Dominion… gdy nagle na stole dużo dobrego

Autor:

Kategoria:

Bardzo możliwe, że w ostatnich dniach otrzymałeś paczkę od Games Factory Publishing, w której znalazłeś jedno, dwa, może trzy, albo nawet cztery pudełka z dumnym logiem Dominiona. Jeżeli już wcześniej miałeś z tą grą styczność – oznacza to dla Ciebie masę dobrej zabawy. Jeśli jednak to Twój pierwszy kontakt z tą karcianką uważaj, by ogrom dominium nad którym przejmujesz kontrolę, Cię nie przytłoczył….

Coraz większe królestwo

Akcja na wspieram.to zakończyła się wielkim sukcesem, dzięki czemu na polski rynek trafiło tłumaczenie 3 nowych pudeł sygnowanych nazwiskiem Donalda X. Vacarino. Są to: Dominion Intryga (wydany kilka lat temu przez Wydawnictwo Bard, ale nakład już dawno był wyprzedany), Przystań i Złoty Wiek. Dodatkowo, za sprawą odblokowanych progów, w zestawie znajdą się karty promo – Czarny Rynek, Poseł i Książę. W połączeniu z podstawową wersja daje to około 100 różnych Kart Królestwa. Biorąc pod uwagę, że w pojedynczej partii losujesz ich 10, daje to ogromną liczbę kombinacji. Różnorodność kart jest tak duża, że nawet po kilkuset partiach tytuł ten potrafi zaskakiwać (i zapewniam, że w zdaniu tym nie ma żadnej przesady).

Odpowiedzialność władcy

Z Dominionem jest trochę jak bieganiem. Wszyscy twierdzą, że wiedzą jak się do tego zabrać, ale wielu szybko kończy z kontuzjami…

Używając języka gry: przejęcie władania nad wszystkimi pudłami na raz może być równie pasjonujące, co niebezpieczne. Nietrudno, by niuanse, które się w grze pojawiają, przytłoczyły Ciebie lub współgraczy. Dobry władca to mądry władca. A ten nie boi się słuchać rad…

Dominion / fot. Przystanek Planszówka
Dominion / fot. Przystanek Planszówka

Co zatem zrobić, by dobrze się bawić? Co zrobić, by po pierwszych partiach nie stracić towarzyszy rozgrywek? Pozwól, że dam Ci kilka rad. Może wydadzą Ci się one banalne, jednak nie wzięły się znikąd.

Zaczynaj od… początku

Sukces Dominiona nie wynika jedynie ze złożoności i głębi tej karcianki. To także efekt doskonale pomyślanej strategii wydawniczej. Dominion (pierwsze pudło) i Dominion Intryga powinny być pierwsze nie tylko dlatego, że zawierają komplet kart, lecz przede wszystkim ze względu na ich najniższy próg wejścia. Podstawka świetnie wprowadza w świat gry mniej doświadczonych graczy, Intryga uatrakcyjnia rozgrywkę m.in. dzięki nowym kartom zwycięstwa. I przy obu łatwo nauczyć się podstawowych strategii i zacząć odkrywać powiązania tworzące się między kartami.

Dominion / fot. Przystanek Planszówka
Dominion / fot. Przystanek Planszówka

Dopiero potem przejdź do Przystani i Złotego Wieku. To naprawdę doskonałe dodatki. Ale wymagają od gracza więcej uwagi.

Nie gdybaj i nie naciągaj…

Dominion to gra karciana. A te często mają swój specyficzny język. Naucz się rozumieć słowa klucze. Wbrew pozorom nie ma ich wiele, a są, jak sama nazwa wskazuje, kluczem do czerpania radości z gry. +X akcji, +X monet, +X kart… „Dobierz” to nie to samo co „Kup”. „Odrzuć” to nie to samo co „Wyrzuć”. Nawet jeżeli grając w podstawkę i Intrygę niektóre z tych słów wydadzą wam się mało ważne, z każdym kolejnym dodatkiem ich rozumienie jest coraz ważniejsze.

Dominion / fot. Przystanek Planszówka
Dominion / fot. Przystanek Planszówka

Dominion to prosta w założeniach gra. Gdy na karcie napisane jest „zniszcz”, to musisz to zrobić, nawet jeżeli efekt karty jest dla Ciebie negatywny.  Jeśli autor napisał „możesz dobrać” – daje ci wybór.  Jednak gdy poznajemy świat gry, teksty na niektórych kartach mogą budzić wątpliwości w interpretacji. Nie bój się wtedy zajrzeć do reguł, szczególnie do działu „Opis kart królestwa„, znajdujący się w instrukcji każdej części. Tam znajdziesz wiele odpowiedzi.

