Znamy zwycięzców Spiel des Jahres 2017

Autor:

Kategoria:

Dziś po raz 39 ogłoszono laureatów prestiżowej nagrody gry roku w dwóch kategoriach: Spiel des Jahres oraz Kennerspiel des Jahres. Komu przypadł laur zwycięstwa?

Spiel des Jahres wręczana jest od 1979 roku przez niemieckojęzycznych krytyków gier planszowych. Od 2001 roku przyznawana jest także nagroda w kategorii Kinderspiel des Jahres (gra roku dla dzieci) a od 2011 Kennerspiel des Jahres (gra roku dla zaawansowanych graczy. Jest to jedno z najważniejszych wyróżnień w branży gier.

Zwyciężcami tegorocznej nagrody są:

Spiel des Jahres

Kingdomino (projektant: Bruno Cathala)

Kennerspiel des Jahres

EXIT – Das Spiel – projektanci: Inka Brand, Markus Brand

Nagroda w kategorii Kinderspiel des Jahres przyznawana jest w czerwcu. W tym roku laur przypadł IceCool.

Wśród nominowanych tytułów znalazły się także:

  • w kategorii Spiel des Jahres: Magic Maze, Wettlauf nach El Dorado
  • w kategorii Kinderspiel des Jahres: Captain Silver, Der Mysteriöse Wald
  • w kategorii Kennerspiel des Jahres: Najeźdźcy z Północy, Terraformacja Marsa

Już sama nominacja jest do nagrody jest wielkim osiągnięciem. Wydawcy tych tytułów mogą oznaczyć je logiem nominacji. W przypadku zwycięzców, choć nagroda nie przewiduje gratyfikacji finansowej, wiążę się ona ze znaczącym wzrostem sprzedaży gry. Nakłady zwycięskich gier na rynkach niemieckojęzycznych sięgają zazwyczaj od 300 000 do nawet 500 000 kopii.

Gratulujemy autorom i wydawcom tytułów, które zostały nominowane tegorocznej edycji. Warto dodać, że gra Exit zostanie w tym roku wydana nakładem Wydawnictwa Galakta. Kingodmino ukazało się nakładem wydawnictwa Games Factory (nasza recenzja: link).

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także