(Bardzo subiektywnie) 10 gier na Dzień Dziecka z Instagrama

1

Obudziłam się wcześnie rano i z przerażeniem przypomniałam sobie, że dziś 1 czerwca – Dzień Dziecka – a ja dla mojej córki jeszcze nic nie mam…

Jestem mamą wspaniałej 6-latki. Mamą, która kocha gry planszowe. Nietrudno więc domyślić się, że i moją córkę bardzo intensywnie w ten świat gier bez prądu wprowadzam. Czasem przychodzi i mówi: „Zagrajmy w coś dla dorosłych”. I gramy. W K2 ogrywa mnie notorycznie… Częściej jednak sięgamy po pudła przeznaczone dla jej wieku.

I zaskoczę Was. Z okazji Dnia Dziecka mojej córce dam grę 😉 Ale wybrać jest bardzo, bardzo trudno. Za moich czasów (o nie! brzmię jak moi rodzice!) graliśmy w Piotrusia, Chińczyka, Domino, Eurobiznes czy wojnę. Obecnie na rynku jest mnóstwo lepszych i gorszych tytułów dedykowanych dla dzieci. I wciąż pojawiają się nowe. Serio, od tego nadmiaru można zwariować.

Wybrałam więc całkowicie subiektywnie 10 propozycji, które chętnie podarowałabym mojej pierworodnej (i w które chętnie sama bym zagrała/gram). Ułożyłam je w losowej kolejności. Jeśli należycie do rodziców, którzy po prezent pędzą w ostatniej chwili (jak ja niestety), może któraś z moich podpowiedzi Was przekona i zainspiruje 🙂

Jeśli Wy macie jakieś wypróbowane gry dla dzieci, opowiedzcie o nich w komentarzach. Chętnie dowiem się, co tam jeszcze warto dorzucić do dziecięcej kolekcji 🙂

10Nie tylko dla księżniczek

Śpiące królewny – gra, którą wymyśliła 6-letnia dziewczynka i stworzyła wraz ze starszą siostrą i rodzicami. Rozwija pamięć, uczy strategicznego myślenia i… arytmetyki. Szybka rozgrywka dla 2-5 osób w wieku od 8 lat. Gra karciana w baśniowym klimacie, z pięknymi grafikami. Sympatyczna, choć dość losowa, z odrobiną negatywnej interakcji. Świetna nie tylko dla dziewczynek 😉 Uwaga! Uzależnia!
Liczba graczy: 2-5
Wiek graczy: od 8 lat
Czas rozgrywki: 10 minut
Wydawca: Rebel.pl

9Niczym rewolwerowiec

Dobble Kids – to gra zarówno dla dzieci (już od 4. roku życia), jak i dla dorosłych. Zasady są wyjątkowo proste, tłumaczy się je dosłownie w minutę – trzeba jak najszybciej znaleźć symbol zwierzątka łączący dwie karty. Niewielkie pudełko, które można zabrać niemal wszędzie zawiera propozycje pięciu minigier dla 2-5 osób. Świetna jako rodzinna rozgrywka, ale sprawdzi się również wtedy, gdy dzieci pójdą już spać – gwarantuję!
Liczba graczy: 2-5
Wiek graczy: od 4 lat
Czas rozgrywki: 5-10 minut
Wydawca: Rebel.pl

Stasera ci scateniamo !!!!!!!! @orsoludo #dobblekids

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Eleonora (@eleonorarota17)

8Żółwie muszą być!

Pędzące żółwie – doskonała gra planszowa dla najmłodszych i dla najstarszych. Pięknie wydana, prosta ale nie prostacka. Dzieci bawią się doskonale, rodzice – cieszą się jak dzieci 🙂 W „pędzącej serii” znajdziecie jeszcze Jeże i Ślimaki. Żadna na pewno nie zdąży się zakurzyć na półce.
Liczba graczy: 2-5 osób
Wiek graczy: od 5 lat
Czas rozgrywki: 20 minut
Wydawca: Egmont

#pedzacezolwie 🐢🐢🐢

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Iga 32, Lila 5, Leo 3 (@mylilleo_love)

7Kubeczek pozytywnej energii do śniadania

Speed Cups – każdy z graczy otrzymuje pięć różnokolorowych kubeczków. Teraz musi ułożyć je jak najszybciej w kolejności pokazanej na karcie z rysunkiem. Ten wskazuje, czy kubeczki należy ułożyć w linii czy w pionie – jeden na drugim. Brzmi banalnie? Nic podobnego! Świetna gra familijna i towarzyska. Wzbudza wiele emocji, podnosi adrenalinę, ładuje pozytywną energią. Speed Cups = radość 🙂
Liczba graczy: 2-4 osoby
Wiek graczy: od 6 lat
Czas rozgrywki: 15 minut
Wydawca: G3

