Rozwiązanie konkursu. Kryptos – Złam szyfr

Autor:

Kategoria:

Nadszedł dzień na który czekało wiele osób. Dzień rozszyfrowania szyfru i wyłonienia zwycięzców w konkursie „Kryptos: Złam szyfr” organizowanego wraz z Fabryką Kart Trefl-Kraków. Liczba zgłoszeń przerosła nasze oczekiwania, dlatego zwiększyliśmy też pulę nagród. Ale zanim dowiecie się kto zwyciężył, czas podać odpowiedź.

Pierwszym zadaniem było złamanie szyfru zapisanego alfabetem morsa. Za kreskami i kropkami kryły się…. współrzędne geograficzne: 53.128262, 18.005821. One z kolei prowadziły nas do odpowiedzi na pytanie „w jakim mieście można usiąść wspólnie z Marianem Rejewskim”. Oczywiście chodziło o Bydgoszcz, gdzie na ławce na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Śniadeckich znajduje się pomnik Mariana Rejewskiego, kryptologa, członka zespołu, który złamał szyfr Enigmy. Konkursem chcieliśmy przypomnieć o osobie i osiągnięciach Mariana Rejewskiego oraz Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Stąd też data rozpoczęcia konkursu wiązała się z rocznicą śmierci Mariana Rejewskiego, data zakończenia z rocznicą pośmiertnego odznaczenia ich Krzyżami Wielkimi Orderu Odrodzenia Polski.

Spośród wszystkich osób biorących udział w konkursie wyłoniliśmy dwie, które otrzymają egzemplarz gry Kryptos, ufundowany przez Fabryką Kart Trefl-Kraków. Są nimi:

  • Anna Gawlikowska
  • Michał Mazur

Zwycięzcom gratulujemy i prosimy o przesłanie mailem adresu do wysyłki nagrody. Wszystkim, którzy zmierzyli się z zadaniem konkursowym bardzo dziękujemy. Naprawdę niezmiernie się cieszymy, że tematyka konkursu zainteresowała tak szerokie grono osób. Zachęcamy do śledzenia Przystanku Planszówka, gdyż w marcu pojawi się kolejny konkurs….

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także