Planszowe newsy prosto z radia. #65

Autor:

Kategoria:

Poniższe newsy prezentowane były podczas audycji Przystanek Planszówka, nadawanej na żywo w Radio Uniwersytet 26 lutego 2018 roku.

Zacznijmy tym razem nietypowo, od nagród i plebiscytów.

 • Przyznano nagrody konkursu Świat Przyjazny Dziecku w ramach którego wyróżniane są także gry. W kategorii gry dla dzieci w wieku 0-7 lat laur zdobyły gry Pingolo, Moja Rodzina i Moja droga do przedszkola od Foxgames, seria Kieszonkowiec logiczny i seria Loteryjka wydane przez Kapitana Naukę oraz Niezłe ziółka od Granny. W kategorii 7-14 seria E-motionz od wydawnictwa Alexander, Ubongo od Egmontu, Jedz, biegnij i rośnij zdrowo od Egmontu oraz Sen od Naszej Księgarni.
 • Na festiwalu gier w Cannes przyznano nagrodę gry roku, którą otrzymała gra Azul. W kategorii Exprert nagroda przypadła Terraformacji Marsa a za najlepszą grę dla dzieci uznano Outfoxed.
 • W Polsce z kolei wystartowało Planszowe Gram Prix organizowane przez portal Board Time. W tym plebiscycie głosować możecie zarówno na gry planszowe jak i media, wydawnictwa, podcasty, kampanie crowdfoundingowe… łącznie na 15 kategorii. Głosy oddawać można do 17 marca. Jest to też okazja, by zdobyć jakąś nagrodę z całkiem sporej puli planszówek ufundowanych przez wydawców. Link do plebiscytu.
 • Trwają także prace kapituły Planszowej Gry Roku. Powoli zbliżamy się do drugiego etapu. Na razie grono ekspertów wybiera spośród 169 tytułów od 40 wydawnictw. W tym tygodniu ruszy drugi etap w którym Jury wybierać będzie z ograniczonej już liczby tytułów.

Zapowiedzi

 • Ingenious powraca. I to w nowej odsłonie. Wydawnictwo Bard zapowiedziało wydanie Ingenious Exreme. W nowej wersji pojawić się ma nie 6 a 8 tytułów. Tradycyjnego Ingeniousa recenzowałem w 2012 roku i ciągle chętnie wracam do tego tytułu. Zobaczymy, czy Extreme faktycznie dostarczy ekstremalnie pozytywnych emocji.
 • To nie koniec zapowiedzi wydawnictwa Bard. Na ten rok szykują oni dla graczy kolejne dodatki do Carcassonne: Wieża oraz Mosty zamki i bazary. Dodatki te będą kompatybilne z drugą edycją tej klasycznej już gry kafelkowej. W sieci pojawiły się także informacje, iż krakowski wydawca planuje oddać w nasze ręce dodatek do gry Majestat oraz nową planszówkę Dice City. Pozostaje czekać na więcej szczegółów.
 • Zbliża się premiera gry Gloom od Black Monk Games. Chcąc przygotować graczy na męki jakie czekają podczas grania w planszówkę w której prowadzona przez nich rodzina umarła w jak największych mękach, przygotowali film z tłumaczeniem zasad. Ale warto się bardzo zastanowić, czy sięgać po grę osadzoną w świecie w którym herbata zawsze jest zimna, a niebo pochmurne.
Gloom / fot. Black Monk Games
 • W marcu do sklepów trafić ma Król Złodziei. W tej bazującej na kościach grze od wydawnictwa Baldar, będziecie wcielali się w grasujących po mieście złodziejaszków, którzy będą musieli się podzielić wartościowymi łupami. Oczywiście dzielić się trzeba tak, by na końcu mieć najwięcej punktów reputacji, bo to one dadzą nam tytuł Króla Złodziei.
 • Rozpoczęła się przedsprzedaż gry Rising Sun, czyli gry strategicznej o walce, dyplomacji i honorze, której autorem jest Eric Lang. Kupując ją w przedsprzedaży oszczędzacie trochę złociszy, otrzymujecie unikatową figurkę i przesyłkę gratis. Wysyłka na tydzień przed premierą, około 26 marca

Premiery

 • Jeżeli lubicie kryć się za plecami przyjaciół i nie boicie się ich wysłać jako mięso armatnie do bitwy, koniecznie sięgnijcie po grę Do boju towarzysze! od Black Monk Games. W tej karciance „Nie wychodź przed szereg – wypchnij tam przeciwnika!”
 • A jeżeli lubicie lżejsze tematy i macie ochotę na lody, to do sklepów trafiła nowość od Egmontu z serii Dobra gra w dobrej cenie. Na lody! W tej grze, która ćwiczy pamięć i logiczne myślenie wcielamy się w rolę cukierników przygotowujących przepyszne lody.
 • Wydawnictwo Galakta opublikowało erratę do gry This War of Mine. Znajdziecie w niej objaśnienia i uściślenia zasad. Wszystko spisane na ośmiu stronach a udostępnione w formacie pdf do pobrania ze strony wydawcy.
 • Nakładem Galakty ukazał się także dodatkek do Horror w Arkham LCG. Noc Czarnych Gwiazd czyli piąty zestaw mitów z cyklu Szlak do Carcosy.
 • Podczas IEM Expo w Katowicach, czyli wielkiego wydarzenia zwiażanego ze sceną e-sportu, swoją premierę miała karcianką Esport Manager. Jest to gra dla 2 do 4 graczy w wieku 10+. Pojedyncza rozgrywka przewidziana jest na 15-30 min gry. A cel jaki jest w niej stawiany to poprowadzenie organizacji e-sportowej do sukcesu.
Esport Manager / fot. https://www.facebook.com/EsportManagerGame/

Crowdfounding

Niedawno zastanawialiśmy się, czy znajdą się kolejni autorzy i wydawnictwa, którzy zechcą skorzystać z platformy Łukasza Woźniaka zagramw.to i już teraz możemy potwierdzić, że tak. 8 marca startuje kampania wydawnictwa Czacha Games Klany Kaledonii. Pierwotnie ta gra ukazała się na Kickstarterze, a polska wersja dodatkowe cele jakie ufundowały się na tamtej platformie, chce wydać od razu w podstawce. Dodatkowo mają zostać zmienione niektóre elementy gry zgodnie z sugestiami osób wspierających na Kickstarterze.

Wydarzenia

 • Miłośników serii Carcassonne zapraszamy na turniej, który odbędzie się 11 marca w Bydgoszczy w Cybermachinie. Szczegóły na kanale facebook klubu.
 • Z kolei miłośnicy Legendy Pięciu Kręgów LCG już w kwietniu mogą wziąć udział w turnieju rangi Kotei. Odbędzie się on w dniach 14-15 kwietnia w Warszawie. Cena biletów 35 euro.

A na sam koniec, co nie oznacza, że to mniej ważna informacja, słów kilka o 1% podatku. Jeżeli nie wiecie na co przeznaczyć 1% podatku, zachęcamy byście rozpatrzyli przekazanie tej kwoty na leczenie i rehabilitacje Zuzanny Niziałek. Zuzanna to córka naszego kolegi redakcyjnego, Krzysztofa, współzałożyciela Przystanku Planszówka. Urodziła się z wieloma chorobami, nie chodzi, nie widzi i nie mówi. Wymaga całodobowej opieki. Zatem jeżeli możecie – zachęcamy. A jeżeli nie na Zuzę, zachęcamy byście po prostu świadomie przekazali 1%.

 

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także