PopCOOLturowy Quiz, czyli zgaduj zgadula

Autor:

Kategoria:

PopCOOLturowy Quiz to pierwsza tego typu gra wydana przez Grupę Wydawniczą Foksal, czyli FoxGames. Dzielą oni swoje gry na takie dla młodszych graczy, dla starszych oraz dla wszystkich. Ten konkretny quiz został sklasyfikowany jako gra dla starszych graczy i rzeczywiście na pudełku mamy opisany przedział wiekowy 12-112 lat. Z młodszym dzieckiem niestety nie pogracie.

PopCOOLturowy Quiz / fot. Przystanek Planszówka

Powiedz przecie, kto jest najmądrzejszy w świecie

PopCOOLturowy Quiz to baza 600 pytań na tematy… wszystkie! Można by się spodziewać po nazwie, że raczej będzie to zbiór pytań o popkulturę (ja tak w każdym razie myślałam). Nic bardziej mylnego! Na kartkach znajdziemy zagadki dosłownie o wszystkim: która piosenka ma więcej słów, który budynek ma więcej okien albo który naród jada więcej pizzy! Nie wiem skąd autorzy gry brali pomysły, ale musieli się nieźle natrudzić, żeby to wszystko powymyślać i posprawdzać. Można mieć sporą wiedzę o otaczającym nasświecie, a i tak przegrać z kretesem. A to dlatego, że pytania są często po prostu… dziwne. I w zasadzie to nawet nie są pytania w gramatycznym sensie! Żeby nie być gołosłownym:

Wiek:

  • A) La Fontaine’a w momencie publikacji jego pierwszych bajek
  • B) Szekspira w momencie publikacji jego dramatu „Romeo i Julia”
  • C) Victora Hugo w momencie publikacji jego powieści „Nędznicy”

Na szczęście nie trzeba znać dokładnej odpowiedzi. W tym konkretnym przypadku należy jedynie ustalić, która z tych osób była najstarsza a która najmłodsza w opisanym czasie. Jak dla mnie – kosmos 😀 Na większość pytań przeciętny zjadacz chleba nie będzie znał odpowiedzi. Raczej należy się nastawić na strzelanie w ciemno. Mocno mnie i moich graczy zniechęciło to w czasie rozgrywki.

Ze względu na specyfikę i tematykę quizu, moim zdaniem starsze osoby nie będą się dobrze bawiły, grając w PopCOOLtury Quiz. Moja babcia nie kojarzyła często, czego dotyczy pytanie. Niektórych nie umiała nawet przeczytać… Zakres do 112 lat jest więc mocno przesadzony. Bo który senior będzie wiedział, ile jest poziomów w grze „The Legend of Zelda”? Nie wspominając, że niektórzy nie będą w ogóle potrafili przeczytać tej nazwy.

PopCOOLturowy Quiz / fot. Przystanek Planszówka

Ale pomysł jest dobry

Ponarzekałam, to teraz parę słów o tym, dlaczego mogłabym polecić PopCOOLtury Quiz. Przede wszystkim ze względu na mechanikę. Zasady naprawdę dobrze działają i są proste do wyjaśnienia. Każdy z graczy otrzymuje trzy kwadratowe żetony A, B i C oraz ośmiokątne żetony z liczbami od 1 do maksymalnie 8. Jedna osoba rzuca kością, na której możliwe są wyniki 1-3 a następnie czyta pytanie. Załóżmy, że wypadło 1 a odpowiedzieć mamy na pytanie, o którym pisałam powyżej, czyli o wiek trzech znanych osób. „Jedynka” na kości oznacza, że musimy obstawić osobę najmłodszą. Trójka oznaczałaby, że obstawiamy osobę najstarszą, a dwójka, że tę po środku. Kiedy zdecydujemy się na jakąś odpowiedź, kładziemy zakryty żeton A, B lub C na środku stołu, a wraz z nim żeton z liczbą, również zakryty. Jeśli zgadliśmy, żeton z liczbą będzie oznaczał nasze wygrane punkty. W przypadku przegranej, żeton z punktami wraca do pudełka. Każdego kartonika z punktami możemy użyć tylko raz.

PopCOOLturowy Quiz / fot. Przystanek Planszówka

W powyższym przypadku, przy wyrzuconej liczbie 1 na kości, dobrą odpowiedzią byłaby odpowiedź B, bo Szekspir był najmłodszy spośród wymienionych osób, miał wtedy 33 lata (La Fontaine – 47, Hugo – 60 lat). Jeśli któryś z graczy położył na stole kartonik z odpowiedzią B, otrzymuje punkty, które obstawił razem z odpowiedzią. Kolejne pytanie czyta następna osoba i tak aż do wyczerpania żetonów z punktami. Osoba czytająca nie bierze udziału w obstawianiu, bo widzi od razu odpowiedzi. Trochę szkoda, bo można było to rozwiązać inaczej, na przykład wypisując odpowiedzi z drugiej strony kartki.

Kupić czy nie kupić? Oto jest pytanie

Jeśli ktoś lubi tego typu tytuły, to warto mieć PopCOOLturowy Quiz na swojej półce. Gra dobrze sprawdzi się w większym gronie, albo na początku imprezy, żeby przełamać pierwsze lody. Chociaż interakcji (nawet negatywnej) między graczami nie ma tu właściwie wcale. Niby w PopCOOLturowy Quiz można zagrać we dwoje, jednak gra jest zdecydowanie za mało emocjonująca, by w tak małym gronie sprawiała frajdę. Jedna osoba czyta pytanie, druga odpowiada i tak na zmianę. Dla mnie brzmi to trochę jak przygotowywanie się do sprawdzianu 😉

Na szczęście cenowo gra wypada nie najgorzej, tym bardziej, że nie można się przyczepić do wykonania. Karty są grube, żetony również a całość wygląda ładnie i schludnie.

PopCOOLturowy Quiz jest wykonany przez naszych krajanów, więc kupując go można wesprzeć przy okazji polską gospodarkę. Jeśli więc masz ochotę zmierzyć się z pytaniami o wszystko, to biegnij do sklepu po swój egzemplarz!

Informacje o grze

Tytuł:PopCOOLturowy Quiz
Autor: Pobierowski Rafał
Grafiki: Krzysztof Kiełbasiński
Wydawnictwo:FoxGames
Liczba graczy: 2-8
Czas gry: 20 minut
Profil na BGG link
Magdalena Szewczykowska
Magdalena Szewczykowska
Miłośniczka fantastyki, kotów i dobrego piwa. Na co dzień tworzy dokumentację do naprawy silników lotniczych, a po godzinach lubi pograć w dobrym towarzystwie. Chociaż najbardziej lubi gry wywołujące salwy śmiechu, to chętnie wypróbuje każdą nieznaną sobie planszówkę.

Masz chwilkę?

Przeczytaj także

<b>Tytuł:</b>PopCOOLturowy Quiz<br /> <b>Autor:</b> Pobierowski Rafał<br /> <b>Grafiki:</b> Krzysztof Kiełbasiński<br /> <b>Wydawnictwo:</b>FoxGames<br /> <b>Liczba graczy: </b> 2-8<br /> <b>Czas gry:</b> 20 minut<br /> <b>Profil na BGG</b> <a href=https://www.boardgamegeek.com/boardgame/145586/squizz>link</a>PopCOOLturowy Quiz, czyli zgaduj zgadula