Dominion 2.0 – więcej niż nowa okładka

Autor:

Kategoria:

W ostatnich tygodniach całkiem sporo mówi się w Polsce o Dominionie. Games Factory Publishing oddało w ręce graczy trzy tytuły: Intrygę, Przystań i Złoty Wiek. Zapowiedziało też start kolejnej kampanii związanej z Dominion Empires. Tymczasem Rio Grande zaskoczyło fanów serii na całym świecie informacją o pracach nad wersją 2.0, Zmiany dotkną podstawkę oraz Dominion Intrygę. A co się zmieni?

Wygląd

Mimo, że jestem wielkim miłośnikiem Dominiona w kwestii oprawy graficznej zawsze miałem mieszane odczucia. Mówią, że to kwestia gustu, ale nie tylko w mojej opinii okładki i grafiki na poszczególnych kartach często nie należą, mówiąc dyplomatycznie, do najpiękniejszych.

Wersja 2.0 otrzyma nowe okładki, które w polskim wydaniu i tak już zostały zastąpione, nieznacznie zmieni się wygląd kart podstawowych (mają być podobne do tych z wersji wydanej przez Games Factory Publishing). Tam gdzie będzie to możliwe, na kartach powiększona zostanie czcionka.

Tekst

W przypadku tekstu zmiany dotyczyć będą nie tylko wielkości czcionki. Ma on zostać przeredagowany, aby go uprościć. W wersji angielskiej na kartach używana będzie liczba mnoga w odniesieniu do gracza („they” zamiast „he”). Słowa kluczowe, takie jak +Karta, +Akcja zostaną pogrubione. Wreszcie ma zostać poprawiony rozkład tekstu na kartach.

Trzy karty: Lichwiarz, Sala Tronowa i Kopalnia, będą miały w tekście dodane słowo „możesz”.

Dominion / fot. Przystanek Planszówka
Dominion / fot. Przystanek Planszówka

Zmiana obejmie także kartę Maskarada, której opis brzmieć ma:

+2 karty
Wszyscy gracze, z co najmniej 1 kartą na ręce, równocześnie przekazują kartę z ręki następnemu graczowi po lewej, z co najmniej 1 kartą na ręce. Następnie możesz wyrzucić na śmietnisko kartę z ręki.

Upgrade Pack

Zarówno w przypadku Dominiona jak i Dominiona Intrygi dostępny będzie tzw. „Upgrade Pack”, który jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających już wcześniejszą wersję. Warto podkreślić, że Intryga przestanie być samodzielnym dodatkiem: z pudełka zostaną usunięte karty podstawowe (zwycięstwa, skarbu, klątwy). Oba zestawy (osobny dla każdej z gier) aktualizujące Dominiona do wersji 2.0 zawierać będą po 80 kart…

Karty – trochę wyrzucimy….

To najważniejsza zmiana związana z nowym Dominionem. Część z tych kart, które po latach doświadczeń związanych z rozwojem serii, Donald X. Vaccarino uznał za mniej przydatne, zostanie usunięta. Będą to:

  • Dominion: Drwal (Woodcutter), Kanclerz (Chancellor), Odkrywca (Adventurer), Szpieg (Spy), Uczta (Feast), Złodziej(Thief)
  • Dominion Intryga: Danina (Tribute), Mennica (Coppersmith), Sabotażysta (Saboteur), Tajna komnata (Secret Chamber), Westybul (Great Hall), Zwiadowca (Scout)

…trochę dodamy – 7 nowych kart do Dominiona

Na miejsce usuniętych kart dodane zostanie 7 nowych dla Dominiona. Rio Grande opublikowało już nowe instrukcje, więc wiemy co zostanie oddane w ręce graczy. A dzięki Morrisowi z forum gryplanszowe.pl możemy zaprezentować ich polskie (nieoficjalne) tłumaczenie. Obrazki kart pochodzą ze strony wiki.dominionstrategy.com tworzonej przez miłośników serii. Na tą chwilę nie udało nam się znaleźć lepszej jakości kart.

…trochę dodamy – 7 nowych kart do Dominiona Intrygi

Również Intryga otrzyma 7 nowych kart, które mają wzmocnić potencjał tego pudła. Na miejsce wymienionych wcześniej kart, pojawią się:

(R)ewolucja?

Wydawałoby się, że po tylu latach od premiery pierwszej części Dominiona, oddaniu w ręce graczy 10 dodatków, Donald X. Vaccarino nic nowego nie wymyśli. Tymczasem jak widać, ani on, ani tym bardziej Rio Grande, nie ma zamiaru porzucać prac nad serią. Nawet jeżeli dodanie 7 kart do każdego z pudełek nie jest rewolucją, to jednak z całą pewnością nawet zaawansowanych graczy zachęci, by wrócić do starych zestawów. Niestety na razie nie wiadomo kiedy ukaże się polska wersja „Upgrade Pack”. Szkoda, że nie udało się połączyć tego projektu z dodrukiem, który miał miejsce podczas poprzedniej kampanii na wspieram.to, ale jak samo Games Factory Publishing przyznaje, o wersji 2.0 też dowiedzieli się dopiero niedawno.

Dominion Intryga / fot. Przystanek Planszówka
Dominion Intryga / fot. Przystanek Planszówka

Zmiany dotyczące brzmienia kart i poprawienia instrukcji będą obejmowały także kolejne dodatki, w momencie gdy szykowane będą ich dodruki.

A jakie są wasze odczucia odnośnie wyrzucenia części kart i dodania nowych? Będziecie łączyli stare z nowymi, czy planujecie całkowicie odrzucić wspomniane 12 kart?

Dziękuję Morrisowi, który bez wątpienia jest jednym z największych znawców serii Dominion w Polsce, za wsparcie merytoryczne przy tworzeniu artykułu.

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także

1 KOMENTARZ