Planszowe newsy prosto z radia. #61

Autor:

Kategoria:

Poniższe newsy prezentowane były podczas audycji Przystanek Planszówka, nadawanej na żywo w Radio Uniwersytet 29 stytcznia 2018 roku.

Dzisiejszych newsów nie sposób rozpocząć inaczej, niż od wieści z Portalconu, gdzie wydawnictwo Portal zapowiedziało co planuje wydać w najbliższych miesiącach. Ale choć gliwicki wydawca zdominuje część związaną z zapowiedziami, nie zabraknie także innych wieści ze świata planszówek.

Zapowiedzi

Portal podczas Portalconu zapowiedział, że planuje wydać ponad 20 nowych tytułów i rozszerzeń. W zwiążku z tym, że o niektórych już wiedzieliśmy (Inis, Zombicide, Monolith Arena) skupię się tylko na wybranych.

 • 30 marca ukazać się ma Rising Sun, czyli kickstarterowy hit Erica Langa. W tej grze przenosimy się do starożytnej Japonii by walczyć o wpływy na wyspach i przychylność bóstw oraz duchów. Rising Sun reklamowany jest jako następca Blood Rage.
 • Dla miłośników gier imprezowych szykowana jest gra Decrypto, która ukaże się w Polsce równolegle ze światową premierą. Zadaniem graczy będzie przekazywanie haseł między zespołami tak, by przeciwna drużyna nie odgadła kodu, jaki ukryliśmy w haśle.
 • W drugim kwartale do sklepów trafić ma gra kooperacyjna o mechanice deckbuildingu, która otrzymała nominacje do Golden Geek w kategorii gry kooperacyjnej i solo. Jest nią Aeon’s End. Czeka nas walka z potworami, która ma przypaść do gustu miłośnikom komputerowego Diablo.
 • W Polsce wiele drzew w ostatnim roku wycięto, Portal postanowił sadzić nowe. Fotosynteza, hit Gen Conu, który przyciąga wzrok graczy trójwymiarowymi drzewami na planszy. Tutaj będziemy sadzili drzewa tak, by spowalniały dostęp do światła (a co za tym idzie wzrost) drzew innych graczy. Proste reguły i ładne wykonanie to znak, że szykuje się ciekawy tytuł familijny.
 • Jeżeli spodobał wam się Istanbul, powinniście przyjrzeć się zapowiedzi gry Wystawa Światowa 1893. Tytuł ten zdobył nagrodę Mensa Select oraz dwie nominacje do Golden Geek. To klasyczne euro oparte na mechanice teritory-control.
 • Osadnicy Narodziny Imperium: Amazonki, czyli kolejna frakcja to gry, o której opowiadaliśmy w trakcie 16 audycji Przystanek Planszówka. Co ciekawe Amazonki bardziej skupiają się na rozbudowie niż na wojaczce. Pojawi się tutaj mechanika deck-buildingu, dzięki której będziemy mogli odrzucać przebudowane karty frakcyjne z talii, to też pozwoli na szybsze przewijanie talii.
 • Zaplanowano także coś dla miłośników Robinsona Crusoe. Rozszerzenie Mystery Tales, które wprowadza do gry nowe mechaniki szaleństwa i horroru. Będzie to pięć scenariuszy, które łączyć się będą fabularnie w jedną kampanie.
 • A na koniec Portalowych zapowiedzi prawdopodobnie najwiekszy z zapowiadanych tytułów. Mage Knight, czyli Vlaada Chvatil, autor znany z takich gier jak Ciężarówką przez Galaktykę, Tajniacy, Cywilizacja Poprzez Wieki, tym razem w tytule łączącym elementy RPG, budowania talii i tradycyjnej planszówki. Choć tytuł ten był kilka lat temu wydany przez Lacertę, w Polsce nie ukazały się dodatki. Portal postanowił wydać wersję rozszerzoną zawierającą podstawkę oraz dwa dodatki.
Plany wydawnicze 2018 / fot. Wydawnictwo Portal Games
 • Również Lacerta zapowiada kolejne tytuły na ten rok. W planach mają kolejny tytuł Uwe Rosenbera Nusfjord oraz negocjują wydanie gier Riverboat w którym wcielamy się w rolę farmera żyjącego nad brzegiem rzeki Missisipi (autorem jest Michael Kiesling) oraz Tybor the Builder, tytuł, którego fabuła osadzona jest w miasteczku Longsdale, które niektórzy kojarzyć mogą z dodatku do O mój zboże!.
 • Rebel także szykuje kolejny mocny tytuł: Chartestone. Jest to gra ekonomiczna oparta na mechanice legacy. Rywalizacyjna gra ekonomiczna typy legacy! Co ciekawe, rozbudowywanie nowej osady na obrzeżach królestwa Greengully nie musi zakończyć się po 12 partiach. Po zakończeniu kampanii legacy, będzie można dalej grać w poniekąd stworzoną przez siebie grę.

 • Black Monk Games zapowiada wydanie gry Gretchiny.  Wyścigowej gry czasu rzeczywistego z orkami w roli głównej. A jak są orki rodem z Warhammera 40000, to na pewno pojawi się negatywna interakcja. Co ciekawe będzie to kościanka dla 2-4 osób ale jeżeli będziemy mieli dwie kopie gry, istnieje możliwość grania nawet w 8 osób.
 • Już w środę do sklepów trafić ma nowa gra wydawnictwa Hobbity. Loot Island przenosi nas do XVII wieku na jedną z wysp Oceanu Indyjskiego nad którą ciąży klątwa. Gdzieś na tej wyspie ukryty jest skarb, jednak każdy z graczy posiada tylko fragment mapy. Aby go zdobyć musimy kooperować i rywalizować, bo jak na piratów przystało, nie wystarczy świadomość tego, że wspólnie go odnaleźliśmy. Pirat chce jak najwięcej dla siebie.

Premiery

 • Do sklepów powróciła gra Nippon. Nowa edycja nie różni się niczym od poprzedniej. Jest to tytuł dla miłośników gier ekonomicznych w którym gracze  starają się stworzyć własną sieć powiązań ekonomicznych, inwestując w nowy przemysł, zdobywając nową wiedzę, przewożąc ładunki za granicę i zaspokajając lokalne potrzeby. Wszystko po to, aby rosnąć i zdobywać kontrolę nad modernizującą się Japonią.
 • Zapraszamy do Leśnej Dziury gdzie wybuchła niemała panika. Ekperymentalne szczepy wirusów wydostały się z probówek i zagrażają ludzkości. Ktoś musi uratować świat przed pandemią. Tym kimś możecie być wy, pod warunkiem, że sięgniecie po grę Wirus, która ukazała się nakładem wydawnictwa Trefl Kraków.

Croftfounding

Na wspieram.to trwają kampanie o których już wspominaliśmy. Możecie przyczynić się do wydania gier The Walking Dead edycja polskaCthulhu: Rise of the Cults oraz Królowie Osiedli. Niestety, żaden z tych tytułów nie osiągnął minimalnego progu niezbednego do ufundowania. Zatem tym bardziej wszystko w waszych rękach.

Dużo lepiej radzi sobie Valhalla, która zbliża się do progu 300 000 zł. Przypominamy, że ta kampania prowadzona jest na nowej platformie zagramw.to.

Przypominamy także o polskich grach na Kickstarterze. Nemesis zebrało już ponad 3600% wymaganej kwoty i ma na koncie ponad 2,5 mln dolarów (ponad 20 000 wspierających). UBOOT The Board Game zebrało już ponad 600 000 dolarów zatem w obu przypadkach można mówić o ogromnym sukcesie.

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także