10 (+) polskich podcastów o grach planszowych

Autor:

Kategoria:

Od wielu lat nałogowo słucham podcastów, szczególnie tych o planszówkach. Zawsze zaskakiwała mnie ogromna dysproporcja pomiędzy liczbą podcastów w języku angielskim i polskim. Na szczęście coraz więcej recenzentów zaczyna doceniać tę formę. I wcale mnie to nie dziwi, gdyż podcastów możecie słuchać niemal wszędzie: w drodze do szkoły, pracy, sprzątając, biegając, rozkładając grę…

Dla tych, którzy słuchają, jak i dla tych, którzy chcą dopiero spróbować, zebrałem informacje dotyczące podcastów o planszówkach. Tych archiwalnych, tych, które od lat ciągle nadają, jak i tych całkiem nowych. Oto 10 podcastów (kolejność przypadkowa) o planszówkach. Polskich podcastów.

Ci, którzy zamilkli…

Zestawienie zacznę nietypowo – od tych, którzy już nie nagrywają. Dlaczego? Bo to pokazuje, że podcasty planszowe to nie nowe zjawisko. W wielu przypadkach zostały długie godziny nagrań, wciąż dostępnych w sieci, choć są i takie podcasty, które już całkowicie zamilkły, jak choćby Gradiostacja. Uważny słuchacz dowie się z nich nie tylko tego, jakie gry w danym czasie się ukazywały, ale także – jak zmieniał się polski rynek gier na przestrzeni lat czy też jak zmieniało się podejście recenzentów. Wędrując po internecie, można trafić m.in. na archiwalne audycje:

 • Stacja Kredens: 2008 rok, podcast nagrywany przez środowisko gliwickie; usłyszycie w nim m.in. Ignacego Trzewiczka. Niestety, ciekawie się zaczęło, ale szybko skończyło… Trzy odcinki można pobrać na stronie: link
 • Planszostacja: kilkadziesiąt odcinków podcastu nagrywanego od 2008 roku. Prawdopodobnie to pierwszy taki podcast w Polsce. Czasem jakość nie najlepsza, ale spędziłem przy nim masę godzin, dowiadując się wiele o grach: link.
 • Dwuosobówki Games Fanatic: tylko dwa odcinki, ale posłuchać warto. Rozmowy prowadzone przez Kubę Polkowskiego, który obecnie udziela się w innym podcaście. Link.
 • W otwarte karty i Wydawca też człowiek: dwa cykle, które ukazywały się na Board Times. O prowadzącym – Pawle Kajaku napiszę więcej przy jego aktualnym projekcie. Link
 • Splanszowany: podcast z Wielkopolski prowadzony przez Jacka „palladinusa” Szmanię z bloga Ciekawe Gry. Niestety, od ponad roku jego mikrofon się kurzy… Link.
 • Radiowe planszogranie: bardzo ciekawa inicjatywa Radia Nakło, o której niestety mało osób wiedziało. Mówię: niestety, ponieważ rozgłośnia postanowiła zawiesić audycję. Kilka odcinków jest dostępnych w sieci, pozostaje mieć nadzieję, że reszta archiwalnych odcinków także się pojawi: link
Czas zatem przejść do aktywnych podcastów.

Geek Factor – Podcast 16+

To zupełna nowość – Geek Factor Podcast. Ruszyli 15 października, nagrywając pierwszy odcinek, w którym zapomnieli porozmawiać o grach bez prądu! Ale biorąc pod uwagę planszowe zaangażowanie Pawła „Kaczmara” Kaczmarka, spodziewam się, że nie zabraknie tematów, które nas najbardziej interesują. Od 3 lat raczy nas różnego rodzaju recenzjami i wywiadami, zatem na razie bardziej na zasadzie zaufania, ale wpisuję go na listę planszowych podcastów. Twórcy Geek Factor Podcast sami zakwalifikowali się do kategorii 16+, więc… nie puszczajcie tego dzieciom 😉

