Planszowe newsy prosto z radia. #62

Autor:

Kategoria:

Poniższe newsy prezentowane były podczas audycji Przystanek Planszówka, nadawanej na żywo w Radio Uniwersytet 5 lutego 2018 roku.

Zaczynamy od chyba jednego z najważniejszych newsów w tym miesiącu, jak nie kwartale a może i roku. Plotki chodziły w środowisku już pewnie od roku, ale oficjalne potwierdzenie pojawiło się teraz. Rebranding Rebela sięga głębszych warstw niż wielu się spodziewało. Potwierdziły się wieści, że Wydawnictwo Rebel.pl prowadzi rozmowy z Asmodee, które przejęło Rebel Sp. z o. o, tym samym obejmując swoim wpływem kolejny obszar globu. Jak wpłynie to na ofertę wydawniczą Rebela? Czas pokaże. Jedno jest pewne – rynek planszówek się coraz bardziej zglobalizuje. W komunikacie na stronie wydawnictwa przeczytać możemy, że dzięki tej operacji Grupa Asmodee będzie miała bezpośredni dostęp do najszybciej rozwijającego się rynku w Europie o wartości 95.000.000 € (395.000.000 PLN).

E-planszówki

 • A skoro o przejęciach przez Asmodee, ich oddział gier cyfrowych przejął od Playdecka implementacje gry Uwe Rosenberga Agricola. Jestem bardzo ciekawy, czy w najbliższym czasie przejmą także prawa do cyfrowych Summoner Wars oraz Lords of Waterdeep.
 • A skoro już o cyfrowych grach, kontynuujmy w tym temacie. Acram Digital, polski deweloper, dzięki któremu możecie grać w dwie cyfrowe planszówki, Steam i Imperium w 8 minut, szykuje kolejną implementacje. Tym razem będzie to tytuł, który na pewno chętnie zobaczę na swoim iPadzie: Istanbul. Na razie nie znamy daty premiery, jedynie wiemy, że ma być to rok 2018.

Zapowiedzi

 • 21 lutego swoją premierę będzie miała gra Do boju towarzysze. W komunikacie prasowym dotyczącym tego tytułu przeczytać można takie zdania: Wypchnij Towarzyszy na pierwszą linię frontu i pozostań ostatnim żywym graczem! Nie pozwól, by atak trafił właśnie Ciebie i pamiętaj, że na tej wojnie nie masz przyjaciół. Wygląda na to, że w tej karciance będzie sporo negatywnej interakcji. Jeszcze w lutym przekonamy się, czy ta gra umocni pozycję Black Monków na froncie gier imprezowych.
Do boju towarzysze / fot. Black Monk Games
 • Wydawnictwo Hobbity planuje wydać grę Kimono znanej w świecie jako Colors of Kasane. To gra dla 3-4 osób oparta na mechanice zbierania setów. Zatem jeszcze w tym roku uszyjemy kimono przyozdobione ilustratora znanego nam z gry Tokaido.
 • Nawiązując do poprzedniej audycji w której mówiliśmy o dwóch grach słynnego autora suchych gier, Stefana Felda, czas zapowiedzieć kolejny tytuł jaki szykuje dla fanów. Będzie to Carpe Diem. Na razie poza tytułem, wyglądem okładki jak i tym, że ukaże się ona w serii wydawniczej Alea Ravensburger wiemy tylko, że premiera przewidziana jest na wrzesień. Dodatkowo przewiduje, że będzie to kolejny euro-suchar 🙂
 • Kolejny planszowy klasyk powraca w lekko zmienionej formie. San Juan, gra Andreasa Seyfartha, autora Puerto Rico, ukaże się w tym roku jako Puerto Rico gra karciana. Nowa edycja od razu zawierać będzie rozszerzenie z nowymi budynkami.
 • 14 lutego swoją premierę będzie miała gra Głodostwory. Zwariowana gra kooperacyjna w której będziecie mogli zostać kucharzami w knajpie dla potworów.
 • W marcu rozpocząć się mają planszowe zmagania w siatkówkę. Wydawnictwo Egmont planuje wydać grę dla dwóch graczy, polskiego autora, Stefana Kołeckiego pt. Siatka. Punkt, set, mecz!.
 • Znamy datę premiery gry Zombicide: Czarna Plaga. Gra ukaże się w sklepach 13 czerwca. Ale… jeżeli w waszej okolicy jest dobry sklep z planszówkami, który uczestniczy w programie Portalu wspierającym sklepy hobbystyczne, będziecie mogli je tam zakupić już 11 kwietnia. Ale… jeżeli zakupiliście grę w ramach preorderów na stronie wydawnictwa, otrzymacie ją zaraz gdy pojawi się na magazynie, czyli pod koniec marca.
 • Na koniec tej części newsów kilka słów o planach NSKN Games. W tegorocznych planach wydawniczych znalazły się gry Chronicles of Frost- gra Błażeja Kubackiego osadzona uniwersum Mistfalla. Dice Settlers cywilizacyjna gra kościana, której akcja kickstarterowa ruszyć ma jeszcze w lutym. Trzecią z pewnością wypatrywać będą fani Tzolkina, gdyż ukaże się Teotihuacan: City of Gods autrostwa Daniele Tascini.