132 de #365momentsabansdels40 como disfrutamos con este juego. #speedcups #JugarEsEsencial

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Nuria Vila (@kinuma)

6Klasyka w wersji junior

Dzieci z Carcassonne – prawdziwa klasyka w naprawdę udanej wersji dla dzieci. Jedna z najlepszych propozycji dla najmłodszych. Łatwa i przyjemna, świetnie wprowadzi w świat gier planszowych.
Liczba graczy: 2-4
Wiek graczy: od 4 lat
Czas rozgrywki: 20 minut
Wydawca: MindOK

#weekendzkrakowianki #gra #planszowka #dziecizcarcassonne

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika at_sonia (@at_sonia)

5Grałeś kiedyś w River Ride (wspomnienie rodzica)?

Szalona Misja – obejrzyj dokładnie krainę, do której zmierzasz, chwyć pisak i w ciągu 30 sekund narysuj na folii trasę, którą przemierzysz. Następnie nałóż folię na planszę i sprawdź, czy się udało dotrzeć do celu. Proste i szybkie. Mnóstwo śmiechu i emocji. Gra idealna dla dzieci. Takiej zabawy nie można przeoczyć!
Liczba graczy: 2-5 osób
Wiek graczy: od 8 lat
Czas rozgrywki: 20 minut
Wydawca: Rebel.pl

Omg #LoonyQuest! #bgg

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Digger (@diggerc)

I’m so happy #LoonyQuest is coming to the USA. It’s just such a cool game!

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Suz (@425suzanne)

4Ekhm…ubij trolla?!

Wojownicy Podziemi – propozycja dla starszych dzieci (i tych całkiem dorosłych też). Przezabawna gra kooperacyjna pełna przygód, wyzwań, wymagająca zręczności i wzbudzająca salwy śmiechu. Gracze przemierzają lochy, stawiają czoła dziwnym potworom by ostatecznie stanąć przed Władcą Podziemi. Jeśli Wy lub Wasze dzieci nie rzucaliście nigdy kością z nosa, czoła czy spod nogi… ta gra jest dla Was!
Liczba graczy: 1-6 osób
Wiek graczy: od 14 lat
Czas rozgrywki: 45 minut
Wydawca: Lucrum Games

Games, pizza and laughs!!! 😅😍 @mcolanta @fcolanta @thalinemeri #morrendoderir #gameboard #dungeonfighter

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Thaís Boneville (@thaboneville)

3Speedy Gonzales!

Jungle Speed – klasyka gier imprezowych, emocjonująca gra zręcznościowa w której gracze starają się pozbyć kart i łapią (a częściej rzucają się na…) drewniany totem. Idealna na rodzinne spotkanie, wakacje pod namiotem czy imprezę urodzinową. Może do niej zasiąść cała klasa czy drużyna piłkarska i nikt się nie będzie nudził. Jedyne na co trzeba uważać, to… palce 😉
Liczba graczy: 2-20
Wiek graczy: od 7 lat
Czas rozgrywki: 10-15 minut
Wydawca: Rebel.pl

2Strach się bać 🙂

Duuuszki – złap przedmiot widoczny na karcie szybciej niż inni gracze. Nie będzie to jednak proste – obrazki nie są dokładnie takie, jak przedmioty, trzeba więc być jednocześnie bardzo skupionym i wyjątkowo szybkim. Proste zasady każdy opanuje w minutę. Dzieci bawią się przy niej doskonale a i rodzice się nie zawiodą. Idealna na deszczowe popołudnia i na wakacyjne wieczory. Gra absolutnie dla każdego.
Liczba graczy: 2-8
Wiek graczy: od 8 lat
Czas rozgrywki: 20 minut
Wydawca: Egmont

1Wspomnienie z dzieciństwa (znowu dla rodziców 😛 )

Było sobie życie – edukacyjna gra oparta na starej, ale wciąż popularnej bajce dla dzieci o tym samym tytule. Emocjonująca zabawa sprawdzająca wiedzę na temat zdrowia i ludzkiego organizmu. Ale nie jest to zwykłe i nudne odpowiadanie na pytania. Gracze muszą bronić się przed wirusami, wykorzystywać Szansy, unikać Pecha… Nauka naprawdę może być zabawą!
Liczba graczy: 2-4
Wiek graczy: od 7 lat
Czas rozgrywki: 45 minut
Wydawca: Hippocampus

Gramy #byłosobieżycie

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @izofrenia