Rozstrzygnięcie konkursu „Przybyłem, zobaczyłem, rozszyfrowałem”

Autor:

Kategoria:

Nadszedł czas rozstrzygnięcia konkursu kryptologicznego. Choć zadanie nie należało do najłatwiejszych, ponad 60 osób przesłało prawidłowe odpowiedzi.

W ramach konkursu, który zorganizowaliśmy z Wydawnictwem Fabryka Kart Trefl-Kraków, wygrać można było jeden z trzech egzemplarzy gry Kryptos. Zadanie jakie przed wami postawiliśmy wymagało nie lada zdolności kryptologicznych. Należało złamać szyfr i przesłać do nas rozszyfrowane hasło, które brzmiało: SZYFROGRAM.

W zadaniu wykorzystaliśmy bardzo popularną i jedną z łatwiejszych technik szyfrowania, czyli tzw. szyfr Cezara, w którym każda litera tekstu zastępowana jest inną, oddaloną o stałą liczbę pozycji w alfabecie. Trudność wynikała z faktu, iż o inną liczbę znaków przesunięte były spółgłoski (6) o inną samogłoski (4).

Nie mamy maszyny losującej, zatem zwyciężcy zostali wyłonieni według specjalnego, numerologicznego klucza. Wygrały osoby, które jako 2, 24 i 34 przesłały zgłoszenie. Skąd te liczby?

  • 2 – ponieważ do wygrania są 3 egzemplarze drugiego wydania gry Kryptos
  • 24 – 13 lutego 1980 roku zmarł Marian Rejewski, jeden z najsłynniejszych polskich kryptologów. 1+3+2+1+9+8= 24
  • 34 – Otóż 8 kwietnia 2017 roku nasz redakcyjny kolega, Krzysztof zajął 66 miejsce w Runamageddonie. 8+4+2+1+7+6+6 = 34. Korzystając z okazji gratulujemy!

A jakie nazwiska kryją się pod tymi numerami?

  • Łukasz Adamczyk
  • Anna Golonko
  • Rafał Cydzik

Zwycięzcom gratulujemy. Prosimy o kontakt w celu ustalenia sposobu dostarczenia nagród. A wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za wytrwałe łamanie szyfrów. Zachęcamy do odwiedzania naszego portalu  – kto wie, może niedługo pojawi się kolejne wyzwanie konkursowe…

Dziękujemy Fabryce Kart Trefl-Kraków za ufundowanie nagród.

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także