Akcja "Gdzie jest Gandalf?", czyli promocja gier bitewnych wśród młodzieży.

Autor:

Kategoria:

Podczas Nocy Planszówek oraz wizyt w Centrum Gier Pegaz, niejednokrotnie miałem okazję obserwować rozgrywki w różne gry bitewne. Trzeba przyznać, że makiety odwzorowujące różnego rodzaju tereny zapełnione nierzadko dziesiątkami pomalowanych modeli nie pozwalają przejść obok nich obojętnie. Kiedy dowiedziałem się, że w Bydgoszczy, organizowana będzie wśród młodzieży akcja promocyjna systemów gier bitewnych, poprosiłem Bartłomieja Chrobaka, organizatora szeregu imprez promujących gry planszowe, karciane i bitewne w Bydgoszczy o krótkie wprowadzenie do tematu:

1. Czym są gry bitewne:

old.jpg Gry bitewne swoją historią sięgają głęboko w historię, służąc początkowo jako narzędzie szkoleniowe dla oficerów, czy też jako element planowania strategicznego rzeczywistych bitew. Pomimo, iż merytorycznie nadal dotyczą tego samego, dziś gry bitewne są popularnym na całym świecie hobby milionów ludzi. Są to gry strategiczne rozgrywane na przy użyciu modeli symbolizujących różne rodzaje jednostek i oddziałów na stole z terenami lub makiecie. Każda gra bitewna posiada unikatowy zbiór zasad określających min. sposób działania poszczególnych modeli (poruszanie się, strzelanie, walka wręcz itd.) czy też ogólne zasady rozgrywania konfliktu.Celem gry jest realizacja zaplanowanego wariantu zwycięstwa (zdobycie i utrzymanie danego punktu, zniszczenie jednostek wroga itd.) Gry bitewne są osadzone w wielu uniwersach, zarówno tych historycznych jak i tych pochodzących ze światów fantasy czy też science-fiction. Historyczne gry bitewne szczegółowo odzwierciedlają realia bitew danych czasów oraz możliwości bojowych danych typów jednostek. Same modele starają się natomiast możliwie szczegółowo odwzorować oryginalną budowę i wygląd danych jednostek.

2. Główne cechy gier bitewnych:

  • strategia

warhammer.jpg

Gry bitewne pozwalają na wykształcenie umiejętności samodzielnego podejmowania „trudnych” decyzji, kreowania  twórczych rozwiązań, właściwej oceny sytuacji, skutecznej analizy i prawidłowego szacowania ryzyka.

  • modelarstwo

Malowania modeli wymaga wiele wysiłku, precyzji, cierpliwości jak i determinacji w samodoskonaleniu jak i często wiedzy historycznej (mundury, maskowanie). Dziesiątki technik malarskich oraz  mnogość stylów malowania powodują, że można śmiało uznać malowanie figurek za sztukę.

  • aspekt psychologiczny

W grach bitewnych rywalizujemy zarówno z „żywym” przeciwnikiem jak i walczymy z samym sobą. Dochodzi cały bogaty aspekt psychologiczny jak element „blefu”, „czytania” intencji , kontrolowania emocji, godnego ponoszenia porażek, jak i determinacji do wygranej. Gry bitewne kształtują „sportowego ducha rywalizacji” jak i ułatwiają nawiązywanie nowych znajomości np. na turniejach w kraju i za granicą. Gry bitewne doskonale też łączą pokolenia, stanowiąc znakomitą okazję do spędzani wspólnego czasu z rodziną. W odróżnieniu od gier komputerowych integrują a nie alienują. Gry bitewne mogą nie tylko interesującym hobby ale i pasją, a te jak wiadomo, są motorem szczęśliwego i ciekawego życia.

  • wiedza

Gracze próbując możliwie zgodnie z realiami danego świata czy okresu historycznego pomalować czy zbudować swoją armię sięgają po literaturę i opracowania historyczne dotyczące danych czasów. Gry budują ciekawość, za którą często idzie ekspercka wręcz znajomość zagadnień danego okresu historycznego czy też literatury danego świata.

 Podsumowując: gry bitewne są doskonałą propozycją kreatywnego spędzania czasu wolnego, inspirującą i integrującą. Stanowiąc realną alternatywę dla komputera są one jednocześnie bezpiecznym jak i ciekawym hobby, dającym radość zarówno młodzieży jak i niejednemu rodzicowi.

3. Najbardziej znane gry bitewne:

Fantasy:

GWS.jpgGra bitewna osadzona w realiach Śródziemia, opisanego szczegółowo w książkach R.R. Tolkiena. W grze toczymy bitwy pomiędzy siłami dobra i zła reprezentownymi przez różne fantastyczne rasy uniwersum Tolkiena. Możemy prowadzić do boju zastępy nieugiętych krasnoludów, rycerzy Gondoru, czy też złych orków lub nawet smoków. W grze występują modele wszystkich znanych z Władcy Pierścieni bohaterów takich jak Gandalf, Galadiera, Aragorn czy też sam Balrog! Piękne modele, oddające nawet najdrobniejszy szczegół opisów książkowych Tolkiena i epicka rozgrywka w znanym uniwersum  powodują, że jest to jedna z najpopularniejszych gier bitewnych grana na całym świecie.

******************************************************

GWS2.jpgUniwersum, w którym poszczególne rasy walczą o dominację używając do tego fantazyjnych wręcz machin bojowych. Gracze mogą poprowadzić do boju min. kosmicznych komandosów czy szeregi chaosu. Pobudzający wyobraźnie mariaż fantasy i futurystycznej wizji technologii z odrobiną dobrego humoru.

******************************************************

 

563353_4105820976197_1909563165_n.jpgKolejna gra w której technologia walczy z „siłami fantastycznej natury”. Tutaj jednak prowadzimy małe odziały modeli i toczymy taktyczne potyczki zamiast wielkie bitwy armiami. W grze zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań,które nadają rozgrywce dynamiki i różnorodności. Na uwagę również zasługują modele, wykonane z fenomenalną wręcz pomysłowością.

******************************************************

Historyczne:

 

fow.jpgStrategiczna gra bitewna osadzona w realiach II Wojny Światowej. W grze możemy rozgrywać bitwy wszystkich frontów największego konfliktu zbrojnego XX wieku. Gra charakteryzuje się wyjątkową dbałością o historyczne szczegóły dotyczące zarówno budowy modeli, ich możliwości bojowych jak i struktury poszczególnych plutonów , kompanii i armii. Do gry wydawane są regularnie kampanie dotyczące konkretnych konfliktów i armii, pozwalające zrozumieć i samemu rozwiązać cele konkretnych bitew poprzez zastosowanie forteli taktycznych i innowacyjnych strategii.

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także