Dominion / fot. Przystanek Planszówka
Dominion / fot. Przystanek Planszówka

Jeżeli zagrywasz jedną kartę na drugą (np. Mapę Skarbów na Salę tronową), odpowiedzi szukaj w opisie karty z nowszego dodatku. I zwróć uwagę na małe ikonki w prawym dolnym rogu – one podpowiedzą ci, w której instrukcji szukać odpowiedzi.

Dyscyplina musi być

Od lewej do prawej… Talia, obszar gry, stos kart odrzuconych, śmietnisko…. Talia leży rewersem do góry, stos kart odrzuconych górną kartę ma zawsze odsłoniętą. Nie wstydź się liczyć głośno dodatkowych akcji wynikających z kart.

Dominion / fot. Przystanek Planszówka
Dominion / fot. Przystanek Planszówka

Dominion i Dominion Intryga zgrabnie wprowadza nas w świat gry. Z czasem, gdy poznamy karty, rozgrywki stają się szybkie i nieco mechaniczne. Nie sprawia to z reguły problemów przy podstawce ani Intrydze. Choć i tutaj początkujący gracze czasem mają problem: to talia z której dobieram, czy odrzuconych? A wystarczyłoby zachować zasadę odsłoniętej karty wierzchniej… Gdy sięgniemy po Przystań, w którym to pudełku pojawiają się karty działające także w kolejnej turze, tym bardziej dostrzegamy zaletę wyrabiania sobie poprawnych nawyków. Są one równie ważne przy kartach ataku wprowadzających interakcję. Niektóre karty wprowadzą nam dodatkowe plansze graczy. Korzystaj z nich – pomagają one zachować ład na stole.

Kolejność zagrywania kart też ma często niemałe znaczenie, próba cofania kart na rękę, by jednak zagrać je w innej kolejności, czasem może spowodować niemały chaos i oburzenie innych graczy. Sięgając po Złoty Wiek, będzie ona ważna nie tylko w fazie akcji, ale także w fazie zakupu.

Dominion / fot. Przystanek Planszówka
Dominion / fot. Przystanek Planszówka

Dobry władca dba o dyscyplinę w swoim dominium…

Tajemnicze fiolki

W instrukcji Złotego Wieku znajdziesz ikony tajemniczych niebieskich fiolek. Nie przejmuj się nimi. Nawiązują one do kart z dodatku Dominion Alchemia, który nie został wydany jeszcze po polsku. Spośród wszystkich dodatków ten wzbudza prawdopodobnie najwięcej kontrowersji graczy – ma on wiele dobrych kart, ale jest on na swój sposób najbardziej hermetyczny, ze względu na nowy zasób (owe fiolki), który w nim i tylko w nim występuje. Games Factory Publishing na razie nie zdecydowało się go wydać, ale na szczęście w niczym to nie przeszkadza, by cieszyć się genialnym Złotym Wiekiem.

Dominion Alchemy / fot. Przystanek Planszówka
Dominion Alchemy / fot. Przystanek Planszówka

Z autorem za rączkę

Jest jedno miejsce w instrukcji, które nie każdy już czyta, uważając, że jest od razu gotów, by wypłynąć na głębokie wody. Piszę tutaj o sugerowanych zestawach Kart Królestwa. Zacznij poznawanie nowych pudeł właśnie od nich.

Dominion / fot. Przystanek Planszówka
Dominion / fot. Przystanek Planszówka

Liczba kombinacji Kart Królestwa jest ogromna. I choć wiele z nich daje dużą satysfakcję rozgrywki, czasem trafiają się takie, które są dość trudne nawet dla doświadczonych graczy. Zestawy przygotowane przez autora to pewniaki – działają, zostały wypróbowane i ukazują mocne strony poszczególnych dodatków. Autor naprawdę się stara, byśmy nie pobłądzili na początku swojego panowania….

Dominion / fot. Przystanek Planszówka
Dominion / fot. Przystanek Planszówka

Bo to naprawdę niesamowita gra

I nie zapomnij o najważniejszym – Dominion to naprawdę niesamowicie dobra gra. Prosta w zasadach, ale posiadająca niesamowitą głębię i regrywalność. Pisałem o tym wszystkim nie dlatego, by Was zniechęcić. Wręcz przeciwnie – jeżeli macie okazję, koniecznie wypróbujcie Dominiona. Ale delektujcie się nim jak dobrym alkoholem. Stopniowo odkrywając, co w tym świecie się skrywa….

 

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także