Zanim przejdziemy do informacji o premierach gier, chciałbym poinformować słuchaczy o nowym podcaście planszówkowym, który zadebiutował w tym tygodniu. Gryf Gra, który współtworzą Ania, Szymon, Marcin – twórcy bloga GryfGra oraz Krzysiek – współtwórca bloga Nerdads.pl. W pierwszym odcinku posłuchać możecie o: autorach, gdzie grać w Szczecinie, top 3 gier 2017 roku. GryfGra Podcast znajdziecie zarówno na youtube jak i na Soundcloud.

Premiery

 • Tactic Games Polska poinformowało o premierze kolejnej gry z serii gier klasycznych, którą jest… Bingo. W pudełku wszystkie elementy niezbędne do rozgrywki, w tym maszyna losująca. I pomyśleć, że dopiero co wspominaliśmy o tym tytule w kontekście gier dla seniorów.
Bingo / fot. Tactic Games Polska
 • Do sklepów trafił dodruk gry Port Royal a wraz z nim rozszerzenie do tej gry, które dotychczas nie ukazało się po polsku. Ciekawostką jest, że wydawcą polskiej wersji jest Wydawnictwo Pegasus Spiele, które kontynuuje wydawanie tej karcianki po tym, jak Wydawnictwo Bard zrezygnowało z wspierania tego tytułu.  Port Royal to dynamiczna gra karciana, w której 2-5 graczy, będzie rekrutować załogi, brać udział w ekspedycjach i walczyć z piratami. A na koniec dodam, że jej autora znać możecie z takich tytułów jak Wyspa Skye, czy O mój zboże!
 • Do sklepów trafiła gra Filipa Miłuńskiego i Jana Zalewskiego: Łowcy Kryształów, jeden z projektów, który zbierał środki na wydanie międzynarodowe na Kickstarterze, a w Polsce został wydany przez wydawnictwo Foxgames.

 • Swoją premierę miał także dodatek do gry Runebound: trzecia edycja pt. Nierozerwalne więzi. Wprowadza nowe postacie, przygody, żetony i arkusze wrogów, które umożliwiają rozgrywkę w trybie kooperacyjnym i solo a także mechaniki wspierające bohaterów jako drużynę.
 • Natomiast na fanów Horror w Arkham LCG czeka kolejny dodatek Blada maska, którego akcja rozgrywa się głęboko pod stolicą Francji.

Crowdfounding

 • W dniu dzisiejszym wystartowała na wspieram.to kampania IT Startup – Gra Karciana. Jest to humorystyczna gra karciana osadzona w świecie IT, która ma mieć przy okazji walor edukacyjny. W opisie projektu autor wspomina: „ Od marca 2017 koncepcyjnie pracowałem nad połączeniem gry typu UNO z prostymi mechanikami rodem z Magic: The Gathering.„ Choć połączenie to może wydawać się bardzo egzotyczne, to wersję print and play pobrano już ponad 2000 razy (jest ciągle dostępna) a gra na wspieram.to ufundowała się w 4 godziny (choć uczciwie  należy przyznać, że próg był tutaj stosunkowo niski bo 13 tysięcy złotych.

 • Również na wspieram.to wystartowała kampania gry Słowonogi, karciana gra słowna od wydawnictwa Kudu Games. O samej grze możecie przeczytać zarówno na stronie kampanii jak i w pierwszych wrażeniach z testowania prototypu, którymi podzieliła się z wami Magda na stronie internetowej Przystanku Planszówka.

 • Trwają także kampanie, które prezentowaliśmy we wcześniejszych audycjach: The Walking Dead, które powoli zbliża się do wymaganego progu i Królowie Osiedli, którym został jeszcze tydzień a brakuje niestety całkiem sporo.
 • Do końca dnia miał być czas na wsparcie gry Cthulhu: Rise of the Cults. Kampania została jednak przerwana przed czasem, zebrano około połowę wymaganej kwoty.
 • A na koniec wieści z Valhalli. Gra Łukasza Woźniaka, której kampania wystartowała na nowej platformie zagramw.to, pobiła rekord polskiego crowdfoundigu planszówkowego. Na tą chwilę zebrała już ponad 337 tysięcy złoty (ponad 4000 wsparć), czyli większą kwotę niż kampania gry Stworze na wspieram.to. Gratulujemy i trzymamy kciuki, by gra faktycznie okazała się hitem.

Wydarzenia:

W najbliższy weekend 9-11 lutego wydawnictwo Black Monk rusza z akcją BlackMonkWeekend. To już trzeci raz jak w sklepach w całej Polsce odbywać się będzie promocja gier od Czarnych Mnichów. Tym razem promowaną grą będzie Dobry, Zły i Munchkin. A do akcji włączą się 23 sklepy: w Gdańsku, Ełku, Bydgoszczy, Świdniku, Szczecinie, Rzeszowie, Warszawie, Mosinie, Ząbkach, Tychach, Krakowie, Wrocławiu, Pruszkowie, Oświęcimiu, Białymstoku, Bielsko-Białej

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także