Gry do buta… mikołajkowy wór z prezentami

0

Zbliża się 6 grudnia. W wielu domach to czas pucowania butów, stawiania ich na oknie z nadzieją, że znajdzie się jakiś Mikołaj, który ciągle zalicza nas do kategorii wiekowej „dzieci” i wrzuci do buta jakąś drobną niespodziankę. Najczęściej są to słodycze. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by był to prezent nie niszczący szkliwa zębów (Arrr! Słodycze nie niszczą szkliwa, dają nam energię i siłę na każdy dzień 😛 – Pirat Cristobal), pod warunkiem, że jest niedrogi i zmieści się do buta.

Przygotowaliśmy kilka plaszówkowych propozycji dla tych, którzy chcieliby wcielić się w rolę Mikołaja. Gry, które może nie zawsze są „must have” kolekcjonera planszówek, ale są tanie (do 50 zł), niewielkich gabarytów i mogą dać sporo przyjemności graczom. Przy każdej propozycji podajemy docelowy „rozmiar buta”, do którego gra miała by trafić. Zatem przedstawiamy listę potencjalnych przez nas gier na mikołajkowy prezent (w kolejności alfabetycznej).

Bohaterowie wyklęci

Bohaterowie wyklęci to karcianka, w której wcielamy się w rolę partyzantów, walczących o wolną Polskę i to w czasie, gdy wielu uważało, że to już koniec konieczności walki. Choć jej zasady nie należą to trudnych, dzięki połączeniu kooperacji, rywalizacji, karty zdrajcy oraz samej tematyki, jest to gra, która z pewnością budzi wiele emocji. Obok radości ze zwycięstwa, może pojawić się niechęć do szpiega, który pojawił się podczas wykonywania misji czy też poczucie beznadziejności sytuacji w jakiej znaleźli się Ci którzy walczyli z okupantem niemieckim a po wojnie zostali okrzyknięci zdrajcami.

But docelowy: tematyka gry nie należy do lekkich, zatem w szczególności solidny but męski i trepy wojskowe.

CLASH: Jihad vs McWorld

To tytuł, który trudniej zmieścić do buta. Jednak ze względu na jego cenę (obecnie można go znaleźć w naprawdę przystępnej cenie) i jakość idealnie nadaje się na mikołajkowy prezent. Problematyka arabskiej wiosny odzwierciedlona w mechanice gry logicznej. Choć niektórzy uważają, że w tej grze temat jest tylko „na doczepkę”, zdaniem UncleLiona idealnie oddaje ona mechanizmu zderzenia McŚwiata i Jihadu.

But docelowy: męski, ze względu na rozmiar pudełka rozmiar minimalny 43 🙂

Dobble

Banalne reguły i mnóstwo pozytywnych emocji w małym blaszanym pudełku. Świetna gra imprezowa w której spostrzegawczość i szybkość reakcji na poziomie wojownika ninja jest bezcenna i daje nadzieję na zwycięstwo. Na każdej z kart osiem symboli, a każdą z kart łączy jeden symbol. Żeby wygrać musisz być najszybszy. Gra w której dzieciaki mają równe szanse z dorosłym, a nierzadko wgrywają z miażdżącą przewagą. Pozdrowienia dla dziewczynki z turnieju Dobble w sobotnie popołudnie na ostatnim festiwalu GRAMY  😉

But docelowy: gdy wyrzucicie kartonowe opakowanie to puszka od Dobble zmieści się w bucie każdego członka rodziny, nawet tego najmłodszego.

Łap zwierzaki

Podstawy dodawania podane w prostej mechanicznie i bardzo przyjemnej wizualnie formie. Łapiemy karciane zwierzaki, które znudzone siedzeniem w gospodarstwie uciekły na łąkę aby zaznać kojących promieni słoneczka. Zagrywamy karty zwierzaków z cyferkami, które pojedynczo bądź w sumie pozwolą złapać wygrzewające się zwierzaki na łące. Walory edukacyjne przemycone w sposób, który powoduje, że dzieciaki same dopominają się o partyjkę.

But docelowy: zmieści się w bucie zarówno dziewczynki, jak i chłopczyka, którzy cyferki znają i dodawanie na paluszkach już przerabiają.

Na radarze

Niepozorna mała gra (tylko 54 karty) o niespotykanej tematyce i ukrytych celach misji, która dobrze „lata” na dwie osoby. Musisz bezpiecznie sprowadzić swoje samoloty na przeciwległe lotnisko. W trakcie lotu mogą pojawić się burze, czy też problemy techniczne na skutek których nasz samolot będzie zmuszony wrócić na lotnisko z którego startował. Jakby tego było mało to stery naszego samolotu może przejąć nasz przeciwnik! Mała taktyczna gra z odrobiną blefu i obowiązkowym szczęściem w kartach dla domowych miłośników stalowych ptaków.

But docelowy: nie trzeba mieć kapitańskiego trzewika aby dobrze się bawić, wystarczy stara pilotka dziadka 😉

Piętaszek

Samotna przygoda na dzikiej wyspie aby pozbyć się nieproszonego Robinsona. Swoisty obóz przetrwania na którym szkolimy Robinsona by ten był wstanie przetrwać na wyspie pełnej niebezpieczeństw i ostatecznie wydostać się z niej. Walczymy z dzikimi zwierzętami i postępującą starością, a gdy już wzmocnimy swoje umiejętności to na horyzoncie pojawiają się pirackie żagle, ostatnia przeszkoda na drodze do powrotu do ukochanej cywilizacji. Świetne wydanie i trzy poziomy trudności, a już pierwszy z nich może stanowić wyzwanie dla początkujących graczy.

But docelowy: jaki but?! Prawdziwy Piętaszek walczy z przeciwnościami losu na boso, a zrogowaciała i twarda skóra na spodzie stopy świadczy o zdobytym doświadczeniu w planszówkowej dżungli.

Schotten Totten

Jedna z bardziej znanych gier dr Reinera Knizii (a ma on ich na koncie naprawdę wiele). Szybka taktyczna karcianka dla dwóch osób. O co w niej chodzi? Dwie zwaśnione szkockie wioski walczą o niewielkie pastwisko: wystawiając swoich wojowników próbują zdobyć kolejne kamienie graniczne. Choć fabuła nie odgrywa tutaj większego znaczenia, to proste zasady i satyryczne grafiki sprawiają, że bardzo przyjemnie zasiada się do kolejnych rozgrywek.

But docelowy: od 8 lat wzwyż, ze względu na pojawiający się tekst i cyfry na kartach. W przypadku młodych graczy, ze względu na temat i abstrakcyjność rozgrywki raczej wsadzać do buta chłopięcego.

Zombiaki

Temat może mało świąteczny (oby Mikołaj nie spotkał na swojej drodze Zombie!), ale gra mieści się do buta i jest niedroga. Dodatkowo, jako filler, bawi polskich graczy już od prawie 11 lat! Decydując się na ten prezent mamy do wyboru dwie opcje: wydanie tradycyjne, mieszczące się w każdym bucie, oraz wydanie jubileuszowe które wymaga większego rozmiaru obuwia, względnie kozaka lub kalosza.

But docelowy: wszystkie rozmiary poza butami dziecięcymi. Dodatkową wskazówką, czy gra pasuje do danego buta, mogą być pozostałości szczątków zombie na czubku, lub w bieżniku.

Mikołajowi doradzali: Pirat Cristobal i UncleLion!