Gra pomyłek. Łatwe, szybkie i lekkie

Autor:

Kategoria:

Jeśli myślicie, że na pytanie „Kto, w bajce Kruk i Lis, okazał się sprytniejszy i porwał ser?” poprawna odpowiedz brzmi „lis”, to Gra Pomyłek pokaże wam, że się mylicie. Bo może się zdarzyć, że dobrą odpowiedzią będzie „Andrzej Duda”.

Podchodziłem do tego tytułu dość sceptycznie. Po przeczytaniu instrukcji i obejrzeniu kart bałem się, że będzie to jedna z tych na siłę śmiesznych gier. Jednak myliłem się. Gra wcale nie wymusza na nas bycia zabawnym. Jeśli chcemy to możemy pośmieszkować, a jeśli nie mamy nastroju na żarty, to możemy być… śmiertelnie poważni.

Gra Pomyłek / fot. Przystanek Planszówka

Prosta gra to proste zasady

Podczas grania w Grę pomyłek, czułem się trochę jak w jednym z telewizyjnych teleturniejów. Jedna z osób jest prowadzącym. Bierze talię kart, odwraca jedną z nich, wybiera pytanie, które chce zadać i je czyta. Następnie ta osoba odkrywa rewers wierzchniej karty ze stosu i pokazuje wszystkim. Jeżeli jest to napis „Prawda!”, zielone kółko lub przystojny pan na zielonym tle, to na pytanie musimy odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Czyli dla przykładu: po usłyszeniu „Jaki napój pochodzi od krowy?” nasza odpowiedź musi brzmieć „mleko”.

Gra pomyłek / fot. Przystanek Planszówka

Jeśli natomiast na odkrytej karcie jest napis „Fałsz!”, czerwony kwadrat albo mniej przystojny pan na czerwonym tle, to musimy podać błędną odpowiedź. Jednak to, że nasza odpowiedź ma być fałszywa, nie znaczy, że ma być abstrakcyjna. W takim razie w przypadku naszego poprzedniego przykładu odpowiedź powinna brzmieć: „woda”, „sok porzeczkowy”, „martini”, a nie „jagody”, „pies”, „komputer”.

Jak już jesteśmy przy abstrakcji to należy wspomnieć o pytaniach absurdalnych. Są one zaznaczone na karcie kolorem niebieskim. Na przykład „Co jest ósmym cudem świata?” oczywiście odpowiedź „moje zdanie matury” sama ciśnie się na usta, ale nie wolno nam odpowiedzieć  na takie pytanie. Jedyną poprawną odpowiedzią będzie „Bzdura!”.

Gra Pomyłek / fot. Przystanek Planszówka

Po przeczytaniu pytania i zobaczeniu w jaki sposób mamy na nie odpowiedzieć, każdy z graczy jak najszybciej krzyczy odpowiedź. Ten kto jako pierwszy odpowie w odpowiedni sposób, zdobywa punkt. Czasem się zdarzy, że kilka osób udzieli poprawnej odpowiedzi w tym samym czasie. Wtedy prowadzący decyduje kto był pierwszy.

Gdy odpowiemy niepoprawnie, czyli na pytanie prawdziwe podamy fałszywą odpowiedź albo na pytanie fałszywe podamy odpowiedź prawdziwą lub odpowiemy na pytanie absurdalne tracimy punkt.

Gra Pomyłek / fot. Przystanek Planszówka

Pytający zadaje 5 pytań, a następnie przekazuje karty osobie, która będzie nowym prowadzącym. Jeżeli wszyscy gracze zadawali już pytania, partia dobiega końca i należy zliczyć punkty. Tradycyjnie ten kto ma ich najwięcej – wygrywa.

Krótka gra to krótka recenzja

Gra Pomyłek na pewno sprawdzi się podczas podróżowania autokarem, samochodem, promem i innymi środkami masowego transportu. Ogólnie sprawdzi się wszędzie, gdzie mamy dużo znudzonych osób i mało miejsca. Jest dość tania i poręczna. Zmieści się nawet w kieszeni. Jej największym atutem są chyba proste zasady i możliwość zagrania w aż 10 osób. Jeśli  mamy taką ochotę możemy zagrać w drużynach.

Niestety Gra Pomyłek nie jest zbyt porywająca w porównaniu do innych gier imprezowych, które mamy na rynku. Z wielką chęcią zagram w nią w trakcie jakiejś podróży, ale jeżeli miałbym więcej miejsca i inną grę, to wolałbym zagrać w coś dostarczającego więcej wrażeń.

Gra Pomyłek / fot. Przystanek Planszówka

W takim razie jeśli ktoś ma w planach jakąś dłuższą podróż lub po prostu jest fanatykiem jazdy autokarem to ta gra jest zdecydowanie dla niego. W innym przypadku poleciłbym coś droższego, ale ciekawszego.

Informacje o grze

Tytuł: Gra Pomyłek
Autor: Bruno Cathala, Ludovic Maublanc
Grafiki: Barbara Janczak
Wydawnictwo: Trefl Joker Line
Liczba graczy: 3-10
Czas gry: 20 minut
Profil na BGG: link
Mikołaj Wysocki
Mikołaj Wysocki
Student politechniki, który odkrył, że jego prawdziwą pasją (poza planszówkami oczywiście) jest pisanie. Wszystko zaczęło się od jednej recenzji, a skończyło się na amatorskich powieściach dramatach i opowiadaniach. Dryfujący w świecie całek i macierzy humanista. Tak bym opisał siebię w jednym zdaniu.

Masz chwilkę?

Przeczytaj także

<b>Tytuł: </b> Gra Pomyłek<br /> <b>Autor: </b> Bruno Cathala, Ludovic Maublanc<br /> <b>Grafiki: </b>Barbara Janczak<br /> <b>Wydawnictwo:</b> Trefl Joker Line<br /> <b>Liczba graczy: </b> 3-10<br /> <b>Czas gry:</b> 20 minut<br /> <b>Profil na BGG:</b> <a href=https://boardgamegeek.com/boardgame/130004/think-again> link</a>Gra pomyłek. Łatwe, szybkie i lekkie