nowości wydawnicze) jak i turniej w Rosyjską Ruletkę od BlackMonkGames z super nagrodami!

 • Wydawnictwo Lacerta zapowiada eliminacje do Światowych Mistrzostw Pandemic Survival. Rozgrywki toczone będą w dwuosobowych zespołach, a same eliminacje odbywać się będą w 6 miastach. Jakich? Mamy nadzieje poinformować niebawem. Na razie zachęcamy do obmyślania planu jak uratować siebie i świat….
 • Wydawnictwo Hobbity zaprasza na zimowe planszogranie w Nowym Sączu. 16 stycznia, będzie okazja włączyć się do testów prototypów gier.
 • 24 stycznia sklep Palabras zaprasza na spotkanie Oświęcim przy planszy w raamch którego odbędzie się turniej w grę Miszmasz.

Crowtfounding

Po okresie lekkiego przestoju, wspieram.to znów projektami ze świata gier planszowych stoi. Obecnie trwają cztery kampanie. Trzy z nich mają na celu ufundowanie wydania gier i są to:

 • Królowie Osiedli to autorski projekt Łukasza Sobiera, nawiązująca do klimatów blokowisk lat 80-tych. Pojawią się metale, dresiarze i walki o wpływy na osiedlu (link).
 • Cthulhu: Rise of the Cults to sprawdzian dla kultystów z polski, gdyż angielska i niemiecka edycja tej gry ufundowała się już na kickstarterze. Groza i przedwieczni czekają na wspieram.to (link)
 • I najpoważniejszy tematycznie projekt, gdyż dobrze wiemy, że Zombie to nie przelewki i zawsze trzeba być przygotowanym na apokalipsę. Czacha Games chce wydać The Walking Dead: All Out War. Jest to gra bitewna typu „skirmish” dla 1-2 graczy, w której kierujemy małą grupką ocalałych ludzi, w świecie zdominowanym przez krwiożerczych szwędaczy (link)

Czwarty projekt to gratka dla osób chcących spróbować swych sił w projektowaniu gier. Jest szansa na czwartą edycje Laboratorium Gier. Tym razem odbędzie się ono w miejscu dogodnym dla osób z różnych stron polski, niemal w sercu tego kraju, czyli… w Bydgoszczy. Tradycyjnie warsztaty przeplatane będą spotkaniami ze specjalistami z branży gier. Wśród prelegentów m.in. dr Michał Mochocki, Adam Kwapiński, dr Augustyn Surduk, Violetta Kijowska i Marcin Ropka… Zostały już tylko 4 dni na wsparcie projektu, jest jeszcze kilka wolnych miejsc. A jeżeli nie będziecie w stanie dojechać, możecie wesprzeć projekt uzyskując dostęp do nagrań z części wykładowej.

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także