Pasjans Dziury. Jak go układać?

Autor:

Kategoria:

Chciałbym zachęcić was do poszukania dziury w całym. Sięgnięcia po talie kart i zmierzenia się z układem znanym jako Dziury, Gaps, La Rochelle.

Pasjans Dziury to bardzo łatwy w nauce układ, do którego wystarczy nam talia kart (bez Jokerów). Ma on kilka odmian: Montana, Paganini, Pasjans Potockiego, które z pewnością w przyszłości będę chciał jeszcze zaprezentować. Ale dziś czas na szukanie dziury w całym.

Pasjans Dziury / fot. Przystanek Planszówka

Układ początkowy

Pasjans Dziury rozpoczynamy od ułożenia 4 rzędów po 13 odsłoniętych kart. Kolejnym krokiem jest odszukanie wszystkich Asów i odłożenie ich na bok. Nie będą one już nam potrzebne, a dzięki temu w układzie pojawią się cztery dziury.

Pasjans Dziury. Układ początkowy / fot. Przystanek Planszówka

Układamy Pasjans Dziury

Naszym celem będzie ułożenie sekwensów od Dwójek do Asów z zachowaniem koloru w rzędzie. To w którym z rzędów będzie jaki kolor, zależy od nas.

Do dziur możemy przekładać karty o wartości o jeden wyższej niż karta poprzedzająca. Zatem na prawo od 8 Pik możemy położyć 9 Pik, obok Damy Trefl – Króla Trefl itd. Jeżeli zwolni się miejsce w pierwszej kolumnie po lewej, sami decydujemy, którą z Dwójek chcemy tam przełożyć. Król jest najstarszą z kart, zatem za nim nie można położyć żadnej karty. Gdy dojdzie do sytuacji w której wszystkie cztery dziury znajdą się za Królami nie mamy możliwości ruchu. Zbieramy wtedy wszystkie karty, które nie tworzą sekwensów, przetasowujemy je i wykładamy, pamiętając o pozostawieniu jednego wolnego miejsca na prawo od sekwensu. Gdy w rzędzie nie ma sekwensu, pustym polem będzie skrajnie lewe.

Pasjans Dziury zakłada dwukrotne zebranie i wyłożenie kart. Jeżeli po trzecim wyłożeniu (licząc z układem początkowym), nie uda nam się ułożyć czterech sekwensów, układ uznajemy za nie udany.

Nie tylko Dziury

Ten typ pasjansa występuję w różnych odmianach. Lech i Wojciech Pijanowscy w swojej książce Encyklopedia Gry Świata przedstawia  Pasjans Potockiego ( znane także jako Spaces), gdyż podobno był to ulubiony układ Adama Potockiego. Niestety nie udało mi się odnlaleźć informacji, czy chodziło o Adama Potockiego (1776-1812), czy Adama Józefa Potockiego (1822-1872). Inną z odmian podobno układał znany skrzypek Niccolò Paganini. Do tej samej rodziny pasjansów zaliczymy także Maze, Montana, czy Wielkiego Paganiniego.

Na zdjęciach wykorzystano karty Merry Christmas Fabryki Kart Trefl-Kraków / fot. Przystanek Planszówka

Talia pasjansowa

Układając Pasjans Dziury należy pamiętać, że zajmuje on całkiem sporo miejsca. Dlatego jeżeli nie macie szerokiego stołu, warto rozważyć wykorzystanie talii kart pasjansowych, które z racji swych mniejszych rozmiarów świetnie nadają się do tego typy układów.

Łatwy i przyjemny

Jak widać Dziury to bardzo prosty w nauce pasjans. Choć liczba kart wolnych do manipulacji jest tutaj niewielka (maksymalnie 4), kolejność ich przekładania może mieć znaczenie w powodzeniu układu. Szczególnie warto zwrócić uwagę, które dwójki przekładamy na początek rzędu, rozpoczynając nowy sekwens. To właśnie sprawia, że Dziury można zaliczyć do bardzo uniwersalnych pasjansów, z którymi spokojnie poradzą sobie początkujący, a i ci bardziej zaawansowani miłośnicy samotnego rozkładania kart, mogą przyjemnie przy nim odpocząć.

Pasjans Dziury / fot. Przystanek Planszówka

[vc_message color=”info”]Słowniczek:

Kolor: talia kart ma 4 kolory: Kier, Karo, Pik i Trefl
Układ wyjściowy: ułożenie kart na stole przed wykonaniem jakiegokolwiek ruchu.
Wolne miejsce: puste miejsca w kolumnie lub rzędzie powstałe po przeniesieniu karty/kart. Jeżeli reguły na to pozwalają, mogą być wypełniane innymi kartami.
[/vc_message]

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj