Planszowe newsy prosto z radia. #67

Autor:

Kategoria:

Poniższe newsy prezentowane były podczas audycji Przystanek Planszówka, nadawanej na żywo w Radio Uniwersytet 12 marca2018 roku.

Dzisiejsze newsy rozpoczynamy od wieści z za wielkiej wody. Ogłoszono bowiem zwycięzców nagrody Golden Geek. W przypadku gier planszowych przyznawana jest ona w aż 16 kategoriach. Najwięcej nagród zebrała gra Gloomheaven, czyli planszówka typu legacy, która niejednemu miłośnikowi gier spędza sen z powiek. I to nie koniecznie ze względu na samą rozgrywkę, co problemy z jej dostępnością. Zdobyła ona Golden Geek w kategoriach: gra roku, gra kooperacyjna, innowacja, gra solo, strategiczna i tematyczna. Wśród zwycięzców znalazły się m.in. następujące tytuły: Azul (gra familijna), Century: korzenny szlak (gra karciana), Tajniacy Duet (gra dla 2 graczy), Through the Ages (najlepsza aplikacja), Scythe: Igrając z wiatrem (rozszerzenie). W kategorii podcastów zwyciężył Rhado. Ale Golden Geek oprócz głównych zwycięzców na podium stawia zawsze jeszcze dwa tytuły. W ramach tzw. „runner up” znalazły się m.in. This War of Mine, Magic Maze, A4 Quest czy Klany Kaledonii. Pełną listę znaleźć można na stronie Board Game Geek.

Zapowiedzi

 • Games Factory zapowiedziało pracę nad pierwszą „własną” grą. Do tej pory krakowskie wydawnictwo kojarzyliśmy jedynie z gier na licencji. Będzie to  gra Solar City autorstwa Marcin Ropki i Violi Kijowskiej (którzy w zeszłym roku wydali Artefakty Obcych w ramach współpracy z Portal Games). Solar City to gra w której rozbudowywać będziemy miasto otoczone aurą solarpunku. Premiera przewidziana jest na drugą połowę roku (po targach w Essen), ale jej premiera będzie poprzedzona akcją na platformie crowdfoundingowej, która planowana jest na koniec maja. Trzymamy kciuki za projekt, tym bardziej, że tym tytułem Games Factory pragnie wejść na rynki międzynarodowe.
 • W środę, 14 marca, do sklepów trafi kolejna gra od 2 Pionków. Wystawa Światowa 1893, którą w Ignacy i Merry Trzewiczek reklamowali w jednym z ostatnich odcinków podcastu 2 Pionki jako nietypowe, bo wredne euro.
 • Dwie dobre wiadomości dla fanów T.I.M.E Stories Space Cowboys zapowiedziało siódmy dodatek, który opowiadać będzie o piratach w XVII wieku. Po drugie, w sieci pojawiła się informacja, że wydawnictwo Rebel jednak zdecydowało się na dodruk rozszerzeń do tej gry.
 • 4 kwietnia do sklepów trafić ma kolejna gra wydawnictwa Nasza Księgarnia. Ukaże się ona w serii małych, tanich, szybkich, a osobiście dodałbym jeszcze określeniem „tych w charakterystycznych okładkach” gier. Kurnik to planszówka dla najmłodszych graczy, w wieku od 4 lat, którzy będą musieli wykazać, iż są sprytniejsi niż kury próbując zdobyć jak najwięcej jajek. Jej autorem jest Reiner Knizia.
 • Nakład pierwszej partii gry Projekt Gaja od wydawnictwa Games Factory uległ wyczerpaniu. Jeszcze można go znaleźć w sklepach, ale jeżeli to wasze must have – nie czekajcie. A jeżeli poczekacie, to nie za długo, bo dodruk już płynie do polski więc większego przestoju w dostępności gry nie przewiduje się.
 • Lucrum Games ujawniło pracę nad polską edycją gry Bye Bye Black Sheep, która ukażę się za kilka miesięcy pod tytułem Wybierz mnie! I znów wydawca nie poprzestaje na tłumaczeniu – przygotowuje także nowe ilustracje nad którymi pracuje Magdalena Markowska.
 • Games Factory informuje, że nakład gry Hero Realms odbierać będzie między 22-23 marca, zatem premiera tej karcianki przesunęła się na koniec miesiąca. Ale to i tak już niebawem!
 • W tym roku ukazać się ma ostatni z dodatków do drugiej edycji Carcassonne noszący tytuł Owce i Wzgórza.
 • A na koniec Zombie Zombie Zombie wszędzie Zombie. Cool Mini or Not zapowiedziało Zombicide Invider. Zombie w kosmosie…. bez komentarza

Premiery

 • Premiera dość nietypowa, ale jeżeli zaglądacie na strony internetowe, to w ostatnich tygodniach przynajmniej dwa wydawnictwa odświeżyły wygląd swoich www. Są to wydawnictwo Games Factory i Baldar.
 • Do magazynów rebela trafił nakład gry Pulsar 2849, ciekawostką jest to, że choć gra dopiero trafiła do magazynu to już praktycznie cały jej nakład zniknął. Drugi nakład pojawić się ma w kwietniu.
 • Do sklepów powrócił Carcassone Big Box 6 w którym to znajdziecie podstawkę wraz z następującymi dodatkami: Karczmy i katedry, Kupcy i budowniczowie, Opat, Rzeka, Maszyny latające, Kręgi w zbożu, Promy, Kurierzy, Kopalnie złota, Mag i wiedźma, Bandyci.
 • Swoją premierę miała także gra Miś Wojtek. Przybliża ona historię wędrówki żołnierzy gen. Andersa z 2 Korpusu Polskiego od ZSRS do Edynburga w Szkocji. Wędrówki żołnierzy i Misia Wojtka. Ukazała się ona nakładem IPNu a nad mechaniką gry czuwał Karol Madaj. Może to być ciekawe uzupełnienie książki  Dziadek i Niedźwiadek – historia prawdziwa, która kilka lat temu wydał Łukasz Wierzbicki, dzięki któremu na nowo odkryliśmy także historię Kazimierza Nowaka.

E-planszówki

 • Pośród Gwiazd trafiło do beta testów. Nad tym tytułem pracuje polski deweloper Cublo, którego fani ciężkich euro-gier w cyfrowej odsłonie kojarzyć mogą z implementacji Brass.
 • Jeżeli nie przepadacie za androidem, czy ios i w cyfrowe gry gracie na komuputerze, Through the Ages 26 marca trafi na platformę Steam. To jedna z lepszym implementacji planszówek, więc warto po nią sięgnąć.
 • Na stronie yucata.de pojawiła się nowa gra. Mystic Vale. Przypominamy, że Yucata to strona www pozwalająca za darmo grać w kilkadziesiąt różnych tytułów w systemie turowym.

Crowdfounding

 • Na zagramw.to ruszyła kolejna kampania i trzeba przyznać, że nie brakuje jej rozmachu. Szczególnie ze strony wspierających, gdyż wystarczyło 80 minut by gra się ufundowała. A tym tytułem są Klany Kaledonii, która przenosi nas do XIX wiecznej Szkocji w której poszczególne klany rywalizują ze sobą. Gratulujemy wydawnictwu Czacha Games, które obecnie zebrało około 150 000 zł z wymaganych 60 000. Mamy już ponad 700 wsparć, czyli jak na nie najlżejszą euro-grę to bardzo dobry wynik.
Klany Kaledonii / fot. Czacha Games
 • Z kolei dziś na wspieram.to ruszył całkowicie nowy projekt nowego wydawnictwa Redi Games, który już od kilku tygodniu przykuwał naszą uwagę ze względu na bardzo charakterystyczne grafiki jakie pojawiały się w sieci. PENNY DREADFUN: Duchy, Demony, Dickensy. Na stronie kampanii przeczytać możemy: PENNY DREADFUN: Duchy, Demony, Dickensy zabierze Was do roku 1888, do wiktoriańskiej Anglii, pełnej okultyzmu, brytyjskiego humoru oraz mniej lub bardziej historycznych osób. Gracze wcielą się w jedną z dziewięciu nietypowych postaci, które – kierowane różnymi pobudkami – wyruszają na poszukiwania królowej Wiktorii.
 • Już tylko kilka godzin pozostało, by ufundować grę Słowonogi, której kampanie prowadzi wydawnictwo Kudu Games. W chwili gdy zbierałem newsy na liczniku było 75% więc napięcie związane z być-nie być tego tytułu bardzo rośnie.
 • Z kolei Phalanx Games informuje, że wyda w Polsce grę AuZtralia. Stoi za nią Martin Wallace, twórca kilku bardzo uznanych planszówek (Steam, Brass) oraz kilku mniej lubianych. AuZtralia to tytuł dla 1-4 graczy osadzony w klimatach znanych nam z innej jego gry: Studium w Szmaragdzie. Niech jako zachęta służy cytat z informacji prasowej jaką otrzymaliśmy od wydawcy: Akcja gry osadzona jest w alternatywnej rzeczywistości lat trzydziestych XIX wieku. Po wojnie restauracyjnej, która przyniosła ludziom wolność spod rządów Wielkich Przedwiecznych, pola i gleby półkuli północnej były doszczętnie skażone. Głód stał się nową zmorą ludzkości. Nieustraszeni poszukiwacze przygód wyruszyli więc na ekspedycje z misją znalezienia nowych ziem uprawnych. Szybko odkryli ukryty przed ludzkością kontynent – Australię – i przystąpili do jego eksploracji i zasiedlania. Niestety, nie zdawali sobie sprawy z tego, że Przedwieczni właśnie tam przygotowali swoje schronienie i bazę do kontrataku… AuZtralię możecie wesprzeć na Kickstartrze, co zapewni wam dostęp do tytułu jesienią tego roku i zyskacie dzięki temu wszystkie odblokowane cele, które nie wiadomo, czy znajdą się w wersji sklepowej.

A na koniec tej części audycji przypominamy o możliwości przekazania 1% podatku na rzecz leczenia i rehabilitacji Zuzanny Niziałek, córki naszego redakcyjnego kolegi. Informację na temat Zuzy znajdziecie na naszej stronie internetowej.

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także