Dominion i jego nowe szaty od IUVI Games

Autor:

Kategoria:

Dawno na Przystanku Planszówka nie było informacji na temat gry Dominion, zatem czas nadrobić zaległości. Tym bardziej, że ten tytuł nie daje o sobie zapomnieć. Ot choćby dlatego, że polscy gracze mogą cieszyć się nowymi szatami króla deckbuildingu. A wszystko za sprawą IUVI Games…

Bo sukces ma wielu ojców

Bard, Games Factory… a teraz IUVI Games. Historia polskiego wydania Dominiona jest dość burzliwa, ale w tym roku nadzieje graczy w grodzie nad Wisłą odżyły. Wszystko wskazuje na to, że nie tylko doczekaliśmy się wznowienia tzw. podstawki, czyli pierwszego pudełka z serii, ale także pojawią się następne wznowienia i rozszerzenia, których do tej pory w Polsce nie było. Naprawdę trzymam za IUVI Games kciuki, gdyż zdaje sobie sprawę, że decyzja o polskim wydaniu serii, na którą składa się już 15 mniejszych lub większych pudełek (gra podstawowa+14 dodatków, z których kilka było już wydawanych w Polsce), wymaga sporej odwagi i dobrej strategii promocyjnej. Z drugiej strony o nowych wydań jestem spokojny, gdyż IUVI to naprawdę ludzie z pasją, którzy świat gier znają od praktycznie każdej strony: Viola Kijowska i Marcin Ropka. Możecie ich kojarzyć jako autorów gier (m.in. Alien Artifacts, Solar City), pracowników wydawnictw (Portal Games, Games Factory, Iuvi Games), pasjonatów i popularyzatorów gier (klub gier w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach).

Zatem Dominion w Polsce ma kolejnego „Ojca”, który, jak liczymy, będzie przez długi czas opiekował się serią, rozpieszczając tym samym graczy.

Podstawka plus…

Jak pewnie wiecie, pierwsze pudełko już ujrzało światło dzienne. Dominion Druga Edycja po raz kolejny zawitał do sklepów. Jeżeli chcecie przeczytać, czym różni się pierwsza edycja (czyli ta, którą wydało wydawnictwo Bard) od drugiej, odsyłam do wcześniejszego wpisu (link). Ale jest jeszcze jedna zmiana. Otóż nowe wydania będą ukazywały się w pudełkach z nowymi okładkami, które wychodzą „spod pędzla” Radosława Jaszczaka.

Plus to nie tylko nowe szaty (króla!). To także nowe dodatki, które w tym roku mają ujrzeć światło dzienne. W pierwszej kolejności planowane jest wydanie następujących rozszerzeń: Złoty Wiek (Druga Edycja), Przystań (Druga Edycja) oraz Pieśń Nocy (Nocturne). Na każdy z nich czekam z niecierpliwością, ale w szczególności nadstawiam ucha, by usłyszeć Pieśń Nocy, gdyż ten dodatek jeszcze nie miał polskiego wydania.

Król powrócił

Wydawałoby się, że przez 14 lat Dominion powinien pokryć się kurzem, jak wiele innych (często bardzo dobrych) tytułów. Tymczasem ta seria jest wciąż żywa. Nowe dodatki (w tym roku angielską premierę miał czternasty dodatek: Alies), polskie wydania, prace nad nową aplikacją (dostępną m.in. jako gra z wczesnym dostępem na platformie Steam). Fani na pewno nie mogą mówić, że wieje nudą, a dzięki nowemu wydawcy jest szansa, że także nowe osoby odkryją ten tytuł. Bo na pewno warto. To nie tylko klasyk, to tytuł, który ciągle zaskakuje nowymi kartami, mechanikami.

A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o grze Dominion albo dołożyć cegiełkę do promocji tego tytułu w Polsce zapraszamy do naszego projektu jakim jest Dominion Wiki Polska. Znajdziecie tam informacje o całej serii, wraz z tłumaczeniami kart, także tych, które dopiero będą wydane po polsku. Ciągle jest tam wiele do zrobienia, dlatego zachęcam do współtworzenia naszej wiki.

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj