Internetowa Liga Sjoelen (Internet Sjoelen League). Jak dołączyć?

Autor:

Kategoria:

Sjoelen to gra, której w ostatnim czasie poświęcamy nieco więcej miejsca na Przystanku Planszówka. Bo choć w Polsce wciąż mało znana, to przyciąga do zabawy ludzi z całego świata. Nie tylko podczas oficjalnych zawodów, czy mistrzostw odbywających się stacjonarnie. Od 2017 roku funkcjonuje ISL: Internet Sjoelen League, która jest inicjatywą typowo rekreacyjną, w którą włączyć się może każdy, kto gra w bilard holenderski. Tym bardziej, że charakter rozgrywki, w której każdy rozgrywa swoją pełną rundę, a kolejny gracz rozpoczyna swoją na „pustym” stole, sprzyja tej formie rywalizacji.

Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące formuły rozgrywek i tego, w jaki sposób można dołączyć do ISL. Tekst ten stanowi kompilacje informacji, jakie znaleźć można na grupie facebookowej (link) oraz na blogu Dutch Games.

Wprowadzenie

ISL to inicjatywa otwarta dla wszystkich. Jeżeli pochodzisz z kraju, w którym Sjoelen jest wciąż mało popularne, jest to doskonała okazja, by móc wziąć udział w rozgrywkach z ludźmi z całego świata i poczuć ducha rywalizacji. Jeżeli mieszkasz w kraju takim jak Holandia, gdzie okazji do gry jest wiele, także możesz dołączyć, by mieć kolejną motywację do treningów, wspólnej zabawy, a także dzielenia się doświadczeniem z nowymi graczami.

Aby zachęcić mniej doświadczonych graczy do zabawy, utworzono wiele grup, w zależności od osiąganych wyników (szczegóły poniżej). Dzięki temu nikt nie musi się obawiać, że nie ma szans na miejsce na podium. Dodatkowo może to być motywacja do podnoszenia swoich umiejętności i prób przejścia do wyższej grupy.

Rozgrywki ISL mają charakter czysto rekreacyjny. Z tego właśnie powodu wyniki uzyskane w ramach Internetowej Ligii Sjoelen nie będą wiążące dla klubów ani żadnej ligi krajowej. Liga ma wyłącznie charakter rekreacyjny i jest niezależna od jakiejkolwiek oficjalnej ligi Sjoelen.

ISL w pigułce

W największym skrócie reguły są następujące: gracze co tydzień, do soboty, przesyłają wynik 10 gier. Sezon trwa 13 tygodni, jednak tylko 10 będzie wliczanych do ostatecznego wyniku. Po zakończonych rozgrywkach wyniki wszystkich graczy są podsumowywane, a gracze przyporządkowywani są do 12 różnych grup w zależności od średniej wyników. Jeżeli gracz należy do lokalnego klubu Sjoelen, powinien zgłosić sumę pierwszych 10 meczów rozegranych w danym tygodniu. Jeżeli gracz nie należy do klubu, rozgrywa 10 meczów w 1 lub 2 sesjach, na własnej desce (Sjoelbak), i zgłasza ten wynik.

Oczywiście system ten oparty jest na uczciwości uczestników.

Reguły obowiązujące w ramach Internet Sjoelen League

 • Rozgrywki prowadzone są zgodnie z zasadami ANS (Holenderska Organizacja Sjoelen).
 • Obowiązuje system standardowy (Libre): 30 kamieni i 3 kolejki w ramach rundy.
 • Każdy z graczy rozegra 10 gier w tygodniu. Możesz podzielić je na 2 sesje, np. 5 gier, następnie należy zgłosić sumę wyników do organizatorów. Trzeba to zrobić najpóźniej w sobotę po południu. Zawodnicy klubowi powinni zgłosić 10 pierwszych meczów rozegranych na spotkaniu klubowym.
 • Każdy sezon obejmuje 13 tygodni, ale tylko 10 będzie wliczanych do całkowitego wyniku. W związku z tym, zliczane będą najwyższe wyniki, jeżeli zgłosiłeś więcej niż 10 tygodni.
 • Aby zostać zakwalifikowanym, na koniec sezonu trzeba mieć rozegrane minimum 7 tygodni. Pozwala to graczom na opuszczenie tygodnia, co mogą nadrobić w kolejnych.
 • Punkty za każdy tydzień publikowane będą najpóźniej do poniedziałku. Udostępniane są tablice dla każdej grupy dla tygodnia i dotychczas rozegranej części sezonu.

Rejestracja wyników

Aby była możliwa rejestracja wyników dla wszystkich chętnych, niezbędne są nam następujące dane od każdego z graczy:

 • Nazwisko, imię
 • Adres e-mail
 • Miasto, kraj
 • Data urodzenia
 • Osoby poniżej 16 roku życia, rywalizować będą w lidze młodzieżowej (Y – youth league)
 • Płeć
 • Nazwa klubu Sjoelen, jeżeli jesteś członkiem któregoś. Jeżeli nie, wpisz „none”
 • Klasyfikacja grupowa (jeżeli nie wiesz, do jakiej powinieneś zostać przypisany, wpisz „X”)
 • Marka stołu (sjoelbak), którego używasz do rozgrywek.

Powyższe odpowiedzi przesyłamy za pomocą formularza internetowego (link) wraz z naszymi wynikami z danego tygodnia. Dane można przesyłać także na adres e-mail: ISL@dutchgames.us

Średnie wyniki dla poszczególnych grup w lidze:

A 135.01-156.00
B 125.01-135.00
C 115.01-125.00
D 105.01-115.00
E 95.01-105.00
F 85.01-95.00
G 0.00 – 85.00
X New Player
Y Youth, age 15 and under.

Organizatorzy

Chcielibyśmy przedstawić osoby, które pomogły uruchomić ISL:

 • David Dow z Roachester (USA, stan Nowy Jork). Dwukrotnie reprezentował USA w WK (Mistrzostwa Świata) Sjoelen w roku 2015 i 2017
 • Elly Mensen, była mistrzyni świata i Holandii
 • Sjaak de Vries – topowy gracz de Brikkenmikkers, Klazienaveen, Holandia
 • Reinier Heyden – właściciel Dutch Games, Vancouver w stanie Waszyngton.

Zachęcamy, by śledzić oficjalny kanał facebook Internetowej Ligi Sjoelen: link

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także