Orlean – sukces wydawnictwa Baldar na Wspieram.to

średniowieczna Francja na planszy

0
Orlean / fot. Baldar.pl

Wielbiciele strategii i gier euro już zacierają ręce. Gra Orléans autorstwa Reinera Stockhausena pojawi się w polskiej wersji językowej! Zorganizowana przez Wydawnictwo Baldar zbiórka na portalu Wspieram.to zakończyła się spektakularnym sukcesem. Ufundowane zostały wszystkie cele!

Nic dziwnego. Tytuł Reinera Stockhausena to jedna z najlepszych gier 2015, nominowana do „Kennerspiel des Jahres 2015”. Na BGG zajmuje 22. pozycję na liście gier strategicznych i jest w pierwszej 50. najlepszych gier na świecie!

A o co właściwie chodzi?

Zbuduj swój własny Orlean

Wyobraź sobie zaklętą na planszy średniowieczną Francję i tętniące życiem miasto – Orlean nad Loarą a wraz z nim handlowe trakty, rzeki, którymi spławia się towar, kupieckie domy. Ogólny miejski zgiełk i gwar. Dalej lądowe i morskie szlaki handlowe. Do tego mnisi, kupcy, cieśle, rycerze, farmerzy, budowniczowie i naukowcy czekający, byś najął ich do pracy. Masz nieograniczone możliwości, by zdobywać wpływy, bogactwo i władzę. Trudno się temu oprzeć!

Elegancja-Francja?

Nie wszystkim pewnie spodoba się dość specyficzne pudełko, które jednak w mojej opinii świetnie pasuje do tematu gry. Przynosi na myśl średniowieczne ryciny tudzież witraże sprzed wieków. Czy to zachęca do zajrzenia pod wieko? Mnie – owszem. Takie klimaty przyciągają mnie niczym magnes.

Co dalej? Piękna plansza, przedstawiająca mapę środkowej Francji. Średniowieczne miasta połączone siecią dróg i rzek wprost zapraszają, by właśnie w nich powiększać swoje wpływy i… napełniać kiesy 😉 Prócz tego plansze graczy, woreczki, mnóstwo żetonów, kafelków, znaczników, monet, kart… Pudełko wypełnione jest po same brzegi!

Aby napełnić swój skarbiec, najmować ludzi, pozyskiwać towary, budować faktorię, zabiegać o wsparcie mieszczan, a przede wszystkim kontrolować swoich poddanych masz 18 rund. Dużo? Mało?

Orlean / fot. Baldar.pl
Orlean / fot. Baldar.pl

Walcz o wpływy, walcz o władzę

Rozgrywka w grze Orlean opiera się na innowacyjnej mechanice tzw. bag buildingu (dosł. „budujemy worek”, zarządzanie żetonami, które wrzucamy do woreczka). To gracze (2-4, a z dodatkiem aż 5 osób) decydują, które żetony trafią do worka. Podczas swojej tury losujemy żetony i wysyłamy naszych poddanych, by realizowali wyznaczone im cele. I tak na przykład, rycerze ochronią twoje ekspedycje, cieśle zbudują domy handlowe a dzięki mnichom dokonasz cudów w nauce.

Każda runda przynosi również jakieś wyjątkowe wydarzenie. Może to być na przykład plaga, która zmniejszy liczbę poddanych w worku.

Wydaje się więc, że Orlean daje nam wszystko, co powinno być w dobrej grze euro: strategia ze szczyptą losowości, ciekawa mechanika, trochę interakcji, zróżnicowane możliwości prowadzenia rozgrywki, bardzo proste i intuicyjne zasady a – jak zapewnia wydawnictwo Baldar – dzięki niskiemu progowi wejścia Orlean to propozycja dla całej rodziny.

Czy tak jest rzeczywiście? „Dzięki Wam na polskim rynku ukaże się naprawdę znakomita gra!” – pisze na Wspieram.to wydawnictwo Baldar. I trudno im nie wierzyć 🙂

***

Wydawnictwo Baldar zaistniało na rynku w 2015 roku wydaniem gry Cthulhu Światy (Cthulhu Realms). Kampania Simurgh na wspieram.to zakończyła się ogromnym sukcesem. Kolejne to: Steam Works, La Cosa Nostra,  Thief’s Market i Chicago 1920.