Planszowe newsy prosto z radia. #60

Autor:

Kategoria:

Poniższe newsy prezentowane były podczas audycji Przystanek Planszówka, nadawanej na żywo w Radio Uniwersytet 22 stytcznia 2018 roku.

Dzisiejsze newsy zaczniemy nietypowo od crowdfundingu. Bo jest też ku temu powód, a nawet kilka!

W ubiegłym tygodniu wystartowała kampania na Kickstarterze mająca na celu ufundowanie gry Adama Kwapińskiego Nemesis. Jest to gra kooperacyjna dla 1-5 osób osadzona w klimatach SF. Skojarzenia z Alienem nie są tutaj przypadkowe. Nad przygotowaniem gry do wydania czuwa Awaken Dreams i Rebel.pl. Kampania wystartowała i wymagane 50 000 funtów zebrano w… 4 minuty! Obecnie licznik przekroczył 2 mln dolarów a liczba wspierających to ponad 18 000 osób! I choć kampania ciągle trwa, już teraz mocno trzymamy kciuku za sprawną realizację wydania, bo na pewno będzie ono sporym wyzwaniem logistycznym. No i gratulujemy bo powiedzieć, że to sukces, to tak jakby prawie nic nie powiedzieć.

Nie mniejsze gratulacje należą się Łukaszowi Woźniakowi, który w piątek wystarotwał ze swoimi dwoma nowymi projektami: platformą zagramw.to oraz kampanią mającą na celu wydanie gry Valhalla. Próg ufundowania gry ustawiony został na 50 000 złoty i udało się go osiągnąć w niecałą godzinę. Obecnie licznik pokazuje już ponad 200 000 zł, czyli mamy do czynienia z jedną z największych kampanii planszówkowych w polskich crowdfoundingu. Gratulacje.

Na trzy godziny przed audycją wystartowała kolejna polska kampania na Kickstarterze. Kooperacyjna gra dla 1-4 osób UBOOT The Board Gamektórej rozgrywka wspierana będzie dedykowaną aplikacją, ufundowała się w niecałą godzinę. Kolejny sukces polskich autorów i wydawców. Gratulacje!

A na podsumowanie tej części newsów dodam, że na wspieram.to trwają jeszcze cztery inne kampanie dla miłośników gier bez prądu. Od was zależy, czy gry Cthulu: Rise of the Cults, Królowie Osiedli oraz The Walking Dead ukażą się w Polsce. Żadna z nich nie zebrała jeszcze wymaganej kwoty. Czwartą kampanią jest Laboratorium Gier, które choć poprzednio nie zebrało wymaganej kwoty, to ze względu na sporą liczbę zgłoszeń, Rebel postanowił uruchomić kolejną kampanie lekko obniżając próg cenowy. Więc Laboratorium się odbędzie a wy macie ciągle szanse na wzięcie w nim udziału.

Zapowiedzi:

