Pasjans W kratkę. Szybki, choć bardzo losowy układ

Autor:

Kategoria:

Dokładnie za tydzień zasiądziemy przy wigilijnych stołach. Oznacza to, że dla większości z nas będzie to bardzo intensywny czas przygotowań do Świąt. A skoro tak to i czasu na przyjemności będzie mniej. Na szczęście są pasjanse, które można ułożyć między lepieniem pierogów i pieczeniem makowca. Jednym z nich jest Criss Cross, czyli pasjans W kratkę.

Criss Cross to mało znany pasjans, przypominający nieco Simple Pairs. Do jego układania potrzebna nam będzie jedna talia kart, odrobina miejsca i niespełna pięć minut na jedno rozdanie.

Pasjans W kratkę (Criss Cross). Na zdjęciach wykorzystano karty Merry Christmas Fabryki Kart Trefl-Kraków

Na początek plus

Przygotowanie układu wyjściowego jest banalnie proste. Tworzymy 4 stosy w kształt krzyża, na których będzie znajdowała się maksymalnie jedna karta a w środku piąty, na który będziemy mogli dokładać kolejne karty. Jest to tzw. baza pomocnicza. Pozostałe karty (zakryte) tworzą stos główny.

Pasjans W kratkę (Criss Cross). Układ początkowy

Reguły

Celem pasjansa W kratkę jest usunięcie wszystkich kart poprzez łączenie ich w pary uwzględniając wartość liczbową. Czyli np Czwórka Trefl z Czwórką Karo, Dama Pik z Damą Karo itd. Wolnymi do manipulacji są karty bazy pomocniczej, pamiętając, że w przypadku środkowego stosu możemy łączyć jedynie wierzchnią kartę, oraz wierzchnia karta stosu głównego.

Pasjans W kratkę (Criss Cross) / fot. Przystanek Planszówka

Wolne miejsca powstałe w wyniku usunięcia par, uzupełniamy kartami ze stosu głównego. Gdy nie ma możliwości ruchu, odsłaniamy kolejne karty stosu głównego wykorzustując je do tworzenia kolejnych par lub, gdy nie możemy tego uczynić, dokładając do środkowego stosu bazy pomocniczej. W tym ukłądzie nie przewiduje się przetasowywania kart.

Pasjans w kratkę

Jężeli macie już doświadcznie w układaniu pasjansów, po samym przeczytaniu reguł pewnie wiecie, że jest to bardzo losowy układ. Nie wymaga on od nas specjalnych umiejętności, reguły zrozumie nawet dziecko. A jego ułożenie niemal w pełni będzie zależało od szczęścia. Nie liczcie tutaj na dylematy, które karty parować, bo zazwyczaj będzie to jednoznaczny wybór. Zatem sprawdzi się on w momencie, kiedy chcemy oderwać myśli od innych obowiązków.

Pasjans W kratkę
Pasjans W kratkę (Criss Cross) / fot. Przystanek Planszówka

A jeżeli szukacie bardziej wymagających układów polegających na łączeniu kart w pary, spróbujcie np. Monte Carlo lub znany wielu osobom pasjans Piramida.

[vc_message color=”info”]Słowniczek:

Baza pomocnicza: jest to układ kart po rozpoczęciu gry. Tymi kartami manipulujemy podczas gry, by przemieszczając je, ostatecznie dołożyć je do bazy głównej.
Stos główny: karty, które pozostały po utworzeniu układu wyjściowego. Reguły poszczególnych pasjansów określają w jaki sposób możemy odsłaniać karty ze stosu głównego.
Układ wyjściowy: ułożenie kart na stole przed wykonaniem jakiegokolwiek ruchu.
Wolne do manipulacji: karty, które mogą być przenoszone z jednego miejsca do drugiego np. na karty bazowe, wolne miejsca.
Wolne miejsce: puste miejsca w kolumnie lub rzędzie powstałe po przeniesieniu karty/kart. Jeżeli reguły na to pozwalają, mogą być wypełniane innymi kartami.
[/vc_message]

Łukasz "UncleLion" Juszczak
Łukasz "UncleLion" Juszczak
Mąż, planszoManiaK, recenzent, socjolog, rowerzysta, yerboholik, redaktor naczelny... wiele ról, które się zazębiają niczym mechanizmy w dobrym euro....

Masz chwilkę?

Przeczytaj także