Szturm „Gamedeców” na Przystanek Planszówka!

1

Dla większości z nas planszówki to tylko hobby i zabawa. Jest jednak grupa osób, która przekuła to hobby w zawód. Są też tacy, którzy starają się do tego hobby podejść w sposób naukowy… Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, już od dwóch lat, na kierunku Humanistyka 2.0 prowadzona jest specjalność, która prawdopodobnie zainteresuje niejednego planszomaniaka: Gamedec – badanie i projektowanie gier.  Piszę  o tym nie tylko dlatego, że jako Bydgoszczanin od początku z dużym zainteresowaniem przyglądam się tej inicjatywie, ale dlatego, że Przystanek Planszówka rozpoczął współpracę ze studentami Gamedeca!  

Studiowanie to bardzo ciekawy etap życia, nieważne w jakim wieku je podejmujemy. Niestety nie kojarzy mi się on z planszówkami. Owszem, przemycaliśmy na wykłady takie gry jak Abbalon Travel, a ucząc się do egzaminów rozgrywaliśmy dziesiątki partii w grę Samuraj, gdy była jeszcze dostępna online… Jednak przyswajana wiedza niewiele miała wspólnego z planszówkami. Zamiast „wkuwać” mechaniki gier planszowych uczyłem się teorii socjologicznych. Zamiast życiorysu i dorobku dr Knizii, przyszło mi poznawać dorobek Durkheima. Wreszcie zamiast obserwować i analizować rynek gier prowadziliśmy badania  terenowe…. Wtedy nie przyszłoby mi do głowy, że gry (nie tylko) planszowe staną się podstawą do stworzenia nowej specjalności studiów licencjackich…..

Studenci specjalności Gamedec, przez cztery semestry nie tylko wkuwają. Twórcy programu postawili silny akcent na praktykę. Dlatego praktyki i staże studenckie liczone są nie w dniach, ale w miesiącach, podczas których słuchacze nabywają szereg umiejętności dotyczących zarówno badania jak i tworzenia oraz promocji gier planszowych, wideo, RPG,  LARP…. Nic tylko pozazdrościć, a komu czas pozwala – zacząć studiować!

Jak już wspomniałem, studenci specjalności Gamedec w ostatnim czasie dokonali szturmu na magazyny z grami redakcji Przystanku Planszówka. Czternaścioro studentów porwało czternaście pudeł różnej wielkości i od ponad dwóch tygodni testują każdą z gier. Chcą poznać świat gier nie tylko od strony badacza i projektanta, lecz także recenzenta. Wraz z Piratem Cristobalem witamy wszystkich Gamedeców w naszym planszowym „Cicely” – Przystanku Planszówka. A czytelników zachęcamy do bacznego śledzenia naszej strony. Jeszcze w tym tygodniu będzie można przeczytać ich pierwsze teksty dotyczące wrażeń z pierwszych rozgrywek. Potem przyjdzie czas na recenzje. Wiele recenzji….