 • Wydawnictwo Galakta zapowiada kolejne duże rozszerzenie do Gry o Tron LCG. Piaski Dorne ukazać się ma jeszcze w I kwartale bieżącego roku i skupiać się będzie głównie na rodzie Martelów.
 • W zapowiedziach Wydawnictwa Rebel.pl pojawiło się mini rozszerzenie do gry Tajniacy. Tajniacy: Obcy Agenci zawierać będzie 10 kart, czyli 20 nowych haseł, które wzbogacą grę.
 • W marcu ukazać się ma dodruk Munchkina Apokalipsy. Ciekawostką jest, że tym razem, ukaże się on w nowej szacie graficznej za którą odpowiada Len Peralt.
 • Wydawnictwo Galakta zapowiedziało wydanie nowej edycji, dla niektórych kultowej już, gry karcianej Cytadela. Nowa edycja to nie tylko odświeżona szata graficzna, która jak zwykle w takich przypadkach, przez jednych jest krytykowana inni są nią zachwyceni, ale wprowadza także nowe karty. Wszystko zatem wskazuje, że jeszcze w pierwszej połowie roku będziemy mieli okazje poznać lub odświeżyć sobie Cytadelę a co za tym idzie sprawdzić nasze umiejętności blefowania.
 • Baldar zapowiada, że Altiplano, czyli gra z Lamą na okładce, która miała prapremierę na Essen, w wersji polskiej ukaże się wraz ze światową premierą. Wydawca nie potwierdził jeszcze daty, ale zdradził, że cena polskiej edycji ma być niższa niż dostępnego w sklepach wydania angielskiego.
 • Dobra wiadomość dla miłośników gier dr Knizii. W III kwartale ukazać się ma nowa gra tego autora Yellow & Yangtze, która nawiązywać będzie do klasyka z 1997 roku, jednego z najbardziej cenionych jego tytułów, czyli Eufrat i Tygrys. Pierwowzór był raczej ciężką grą euro. Z pozornie nieznacznych zmian, jakie są widoczne na pierwszy rzut oka, to zastąpienia siatki złożonej z kwadratowych pól  heksagonalną siatką. Z ciekawostek: oprawę graficzną przygotowuje Vincent Dutrait.
 • Foxgames zapowiada dwa nowe komiksy paragrafowe: Mystery to komiks o superbohaterach, którzy bronią świat przez okrutnymi vilianami oraz Technomagowie przenoszący nas do Paryża osnutego mgłą steampunku. A z planszowych nowinek od tego wydawcy niedługo ukazać się ma gra Łowcy Kryształów, strategiczna gra planszowa przeznaczona dla od 2 do 4 graczy, którzy prześcigać się będą w wydobywaniu drogocennych kryształów Hexis. Jest to tytuł autorstwa Filipa Miłuńskiego i Jana Zalewskiego. Na fanów gier imprezowych czekać będzie popCOOLturowy Quizz, a dla młodszych graczy ukaże się planszówka nosząca wiele mówiący tytuł: Zostań stylistką. Miejmy tylko nadzieje, że ten ostatni nie wywoła afery z gender w tle…
 • A na koniec zapowiedzi wiadomość od Black Monk Games, którą przytoczę w oryginalnym brzmieniu:

Gry to radość, dobra zabawa i uśmiech. Z reguły… Gloom to smutek, nieszczęście i zgrzytanie zębów.
Już w marcu Waszym zadaniem będzie unieszczęśliwić członków pewnej rodziny i wpędzić ich do grobu!

Zanim przejdziemy do premier dwa dodatkowe newsy od polskich wydawców.

 • Jeżeli posiadacie W sercu imperium, dodatek do gry Star Wars: Imperium Atakuje!, powinniście wiedzieć, że Galakta przygotowała poprawione karty, które możecie otrzymać za darmo w sklepach, w których kupowaliście grę. Są one wykonane w tej samej technologii, więc nie musicie obawiać się o różnice w ich wyglądzie. A jeżeli planujecie zakup W sercu Imperium, szukajcie pudełek z napisem: poprawione karty.
 • Board&Dice nie próżnuje. Wzięli się za remont i przebudowę swojego sklepu internetowego. Zmienili sposób prezentacji towarów a do tego sięgnęli do najgłębszych zakątków piwnic i magazynów, dzięki czemu pojawił się tam także planszowy outlet gdzie niektóre z gier znajdziecie w naprawdę dobrych cenach. Dodam jeszcze, że nie są to tylko gry wydawane przez Board&Dice. Adres sklepu to: https://store.boardanddice.com

Premiery

 • Ukazał się dodatek do Szeryfa z Nottingham. Wesoła Kompania to tak naprawdę cztery dodatki oraz wariant gry dla 6 graczy. Podobno dzięki niemu targowanie się wejdzie na nowy poziom.
 • Projekt Gaja, czyli następca przez jednych uwielbianej, przez innych nietolerowanej gry Terra Mystica trafił wreszcie do sklepów. Za polskie wydanie odpowiada wydawnictwo Games Factory. Czego się spodziewać po tej grze? Suchej i bardzo wymagającej rozrywki. Czyli doskonały tytuł dla miłośników gier euro.

 Wydarzenia

Portalcon / fot. Portal Games

Już w najbliższy weekend w Gliwicach odbędzie się 10 edycja PortalConu. Na miejscu games room, prelekcje, prezentacje prototypów, konkurs w formule 1 z 10. A jedna z najważniejszych atrakcji będzie prezentacja planów wydawniczych Portalu na ten rok. Czym nas uraczy wydawca i czy do planów wydawniczych wróci Yomi? Jedni dowiedzą się już w weekend, inni będą musieli poczekać na relacje z Gliwic.

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także