Linki do podcastu:

Poranny Troll

Drugi – i nie ostatni z podcastów, które powstały na bazie bardzo aktywnej działalności na Youtube. Prowadzącym jest Piotr Jasik, nauczyciel historii z Warszawy. Indoktrynuje on młode pokolenie w sali lekcyjnej, na Youtube, podczas konwentów a teraz także w podcastach. Prowadził sklep internetowy, który zaowocował kanałem z wideorecenzjami. Sklepu już nie ma, ale filmów o grach nie brakuje. Od kwietnia zamieszcza vlogi, które można słuchać także jako podcasty o tematyce bardziej publicystycznej (recenzje macie w innych filmach). I choć dopiero Poranny Troll promowany jest jako podcast, formę „do posłuchania” znajdziecie także w ramach innych cyklów. Niestety, brakuje mp3 do pobrania – więc chcąc słuchać w trybie offline, trzeba samemu dokonać konwersji (co na szczęście nie jest trudne).

Link do form podcastowych:

 • Poranny Troll (aktualny): link
 • Poranny Troll (wcześniejsza edycja): link
 • Przemyślenia nad planszą: link

Kawa, rozmówki i planszówki

Łukasz „Wookie” Woźniak już od 8 lat prowadzi kanał na YouTube a od jakiegoś czasu – także sklep z grami. Ma w swoim dorobku kilka autorskich planszówek. Przez te lata jego kanał przeszedł sporą metamorfozę, a jedną z ostatnich jest właśnie podcast. Ale i tutaj znajdziemy więcej filmów „do posłuchania”. Jak przystało na youtubera, nie rozpieszcza miłośników podcastów i pliki do pobrania trzeba sobie przygotować samemu. Ale tematyka tę niedogodność powinna słuchaczom wynagrodzić. Kawę rozmówki i planszówki możecie kojarzyć, gdyż pierwsze filmiki tego cyklu pojawiły się już ponad rok temu, jednak do tej pory były to raczej krótkie nagrania. Teraz to około godzinne rozmowy, zatem jest czego posłuchać.

Link do podcastu:

 • Kawa, rozmówki i planszówki: link
 • Luźne pitu, pitu: link

Rozmowy ZnadPlanszy

Tercet egzotyczny: Kuba „KubaP” Polkowski, Marcin „Yosz” Krupiński, Mirosław „Tycjan” Gucwa. Już ponad 30 razy przeprowadzali planszowe „telekonferencje” na różne tematy. Rozmawiali o Essen, nagrodzie Gra roku, recenzentach, klęskach urodzaju oraz o tym, czy NSKN to polskie wydawnictwo… Czasem pojawiają się w ich podcastach także goście. Co ciekawe, można ich słuchać na żywo, jak również pobrać odcinki ze strony internetowej.

Link do Rozmów ZnadPlanszy

 • www (są mp3 do pobrania)
 • Youtube (jeżeli chcecie zobaczyć twarze prowadzących)

Przystanek Planszówka

Nie wiedziałem, gdzie umieścić nasz podcast, więc piszę o nim gdzieś po środku. Przystanek Planszówka to audycja i podcast, który tworzymy dzięki współpracy z Radiem Uniwersytet. A  ponieważ rozgłośnia uniwersytecka, to i plan nadawania iście akademicki – z długą przerwą wakacyjną. Dwa sezony już za nami, trzeci rusza od 6 listopada.

Przystanku Planszówka możecie słuchać:

Dobry, zły, ostatni

Kolejne trio podcastowe, tym razem łączące 3 różne inicjatywy. Marcin (Regały Marcińskie), Bartek (Melanżownia TV) oraz Piotrek (Granie w chmurach) spotkali się do tej pory siedem razy, by podejmować szeroko pojętą tematykę planszówkową. Znajdują czas na „topki”, rozmowy o przereklamowanych grach, recenzjach słabych gier czy o grach, których nie mają a powinni (lub właśnie nie powinni). Ten podcast powstaje między innymi dzięki wsparciu finansowemu słuchaczy i widzów kanału Granie w chmurach (zbiórka na Patronite). Zapowiadali, że nagrywać będą co miesiąc, ale ostatnio nagrywają nawet częściej. I tak trzymać!

Dobry, zły, ostatni w sieci:

Gra warta świeczki

Pierwsze podcasty Pawła Kajaka można posłuchać na stronie Board Time, jednak od stycznia 2016 roku ruszył on z własnym projektem: Gra warta świeczki. Podczas wielu odcinków towarzyszy mu Ola, no, chyba że Paweł mówi o grach wojennych lub jednoosobowych. Słuchając tego podcastu dowiecie się co nieco o mniej popularnych w środowisku planszomaniaków grach, jak choćby: Field Comander Alexander, D-Day at Omaha Beach czy Silent Victory. A to tylko niektóre z nich.  Co ciekawe, Paweł równie dobrze radzi sobie w audycjach prowadzonych w duecie, jak i samotnie. Zatem jeżeli chcecie się dowiedzieć, jakie gry są warte świeczki, kto jest idealnym współgraczem i czy warto posłuchać przegrywników, koniecznie zasubskrybujcie ten kanał:

Gra warta świeczki:

2 Pionki

Każdy z prezentowanych kanałów czymś się wyróżnia. Ten także. Po pierwsze zawiera ciągłe lokowanie produktu, ponieważ prowadzący – Ignacy Trzewiczek oraz Merry Trzewiczek – to spiritus movens wydawnictwa Portal i 2Pionki. Po drugie… dygresje. Sporo dygresji, jednych bardziej, innych mniej merytorycznych. Ponad 120 odcinków, które odnajdziecie, klikając w różne miejsca. Niestety, nie w każdym z nich znajdziecie wszystkie odcinki.

Gradanie

Pewnego dnia Ciuniek, Windziarz i Kwiatosz postanowili nagrywać podcast. Z czasem dołączył do nich także Ink. Jak im to wyszło? No cóż, jeżeli zaczniecie słuchać Gradania w miejscu publicznym, możecie zostać uznani za osoby niespełna rozumu. Wybuchy śmiechu gwarantowane! Podobnie jak spora dawka wiedzy planszówkowej, gdyż w tym podcaście mowa o grach, których recenzji ze świecą szukać. Czasem dzielą setkę na trzech, innym razem zbiorą się do nagrywania jakiejś topki, tłumaczą także zasady, ale dla wygody robią to zazwyczaj w formie osobnego filmiku. I trzeba im oddać, że publikują materiały bardzo systematycznie.

Gradanie w internecie:

A może kogoś pominąłem?

Podcasty, podobnie jak audiobooki, cieszą się wciąż rosnącą popularnością, co mnie bardzo cieszy, gdyż dzięki temu nie tylko dostajemy coraz więcej ciekawych treści do słuchana „przy okazji”, ale także treści przygotowywanych na coraz wyższym poziomie (merytorycznym i technicznym). I wcale się nie zdziwię, jeżeli w najbliższym czasie pojawią się kolejne nowe kanały. Oby tak było, gdyż dobrych źródeł informacji o planszówkach nigdy za wiele!

Tak jak wspomniałem na początku – to zestawienie nie ma charakteru TOP kanałów o planszówkach. Zebrałem ich dziesięć, ale to czysty przypadek. Jeżeli pominąłem jakiś podcast – koniecznie napiszcie o nim w komentarzu. Jest to naprawdę wygodna forma zdobywania informacji o grach. A jeżeli któreś z kanałów przypadną wam do gustu bardziej – nie zapomnijcie ich zasubskrybować na YouTube, iTunes czy na Facebooku. To niewiele kosztuje, a dla autorów jest sygnałem, że to co robią po prostu ma sens.

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także

2 KOMENTARZE